Foto: SVEN NACKSTRAND / AFP / Profimedia

Evrovizija je debitovala davne 1956. godine kao vid ujedinjenja evropskih zemalja posle neslave ratne istorije koja je zaljuljala odnose. Kreatori su iskoristili televiziju kao platformu za zbližavanje lakim notama. Mnogo godina kasnije, dobili smo festival koji obožavamo, ali i čije skandale u lajv emitovanju prepričavamo mesecima nakon. Kad bi se dodeljivala nagrada za najveću dramu na muzičkom festivalu, Evrovizija bi verovatno odnela sve.

PROČITAJTE JOŠ

Od geopolitičkih problema i načina glasanja – navodno, ko će kome nego svoj svome, do svađa, lobiranja i nervnih slomova kandidata, Evrovizija nam je pružila nezaboravne sate šou programa o kkojima pričamo i danas.

Davne 1963. godine britanska voditeljka Kejti Bojl je rekla da nije mogla da čuje rezultate norveškog žirija u toku njihovog telefonskog uključenja, iako je publika tvrdila da su se jasno i glasno čuli. Tada je odlučeno da Norveška poslednja glasa, što im je omogućilo da promene svoju odluku i da najveći broj poena daju Danskoj, komšijama, čime je Švajcarska pala na drugo mesto. Događaj iz 1963. godine je ozloglašen zbog teorija zavere da je bio namešten od samog početka.

Kako su tada navodili mediji, Azerbejdžan je 2012. godine napravio najekstravagantiju Evroviziju ikad. Domaćin je toliko želeo da se dokaže da je narušio osnovna ljudska prava svojih građana kojima je rečeno da moraju da se presele sa lokacije na kojoj je odlučeno da se napravi arena za takmičenje. Njihovi domovi su potom srušeni.

Nemačka prezenterka Anke Engelke je tada u uključenju uživo izjavila: „Večeras niko nije mogao da glasa za sebe, ali lepo je što ljudi mogu da glasaju i da imaju izbor. Želimo vam sreću na vašem putu. Evropa vas posmatra“.

Krista Siegfired, finska prestavnica, ostaće upamćena kao devojka koja je evroviziskoj publici podarila poljubac sa devojkom u znak protesta svojoj zemlji koja je odbila zakon o istopolnim brakovima.

„Ovo je program uživo, ne možete da me zaustavite“, rekla je Krista.

Konzervativna evropska publika je uputila brojne žalbe EBU (European Broadcasting Union). Najviše primedbi je bilo zbog poljupca dve devojke, jer se ovaj šou-program vodi kao „porodična zabava.“

Danas nije preterano šokantno ukoliko transrodna osoba predstavlja svoju zemlju na Evroviziji, ali 1998. godine Dana International je bila ozbiljan šok za široku narodnu publiku. Njena pobeda na lokalnom takmičenju izazvala je burne reakcije u političkim i kulturnim krugovima Izraela. Pravoslavni Jevreji su protestvovali na ulicama zbog Danine pobede. Nazivana je „prokletstvom sveta“, „greška prirode“ i rečima koje niko ne treba da izgovori, a kamoli da o sebi čuje.

PROČITAJTE JOŠ

Ironično, pesma izraelske predstavnice je o pobedi i o divama, tačnije ženama koje su ostavile neizbrisv trag u istoriji. I pored negativnosti koja je okruživala njen nastup, Dana je odnela pobedu na Evroviziji i donela takmičenje u svoju zemlju.

Situacija je bila napeta 1999. godine u Jerusalimu jer je Dana pevala ispod zidina istorijskog grada, što je ponovo uznemirilo vernike. Izrael kao sekularna država je bila ljuta kad je saznala da će se proba za Evroviziju održati u petak za vreme jevrejskog Sabata koji zabranjuje bilo kakvu aktivnost od zalaska sunca u petak, pa sve do subote. Još jednom konzervativni deo javnosti je bio uzrujan što će se takmičari u petak uveče presvlačiti i biti zaposleni, iako je to u njihovoj zemlji zabranjeno. Na kraju proba je održana u tajnosti.

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar