Oglas

1754240790-Capture-1024x908.jpg
Školski brod Jadran, Foto: Wikipedija
Školski brod Jadran, Foto: Wikipedija

Vlada Hrvatske osnovala komisiju za povraćaj broda Jadran od Crne Gore

autor:
17. dec. 2025. 14:53

„Hrvatska podstiče aktivan i otvoren dijalog sa Crnom Gorom radi rešavanja otvorenih pitanja u duhu međusobnog uvažavanja, dobrosusedskih odnosa i na osnovu važećeg međunarodnog prava“, rekao je državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Hrvatske Frano Matušić.

Oglas

Hrvatska vlada je osnovala komisiju za povraćaj školskog broda Jadran i druge vojne imovine od Crne Gore, što je bio i jedan od razloga zbog kojih je Hrvatska u pregovorima o pristupanju uskratila saglasnost Crnoj Gori za zatvaranje poglavlja o spoljnoj politici.

Vlada u današnjoj odluci, kako prenosi agencija Hina, navodi da je obostrano dogovoreno razmatranje ovog pitanja na nivou stručnih komisija, jer je pitanje sukcesije vojne imovine bivše JNA, posebno povrata školskog broda Jadran, jedno od otvorenih pitanja dve zemlje.

Za predsednika komisije, čiji je zadatak da aktivno vodi pregovore sa Crnom Gorom, imenovan je ministar spoljnih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman, a u telu su još Andreja Metelko-Zgombić i Vanda Babić Galić iz tamošnjeg Ministarstva spoljnih i evropskih poslova, kao i Tomislav Galić, Nikolina Volf i Želimir Latković iz Ministarstva odbrane.

Školski brod Jadran Hrvatska smatra svojom imovinom, njegova matična luka je Split, ali se početkom rata našao na remontu u Crnoj Gori.

Zagreb uskraćuje saglasnost za zatvaranje poglavlja 31, koje se odnosi na spoljnu, bezbednosnu i odbrambenu politiku, navodeći da ne blokira Crnu Goru, ali da postoje „otvorena pitanja“ koja treba rešiti, a među njima su brod Jadran, razgraničenje, nestale osobe i procesuiranje ratnih zločina.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare