Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Aljbin Kurti sastaju se danas u Briselu, a gotovo je izvesno da će na tom sastanku biti usvojena deklaracija o nestalima. Kako je zvanično potvrđeno, na dnevnom redu naći će se i prvi Nacrt statuta Zajednice srpskih opština, a prema saznanjima portala Nova.rs biće reči o tablicama i energetici.
Ovo će biti prvi sastanak Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija nakon dogovora o Aneksu Sporazuma o putu normalizacije odnosa Srbije i Kosova, koji je postignut u Ohridu. Iako je velika verovatnoća da i danas bude postignut novi dogovor, atmosfera uoči sastanka zabrinjava.
Srbija se oštro protivila prihvatanju aplikacije o prijemu Kosova u Savet Evrope, Priština je protivno volji Srba sa severa Kosova održala izbore sa izaznošću koja je jedva prešla tri odsto, a na nedavnoj sednici Saveta bezbednosti UN ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i kosovska ministarka Donika Gervala-Švarc razmenili su oštre optužbe.
Deklaracija o nestalima – prihvatanje ili potpisivanje
Uprkos tome, u EU očekuju da će biti usvojena Deklaracija o nestalima, koju su usaglasili šefovi pregovarčkih timova Beograda i Prištine, i to će, kako je zvanično najavljeno, biti prva tačka dnevnog reda. Za sada nije jasno kako će ta deklaracija biti usvojena.
Izvori našeg portala navode da iako je taj dokument najmanje sporan, malo je verovatno da će Vučić da ga potpiše. Nije isključeno da će Žozep Borelj, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku, kao i u salučaju postignutih sporazuma, ponovo izjaviti da su se dve strane saglasile oko deklaracije ili će izaći zajedno na konferenciju za novinare i potvrditi da su se složili.
Rasprava o Nacrtu statuta ZSO
Nakon usvajanje deklaracije uslediće prezentacija i rasprava o prvom Nacrtu statuta Zajednice srpskih opština, posle čega će se razgovarati o aktuelnim pitanjima.
Spekuliše se da će u tom “bloku” biti reči o tablicama, kao i da će srpska strana izneti novi predlog za rešenje tog problema. Takođe, Vučić i Kurti bi trebalo da razgovaraju i o energetici i nije isključeno da će uprkos svemu biti pomaka u toj oblasti.
“Međutim, imajući u vidu atmosferu i međusobne odnose, sve lako može i da propadne”, kaže sagovornik našeg portala.
I dok je usvajanje deklaracije o nestalima gotovo izvesno, malo ko veruje da će biti dogovora oko Nacrta statuta ZSO.
Nemanja Todorović Štiplija, izvršni direktor Centra savremene politike, kaže za Nova.rs da sumnja da je sutrašnji sastanak mesto na kome će biti postignuta saglasnost oko ZSO.
“Radi se o prezentaciji Nacrta. Verujem da će morati da prođe nekoliko rundi razgovora da bi se došlo do teksta statuta. Verujem da će obe strane imati svoje predloge i zamerke na tekst koji e biti prezentovan”, smatra Štiplija.
On navodi da je deklaracija o nestalima veoma važna i da je moguće da dovede do rasvetaljvanja slučajeva velikog broja ljudi koji su nestali tokom rata na KiM i na jednoj i na drugoj strani.
“Problem nestalih je veliki problem država bivše Jugoslavije. Ako postoje problemi u rešavanju slučajeva nestalih sa državama koje imaju diplomatske odnose sa Srbijom, kao što su BiH i Hrvatska, onda možete da zamislite koliko su veliki problemi sa nestalim što se tiče rata na Kosovu. Razlog je što Srbija i Kosovo nisu razmenjivali, bar ne u potpunosti, informacije koje se tiču nestalih”, zaključuje Štiplija.
Dragiša Mijačić, koordinator Nacionalnog konventa o EU za poglavlje 35, kaže za Nova.rs da je puno tema na stolu nakon poslednjeg susreta Vučića i Kurtija u Ohridu. On navodi da će se u Briselu najviše razgovarati o daljim koracima u sprovođenju Sporazuma o normalizaciji i Plana implementacije.
“Pretpostavlja se da će se najviše razgovarati o ZSO. Upravljački tim je pozvan da prezentuje statut pa će se pregovori odvijati oko tog dokumenta. Što se ostalih tema tiče, očekuje se da dve strane iskažu zajedničku saglasnost o deklaraciji o nestalim osobama. Postoji naznaka da će se rešiti pitanje tablica, kao i pitanje zastoja u sprovođjenju mape puta o energetici”, dodaje Mijačić.
BONUS VIDEO Dolazak Vučića i Kurtija u vilu Biljanu na Ohridu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare