Poslanici SNS-a pokušali su da ispod radara javnosti u Skupštini usvoje „autentična tumačenja“ tri zakona po kojima bi naplata troškova obrade kredita ponovo bila legalna. To praktično znači da bi palo u vodu oko 200.000 predmeta, u kojima su zaduženi građani tužili banke, ali bi, prema tvrdnjama advokata, bile preispitane i postojeće presude koje su do sada donete u korist građana. Nakon bure koja se tim povodom digla u javnosti, prvo je, kao po pravilu, reagovao Aleksandar Vučić, tražeći od svojih poslanika da od toga odustanu, da bi ubrzo bila otkazana sednica na kojoj je o tome trebalo da se raspravlja.
Decenijama su banke koje posluju u Srbiji uz visoke kamate naplaćivale svojim klijentima razne troškove obrade kredita. Tako je bilo sve dok se pre nekoliko godina na tu temu nije oglasio Vrhovni kasacioni sud (VKS), koji je izneo stav da su banke imale pravo da klijenta izlože trošku za obradu kredita, ali samo ako je ponuda banke sadržala jasne i nedvosmislene podatke o troškovima kredita.
Budući da to u praksi nije bio slučaj, broj predmeta zaduženih građana protiv banaka se konstantno umnožavao, a sudovi su, vodeći se stavom VKS, presuđivali u korist građana.
Međutim, da bi stali na put takvoj praksi i zaštitili banke, poslanici SNS-a Jelena Žarić Kovačević, Dejan Kesar i Veroljub Arsić podneli su inicijative za autentična tumačenja tri zakona – o obligacionim odnosima, zaštiti potrošača i o zaštiti korisnika finansijskih usluga, kojima bi naplata troškova obrade kredita ponovo postala legalna.
I ne samo što bi ti predmeti tužbi građana listom padali pred sudovima, već bi i oni koji su tužili banke snosili sudske troškove, kao i troškove angažovanja advokata.
Advokat Bojan Čedić navodi za novine “Nova” da se sve ovo ne bi odnosilo samo na tekuće postupke, već bi bili tuženi i oni građani koji su već naplatili troškove od banaka.
„Autentično tumačenje se odnosi na period od donošenja zakona, što će reći da bi Narodna skupština donela autentično tumačenje unazad od 1976. Svi oni koji su već naplatili troškove bili bi tuženi. Čak i ono što je naplaćeno bilo bi predmet sudskih sporova“, kaže on.
Upitan da li odluka poslanika može da bude iznad stava Vrhovnog kasacionog suda, on kaže da u praksi može, jer je parlament jedini organ nadležan za autentično tumačenje zakona.
„Morate u praksi da imate nesporazum oko mogućih tumačenja zakona, da bi se Narodna skupština pozvala da izvrši autentično tumačenje. Sada su oni malo okrenuli igru pa su poslanici sami po sebi, bez da su od ikoga pozvani, krenuli u to da tumače taj zakon…“, ističe Čedić.
Kao što smo viđali i u prošlosti, a nakon bure koja se zbog ovog poteza SN-a podigla u javnosti, reagovao je predsednik Aleksandar Vučić. Vladimir Đukanović, jedan od njegovih bliskih saradnika, naveo je da je razgovarao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i da se “on složio” da “zamoli” kolege poslanike koji su podneli zahtev za autentičnim tumačenjem da ih povuku iz procedure.
Samo nekoliko sati kasnije pošto je njegova izjava objavljena u medijima, Tanjug je pustio vest da je otkazana sednica skupštinskog odbora na kojoj je trebalo usvojiti autentična tumačenja.
Đorđe Vukadinović, urednik Nove srpske političke misli, kaže za list “Nova” da se farsa nastavlja, kao i da je ovo još samo jedna epizoda ili repriza već više puta gledane serije pod jednim naslovom – “Predsednik koji se iznenada pojavljuje i rešava stvar”.
„Vlada generalno, a posebno Skupština nijedan potez ne sme da povuče bez Vučićevog odobrenja. Ali, kad jedan od tih njihovih poteza naiđe na ozbiljnije protivljenje i otpor javnosti, on se pojavljuje kao spasilac, koji eto prepoznaje volju naroda i izlazi u susret, a onda zamoli Anu Brnabić lično ili Skupštinu preko Đukanovića da kao ispitaju svoju, odnosno njegovu odluku. To je jedno više puta viđeno prenemaganje i izrugivanje demokratiji i realnosti, odnosno pokušaj neveštog prikrivanja činjenice o tome kako stvari stoje u Srbiji i ko odlučuje o svemu u Srbiji. Očigledno su zaključili u štabu SNS-a da će biti skuplja dara nego mera i onda su na ovaj providan način našli da malo revidiraju odluku“, smatra Vukadinović.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare