Ilustracija Foto: Shutterstock/bibiphoto

Na pitanje zašto na placevima nema dobrih polovnjaka bi najbolje moglo da se odgovori pitanjem – a zašto bi ih bilo?

Po pravilu na auto-placeve u Srbiji, ali i drugim zemljama u okruženju, dovoze se automobili koji u inostranstvu mogu da se kupe za najmanji mogući iznos. Uglavnom se traže što noviji automobili po godištu, a sa što većom pređenom kilometražom. Kolikom kilometražom? U pitanju su kilometraže u koje običan smrtnik ne može da poveruje.

Lično sam bio svedok tako drastičnih slučajeva da se automobilu koji je prevalio više od 900.000 kilometara (da, skoro milion km) kilometraža vraća na manje od 200.000! U tom konkretnom slučaju bio je u pitanju taksi koji je bio oblepljen folijom. Kada je ona skinuta, ostala je praktično nova karoserija, a posle malo sređivanja i enterijer je bio doveden u pristojno stanje. Ovo je drastičan primer, ali suština je ista.

Pa šta onda kupac da radi? Kako da se zaštiti od prevaranata? Skoro mi je jedan poznanik koji se bavi dovoženjem automobila iz inostranstva, od kojeg sam čuo mnogo strašnije stvari od ove koju sam ispričao, dao dobar savet. Kada dođete na plac, pitajte gde je gazda. Ako je tu, izađe i predstavi se, popriča sa vama, možda tu nešto i možete da odaberete.

Ali, u većini slučajeva gazde nema, niko ne zna gde je, ni kada se vraća. Otišao da odnese tetki lek… Naravno, niko neće ni da vam da njegov broj telefona. To je jasan znak da je u pitanju „trgovac“ koji se od svojih mušterija krije sa veoma dobrim razlogom.

Ako na placu kojim slučajem ugledate automobil koji vam se učini prihvatljivim, a svi „papiri“ vas ubeđuju da je kilometraža „prava“, lako možete da napravite još jedan mini test koji može da pomogne, a o kom više možete da saznate ovde.

Izvor: Drivegreen.rs

Bonus video: Zbog skupog goriva sam prešao na e-trotinet, da li sam pogrešio?

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook Twitter Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare