"Non pejper", koji je prištinski list Koha Ditore objavio, vrlo je ozbiljno napisan, to je dokument koji zaista Srbiju stavlja pred priznanje Kosova, ne "samo" praktično, nego i formalno, ocenio je u emisiji "Među nama" novinar Nikola Tomić, dodajući da se u tom dokumentu Srbima nudi nešto zbog čega bi u Pristini mogla da izbije revolucija, dok s druge strane u ovom trenutku teško je zamisliti bilo koju kosovsku vladu, pogotovu vladu Aljbina Kurtija koja bi to mogla da dozvoli.
Upitan kako gleda na dva aktuelna „non pejpera“ u prethodnih desetak dana, da li je to nečija zvrčka ili tendenciozno ubacivanje nekih infromacija koje bi svi trebalo detaljno da analiziramo, Tomić je rekao da što se tiče prvog, navodno Janšinog „non pejpera“ o podeli BiH, on je delovao pomalo „cirkusno paradno“, kao dokument koji je izuzetno kontraverzan, kao da hoće da potpaljuje neku vatru, a pritom je neozbiljno koncipiran i zamišljen.
„Ovaj današnji je drugačije vrste, pisao ga je neko zaista stručan. Ovo je vrlo ozbiljno napisano, odnosno iza ovoga stoji neko ozbiljan“, naveo je Tomić.
On je rekao da ne zna da li ga je pisala jedna osoba ili tim, ali je činjenica da je ovaj dokument izuzetno ozbiljan, potkovan, stručan i lukav. To je dokument koji zaista stavlja Srbiju pred priznanje Kosova, ne „samo“ praktično, nego i formalno. Tamo se govori o poštovanju suvereniteta, integriteta i nezavisnosti, o stalnim misijama dve države, govori se da se Srbija obavezuje da neće kočiti Kosovo u svim međunarodnim organizacijama i UN“, istakao je Tomić.
Prema njegovom mišljenju, Srbima na Kosovu se nudi nešto zbog čega bi u Prištini mogla da izbije revolucija.
„Nudu im se neka vrsta, nije to Republika Srpska, ali nešto blizu jednoj autonomnoj teritoriji na severu Kosova pod kontrolom Srba, a samim tim indirektno i Srbije. I nudi im se, to je neka druga stvar koju naša strana mora da zahteva, a to je najšira moguća autonomija i samostalnost SPC“, objasnio je on.
Ovim dokumentom, kako kaže, Srbima se daje i ZSO od ranije, plus i autonomija na severu Kosova.
„U ovom trenutku teško je zamisliti bilo koju vladu u Prištini, pogotovu vladu Aljbina Kurtija koja bi to mogla da dozvoli“, napomenuo je Tomić.
Dakle, od Abanaca se traži mnogo toga, a od Srba se traži ono na šta do sada nijedna vlada ni blizu nije bila spremna da pristane, pa čak i Vučićeva, a to je ne neformalno nego formalno priznaje Kosova, istakao je on.
Upitan kolika je realnost ovog papira koji je ozbiljan dokument, ali su ga vrlo brzo demantovali iz Brisela i iz nemačke i francuske ambasade, Tomić je rekao da je taj dokument vrlo realističan, “ ma koliko nama bilo teško da to prihvatimo“.
Tomić navodi da će Srbija morati da formalno prizna Kosovo ako hoće da uđe u EU, ali da je to krajnja stepenica koja će možda biti za pet, deset godina, a ovde se to ubrzava i govori se o februaru 2022. godine.
O čemu je još govorio Nikola Tomić možete pogledati u video prilogu: