Prošao je 15. maj, nema raspisivanja parlamentarnih izbora u roku koji su studenti u blokadi naveli u svom zahtevu. Najavljuju se novi protesti, danas u Subotici, ali i skup vlasti u Nišu. O mogućem daljem raspletu krize sinoć u Dnevniku razgovarali smo sa politikologom, naučnim saradnikom Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Vujom Ilićem.

Prošao je datum koji su studenti postavili, vlast nije reagovala, juče Vučić kaže, biće izbora kakda ih bude, te gost Dnevnika pojašnjava kako on ovo razumete, da li je vlast odlučila da i ovaj zahtev ignoriše.

„Situacija je dostan neizvesna sada i moj utisak je prethodnih meseci da u ovakvim nepredvidivim okolnostima nije u interesu vlasti da sada raspisuje vanredne izbore, ovaj dalek horizontz koji smo videli iz Tirane, godinu i po dana, ja verujem da će se on smanjivati tokom vremena, ali mislim da će do smanjivanja i skraćivanja tog roka morati da dođe opet uz nastavak pritiaka i zahteva za vanrednim izborima“, smatra Ilić.

On dodaje da su jedna strana studenti i oni će nastaviti kroz različite vidove pritisaka da zahtevaju te izbore, a da drugo sama procena iz vrha vlasti kada će se oni osećati komforno da raspišu te izbore i kada budu procenili da im je rizik dovoljni prihvatljiv.

„Ovo što vidimo u Kosjeriću i Zaječaru će možda biti jedan stepenik ka raspisivanju vanrednih izbora zbog toga što se sve vrti oko legitimiteta“, kaže Ilić i dodaje da je mnogo veća manipulacija na izborima koji su izolovani.

Ilić dodaje i da je vlast godinama u stalnoj kampanji i da istraživanja javnog mnjenja nisu uverljiva u trenutcima političke krize.

„Veliki protesti dovode do kontra kampanje vlasti, a izborni uslovi su čak pogoršani“, smatra Ilić i dodaje da se iden na potkopavanje i uništavbanja autonomije univerziteta.ž

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Šest studentskih protesta do 6. juna: Da li nam sledi radikalizacija do raspisivanja izbora?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar