Medalja za najveću laž u 2023. godini otišla je ponovo u ruke predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Baš kao i 2022, 2021, 2020, 2019, 2017, 2016. godine, kad je po izboru portala Istinomer najveća laž takođe došla iz usta čoveka koji za sebe voli da kaže da "sipa istinu brzinom munje". Kao što se može primetiti, predsednik Srbije samo jednom nije poneo ovo laskavo priznanje i to zato što je te, 2018. godine, član Srpske napredne stranke Aleksandar Marković dao izjavu "da Vučić nikada nije slagao u svojoj političkoj karijeri".
Aleksandar Vučić gotovo svakodnevno iznosi podatke o “istorijskim dometima” njegove vlasti, a u potrebi da dokaže kako danas živimo bolje nego ikad, “omakne” mu se i po koja laž.
Portal Istinomer od 2016. godine bira laž godine, a po pravilu izjave predsednika Srbije odnose pobedu u žestokoj konkurenciji. Status „šampiona“ Vučić je potvrdio i ove godine i to tvrdnjom da je u vreme njegove vlasti izgrađeno 147 bolnica, domova zdravlja, zdravstvenih objekata, a vreme bivše vlasti – nula.
„Mi smo izgradili 147 bolnica, domova zdravlja, zdravstvenih objekata izgrađeno, a oni nula”, rekao je Vučić.
Svoju dominaciju u laganju predsednik Srbije potvrdio je i 2022. godine. Tada je, naočigled javnosti koja vrlo dobro pamti njegovu rečenicu da je snimak nesreće sa napletne rampe kod Doljevca „užasan, ali da će on tražiti od nadležnih da ga pokažu“, rekao da nikad nije obećao da će snimak biti objavljen.
„Da li zaista mislite da bih bio budala da pogledam snimak i da vam kažem da je to tako. A da znam da taj snimak postoji koji bi dokazivao nešto drugo. Snimak je užasan, a pošto vidim da izražavate sumnju, ja ću da zamolim nadležne države organe kao predsednik Republike da vam pokaže to. Da vidite kakvim ste se lažima služili svih prethodnih meseci“, kazao je Vučić u intervjuu za Glas Amerike, 22. avgusta 2019. godine.
Godinu dana kasnije (avgust 2022.) stigla nam je, po izboru Istinomera, laž godine.
“Ja nisam obećao građanima Srbije. Rekao sam – oni koji su zainteresovani i koji imaju pravo na to, mogu da steknu uvid. I to sam govorio vezano za porodicu, koliko znam niste porodica“, rekao je Vučić odgovarajući na pitanje gde su dva minuta snimka sa naplatne rampe.
Te 2021. godine svedočili smo jednoj od najbizarnijih laži predsednika Srbije. Voljno ili ne, Aleksandra Vučića slušali smo ovih godina više nego bilo koga drugog. Jedna od glavnih crta njegove vladavine je bombardovanje javnosti informacijama i obećanjima, i to u tolikoj meri da građani brzo zaborave šta je rekao i obećao pre samo nedelju dana. A ko se još seća šta je bilo pre šest meseci?
Ali hajde, ipak, da probamo da se setimo šta je to predsednik Vučić rekao tog 11. januara 2021. godine tokom gostovanja na TV Hepi.
“Ako mi dozvolite na ovakav način, pretpostavljam da je gledaocima dosadno, ali me, molim vas, pustite jer ja nemam priliku, ne gostujem često po televizijama, više odgovaram na pitanja novinara i ovakvu priliku kod vas na televiziji uvek želim da iskoristim”.
Da bi se objasnilo koliko je ova laž očigledna nije potrebno mnogo vremena. Dovoljan je pogled na Instagram profil predsednika Srbije kako bi se došlo do zaključka da on zaista retko gostuje po televizijama, osim što je u tom periodu, kad ga je retko bilo na malom ekranu, čak 45 puta bio gost u različitim TV emsijama.
Naravno, i u naredne dve godine predsednik je „izbegavao“ pojavljivanje na televizijama. I definitivno se brojka od 45 gostovanja može tumačiti kao „retko pojavljivanje“ ukoliko se uporedi sa 250 obraćanja javnosti, koliko ih je Vučić imao od januara do novembra 2023. godine.
Kad je Srbija bila pred epidemijom koronavirusa, održana je konferencija za medije. Tog 26. februara 2020. godine javnosti su se obratili predsednik Aleksandar Vučić i članovi Kriznog štaba.
Posebnu pažnju tada je privukla izjava pulmologa Branimira Nestorovića o „najsmešnijem virusu u istoriji čovečanstva“ koja će ga kasnije lansirati i u političku orbitu i utabati mu put ka onome što je danas postao.
I tu nastupa Vučić. Nije prošlo ni dve od izjave o „najsmešnijem virusu u istoriji čovečanstva“, a predsednik nas je ubeđivao da to niko nije rekao.
“Nemojte da lažete, niko nije rekao da je najsmešniji virus”, istakao je Vučić, dodajući da ne može više da trpi napade na Nestorovića.
Na nesreću predsednika, konferencija za medije je snimljena kamerom, pa gledaoci imaju priliku da sami procene ko laže.
Ova rečenica, po izboru Istinomera, izabrana za laž 2020. godine.
Idemo sad na 2019. godinu. Pogađajte dva puta ko je pobednik? Nije teško, ponovo je to bio Aleksandar Vučić. Tada, s obziroma na to da je bio pod hakerskim napadom uoči izbora za laž godine, portal Istinomer je na osnovu analitike izabrao laž koja je obeležila godinu.
U pitanju je izjava predsednika Srbije o platama medicinskih radnika.
“Danas plata medicinske sestre iznosi 54.775 sa višom školom, 50.446 sa nižom”, a izgovorio ju je – predsednik Srbije Aleksandar Vučić, krajem februara 2019. godine, u jutarnjem programu TV Prva.
Kako je navedeno u analizi, predsednik tada nije precizirao da li priča o osoblju koje radi u domovima zdravlja ili u bolnicama, jer razlika, logično postoji, na šta je ukazao i Granski sindikat zdravstva i socijalne zaštite “Nezavisnost”. Takođe, Vučić nije rekao da li govori o bruto ili neto iznosima.
Prema podacima o platama koje je sindikat tada dostavio redakciji Istinomera, kao i uvidom u platne liste medicinskih sestara, utvrđeno je da je predsednik izneo netačne informacije.
Naime, Sindikat i stanje u praksi pokazivali pokazali su da su se tada plate sestara sa nižom školom kretale od 39.000 do 42.000 dinara.
Za sestre sa višom školom, taj iznos se kreće između 45.000 do 52.000 dinara.
Samo 2018. godine predsednik Srbije nije odneo pobedu u borbi za laž godine, ali se i tada ona vezivala za njegovo ime. Član Srpske napredne stranke, Aleksandar Mirković, verovatno u želji da bude inovativan u udvorištvu, rekao je da „Vučić nikad niej slagao u svojoj političkoj karijeri“.
Koliko je ova tvrdnja, koju je Istinomer proglasio za laž godine, tačna, procenite u nastavku teksta gde je „naš šampion“ suvreno držao lidersku poziciju u laganju.
U anketi portala Istiomera, za najveću laž 2017. godine, izabrana je izjava Aleksandar Vučića da je Srbija imala najveći rast una Zapadnom Balkanu u 2016.
Pomenute godine, veći rast od Srbije imale su Hrvatska i Albanija, što je pokazala i analiza Istinomera.
U noći 24. i 25. aprila 2016. godine, dok su građani Srbije glasali na parlamentarnim izborima iz kojih će Srpska napredna stranka (SNS) izaći kao pobednik, u Hercegovačkoj ulici u Beogradu, u četvrti Savamala, nepoznate osobe maskirane „fantomkama“ bagerima su srušili 17 objekata na prostoru današnjeg Beograda na vodi, od kojih je 10 bilo upisano u katastar, a sedam nije. I ne samo da su maskirani usred noći dovezli bagere i sravnili sa zemljom celu ulicu, već su građane koji su se u tom trenutku zatekli na licu mesta, maltretirali oduzimajući im telefone.
Tri dana kasnije, muzičar i svedok događaja Miloš Đorđević, ispričao je za televiziju N1 da je te noći svirao u Savamali. Nakon nastupa otišao je do automobila na parkingu u Hercegovačkoj i počeo da pakuje opremu, kada su mu prišla trojica „fatnoma“ i naredili mu da raširi noge. Pored njega, pod istim tretmanom ili još stožim, stajao i radnik obezbeđenja.
Muzičar je ispričao da su ga izvkli iz auta i rekli mu da spusti glavu. Pomislio je da mu kradu automobil jer, ko bi mogao da pomisli da je u toku akcija nelegalnog rušenja zgrada naručena od „kompletnih idiota“
Kazao je i da policiju nije zvao jer je u blizni video dva policajca koji se šetao.
Slično je bilo i svedočenje radnika obezbeđenja u Hercegovačkog kog su nepoznati rušitelji sa fantomkama čak i vezali.
„Tu su me izveli, vezali, oduzeli telefon. Imali su palice i maske i samo trče po krugu. Bilo je njih 30, kao vojnička četa“, svedočio je tada čuvar.
Nesrećni čovek je preminuo mesec dana kasnije…
Međutim, ni ova svedočenja, kao ni brojna druga nisu ubedila Vučića da se to zaista desilo. Te 2016. godine, kad je Istinomer prvi put organizovao izbor za laž godine, on je odneo ubedljivu pobedu i to s komentarom da niko nije nosio fantomke prilikom rušenja u Hercegovačkoj.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare