Odnosi između Ilona Maska i Donalda Trampa, donedavno karakterisani zajedničkim ciljevima i tesnom saradnjom, doživeli su možda najteži trenutak do sada. U centru sukoba nalaze se nove Trampove uvozne carine koje su uzdrmale globalna tržišta, izazvale pad vrednosti akcija Tesle i dovele do ozbiljnog neslaganja između dvojice moćnika.
Prema izveštaju Vašington Posta, izvršni direktor Tesle i Spejs Iksa, Ilon Mask, tokom vikenda je lično apelovao na bivšeg predsednika SAD-a Donalda Trampa da povuče nedavno uvedene tarife. Međutim, njegovi pokušaji nisu urodili plodom. Radi se o najvećem javnom neslaganju između Maska i Trampa do sada, a sve dolazi nakon što je Tramp najavio osnovnu carinsku stopu od 10% na sav uvoz u SAD, uz dodatna povećanja za određene zemlje.
Mask, koji vodi i DOGE — Odsek za efikasnost vlade, već je ranije otvoreno govorio protiv trgovinskih barijera. Na virtuelnom kongresu italijanske desničarske partije Liga, pozvao je na „nultu carinsku politiku“ i stvaranje slobodne trgovinske zone između SAD-a i Evrope, naglašavajući da bi slobodna trgovina donela koristi i jednoj i drugoj strani.
Uvođenje tarifa ima direktne posledice po Teslu, koja se u velikoj meri oslanja na uvozne delove, naročito iz Kine. Mask je upozorio da će carine od 25% imati „značajan“ finansijski uticaj na kompaniju. U proteklih nekoliko meseci, akcije Tesle su pale za više od 40%, a vrednost Maskovog ličnog bogatstva smanjena je za oko 135 milijardi dolara, spustivši ga ispod 300 milijardi — što se poslednji put dogodilo prošlog novembra.
Globalna tržišta reagovala su burno: kineski odgovor u vidu carina od 34% na američke proizvode doveo je do šoka na berzama, iako je došlo do kratkotrajnog oporavka. Ekonomisti upozoravaju da bi ovakva politika mogla izazvati inflaciju, povećati životne troškove i čak dovesti do recesije — čime bi se ugrozila ključna tačka Trampove predsedničke kampanje za 2024.
Maskov brat, Kimbal Mask, takođe je ušao u raspravu, kritikujući Trampovu tarifu kao „strukturalni, trajni porez na američkog potrošača“. Na društvenoj mreži Iks, koju Ilon poseduje, Kimbal je istakao da, čak i ako tarife dovedu do otvaranja novih radnih mesta, cene će ostati visoke, a potrošnja će opasti. Ovaj efekat, kako je naveo, može dovesti do začaranog kruga: manje potrošnje znači manje posla, što opet znači još manju potrošnju.
Važno je napomenuti i političku razliku između braće — dok je Ilon bliži Trampovom pokretu, Kimbal se prošle godine registrovao kao demokrata, što dodatno komplikuje porodičnu i poslovnu dinamiku, posebno imajući u vidu da je i Kimbal član upravnog odbora Tesle.
Mnogi investitori i akcionari izražavaju zabrinutost da Mask previše vremena provodi u političkoj sferi, naročito kroz svoj angažman u DOGE kancelariji. Na pitanje kako balansira između vođenja Tesle, Spejs Iksa i političkog angažmana, Mask je odgovorio: „Sa velikom teškoćom“. Iako su se pojavile glasine da planira povlačenje iz političke sfere, i Mask i Tramp su te navode demantovali.
Donald Tramp ostaje dosledan svojoj tarifičnoj politici, uprkos ekonomskim posledicama i kritikama. Uporedio je carine sa „gorčinom leka koji je potreban da bi se telo oporavilo“. Ipak, ostavio je otvorenu mogućnost za dijalog, navodeći da je više od 70 zemalja već zatražilo pregovore o povoljnijim trgovinskim uslovima sa Amerikom.
Ilon Mask i Donald Tramp delili su zajedničku viziju „efikasnije“ Amerike i često su bili saveznici u političkom i poslovnom smislu. Ipak, kada se principi slobodne trgovine i korporativni interesi sukobe s nacionalističkom ekonomskom politikom.
Mask, suočen sa padom Teslinih akcija, smanjenjem ličnog bogatstva i rastućom javnom kritikom, sada mora pažljivo da balansira između svoje poslovne vizije i političke realnosti — a sve oči sveta u ovom trenutku posmatraju kako će se ova tenzija dalje razvijati.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare