Najviši diplomatski predstavnici Kine pozvali su SAD da otklone posledice pogrešne politike prethodne administracije prema Kini i da prestanu da se mešaju u njene unutrašnje poslove, objavila je Kineska medijska grupa (CMG) po okončanju kinesko-američkog strateškog dijaloga na visokom u Enkoridžu, na Aljasi.
U kinesko-američkom dijalogu, 18. i 19. marta, učestvovali su visoki zvaničnik Komunističke partije Kine za spoljne poslove Jang Đieči, ministar spoljnih poslova Kine Vang Ji, američki državni sekretar Entoni Blinken i američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džek Saliven.
Dve strane su imale iscrpne i konstruktivne razgovore o unutrašnjoj i spoljnoj politici, bilateralnim odnosima, međunarodnim i regionalnim pitanjima od zajedničke važnosti.
Kineski predstavnici istakli su da je kineska delegacija na dijalog došla na poziv američke strane, pošto su se tokom Kineske nove godine, predsednik Kine Si Đinping i američki predsednik Džozef Bajden u telefonskom razgovoru usaglasili da će dve zemlje jačati komunikaciju, upravljati nesuglasicama i proširiti saradnju, što je dalo uputstvo za razvoj kinesko-američkih odnosa u narednom periodu.
Učešće Kine na strateškom dijalogu u Enkoridžu je važan korak za realizaciju konsenzusa i odluke lidera dve zemlje. U proteklih nekoliko godina, zbog nerazumnog potiskivanja legitimnih prava i interesa Kine, njeni odnosi sa SAD su naišli na ozbiljne poteškoće bez presedana. Ova situacija je naškodila interesima dva naroda i naštetila stabilnosti i razvoju sveta i ne bi trebalo da se nastavi.
Kineska strana je tokom sastanka na Aljasci istakla da je status vladajuće Komunističke partije (KP) u Kini „izbor istorije i naroda“. Razvoj Kine se ne može odvojiti od rukovodstva KP, navodi se i dodaje da Kina neće drugim zemljama nametati svoje demokratsko uređenje i sistem vrednosti, ali da istovremeno odlučno čuva svoje politički sistem i vrednosti, protivi se ponašanjima drugih zemalja da pod plaštom ljudskih prava klevetaju Kinu i mešaju se u njene unutrašnje poslove.
Kina nema nameru da se meša u američke unutrašnje poslove, niti pokušava da koleba ili zameni poziciju i ulogu SAD u svetu. Istovremeno, SAD bi trebalo da zauzmu pravedan pristup u odnosu na političko uređenje, razvojni put, kao i ulogu Kine na globalnoj sceni.
Kineski predstavnici su tokom sastanka sa američkim predstavnicima naglasili da će Kina nastaviti da odlučno insistira na samostalnoj i mirnoj diplomatskoj politici, odlučno čuvati suverenitet države i dostojanstvo nacije, odlučno se suprotstvaljati mešanju drugih zemalja u njene unutrašnje stvari. Uspeh Kine je ostvaren u uslovima otvaranja, a njena težnja ka visokokvalitetnom razvoju u budućnosti ostvariće se, takođe, u uslovima višeg stepena otvaranja.
„Multilateralizam je važan temelj u postojećem međunarodnom sistemu i podrazumeva insistiranje na načelima i principima povelje UN, poštovanje osnovnih normi u međunarodnim odnosima, poštovanje suvereniteta svih država u svetu, uvažavanje kulturnog diverziteta, zalaganje za demokratizaciju međunarodnih odnosa pri čemu nema mesta podizanju ideološkog zida i obnovi konfrontacija između blokova“, rekli su predstavnici Kine.
„Kina je spremna da sa SAD, u multilateralnom mehanizmu na čelu sa UN, čuva multilateralizam u pravom smislu, da međunarodnoj zajednici obezbedi više kvalitetnih javnih dobara. Kina i SAD, kao najveća zemlja u razvoju i najveća razvijena zemlja, trebalo bi da zajednički rade na produbljivanju saradnje sever-jug, uključujući saradnju na trećim tržištima okrenutu prema i zemljama u razvoju, kako bi se unapredilo ostvarenje ciljeva održivog razvoja UN-a za 2030. godinu“, naveli su predstavnici.
„Kina i SAD treba da grade međusobno poverenje, razumevanje i saradnju, da osiguraju da se koncentrišu na kvalitetno postupanje sa sopstvenim prioritetima na domaćem planu i svojim razvojem ciljevima. Dve zemlje bi mogle da saradjuju u borbi protiv koronavirusa, reagovanju na klimatske promene i oporavku svetske ekonomije, kao tri najaktuelnija zadatka međunarodne zajednice“, predložili su predstavnici Kine.
Najviši diplomatski predstavnici Kine ocenili su da je u proteklih nekoliko godina, ekstremna antikineska politika, koju je sprovodila prethodna američka administracija, ozbiljno oštetila interese Kine i kinesko-američke odnose i Kina je bila primorana da preduzme prikladne i neophodne mere za očuvanje svog suvereniteta, bezbednost i razvojnih interesa.
Kina, kako su istakli, poziva SAD da uklone posledice pogrešne politike prethodne administracije prema Kini, a istovremeno da izbegavaju stvaranje novih problema.
Kada je reč o pitanju Tajvana, predstavnici Kine su istakli da se to pitanje odnosi na suverenitet i teritorijalni integritet Kine i tiče se temeljnih interesa Kine koja neće učiniti nikakav ustupak.
Izborni sistem u Hongkongu predstavlja regionalni izborni sistem Kine, usavršavanje izbornog sistema u Hongkongu predstavlja unutrašnju stvar Kine, u koje druge zemlje, organizacije i pojedinci nemaju pravo da se mešaju.
Kina i SAD su saglasne da će u duhu razgovora lidera dve zemlje od 11. februara, održavati dijalog, razvijati saradnju na obostranu korist, izbegavati pogrešno shvatanje i procenjivanje, sukobe i konfrontaciju i unapređivati zdrav i stabilan razvoj bilateralnih odnosa.
Obe zemlje se zalažu za jačanje dijaloga i saradnje u oblasti klimatskih promena i saglasne su o formiranju zajedničke radne grupe za reagovanje na klimatske promene.
BONUS VIDEO:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: