Foto: Capital Pictures / Film Stills / Profimedia

Prošlo je gotovo devedeset godina, ali je Dizni konačno osmislio i ekranizovao glavnu heroinu koja predstavlja narod jugoistočne Azije.

Raja je glavna junakinja u filmu „Raja i poslednji zmaj“, čiji je zadatak da putuje jugositočnim azijskim regionom kako bi ujedinila i spasla svoj narod. Međutim, pored toga što mora da spase čitavo čovečanstvo, na svojim leđima nosi još nešto.

PROČITAJTE JOŠ

Jugoistočna Azija je regija od jedanaest država koja ima gotovo 673 miliona stanovnika. Postoji na stotine, ili čak hiljade različitih kultura u ovoj regiji i postavlja se sasvim opravdano pitanje, šta to znači definisati jednog lika kao jugoistočnog azijata i može li Raja da na adekvatan način predstavi sve njegove karakteristike?

Radnja filma odvija se u Kumandri, izmišljenoj zemlji koja je dom ukupno pet plemena, od kojih svako ima drugačiji način funkcionisanja. Plemena su inspirisana različitim narodima koji žive u pomenutom regionu.

Direktor Don Hal izjavio je za BBC, da je ideja snimiti film o jugoistočnoj Aziji došla nakon što je kreativni tim proveo odmor tamo. Sve u filmu je inspirisano tamošnjim narodima.

Raja nosi šešir koji liči na tradicionalni Salakot – šešir koji nose Filipinci. Njen najbolji prijatelj Tuk Tuk, kojeg u filmu jaše i pomoću kojeg putuje, zapravo je nastao od rikše, azijskog vozila, odnosno, dvokolice, koja je vrlo popularno prevozno sredstvo u tom regionu.

Glavna junakinja takođe u borbi koristi tehniku silata, tradicionalne borilačke veštine u Maleziji i Indoneziji.

Pojedinci na internetu navode da su kreatori filma prikupili različite vrste azijskih identiteta i sve ih „nabacali“ u jedno ostvarenje. Ali, Adel Lin, jedna od scenaristkinja filma, inače poreklom iz Malezije, govori da je dublje od toga.

Foto: Capital Pictures / Film Stills / Profimedia

„Kada govorimo o kulturološkim momentima u filmu, nismo implementirali određene stvari samo zato što su nam se svidele u pravom životu. Recimo, scena u kojoj Rajin tata njoj daje supu, kako to inače rade u Aziji, potrudili smo se da prikažemo i momenat u kojem on pokazuje svoju ljubav prema njoj kroz hranu koju joj daje“, govori ona za BBC.

Film je, govori, inspirisan regionom u svakom mogućem smislu.

„Tamošnji region je pun nacionalističkih stavova između država. Ne bi bilo fer da jedan filmski lik pokuša da ih sve prikaže u jednom. To jednostavno ne bi bilo u redu. Nacionalizam o kojem govorim najbolje se može videti što svaka od jedanaest država u tom regionu pokušava da prisvoji tradicionalna jela kao svoja. Čudan je način na koji se međusobno takmiče“, govori Dejvid Lim za BBC, profesor Open Unverziteta u Malaeziji.

„Najbolje bi bilo da pogledate film i da preko njega pokušate da doživite različite narode iz Azije. Film ih možda nije predstavio u pravom svetlu u potpunosti, ali svakako je učinio bitan pomak“, rekao je profesor.

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk i Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar