Foto: Promo

Upravni odbor Advokatske komore Srbije doneo je odluku da advokati u celoj Srbiji sutra ne rade u znak protesta zbog nacrta odredbi u tri zakona koji su u procedure Skupštine Srbije. Iz AKS tvrde da se njima krše ustavom zagrantovana ljudska prava i konvecije EU.

Kako je objavljeno na sajtu Advokatske komore, to su odredbe Zakona o obligacionim odnosima (Službeni list SRJ 29/78, 39/85, 45/89 – USJ, Službeni list SRJ 31/93, Službeni glasnik RS 18/20), Zakona o zaštiti potrošača (Službeni glasnik RS 62/14, 6/16, 44/18) i Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga (Službeni glasnik RS 36/11, 139/14).

Ovim autentičnim tumačenjima se krše Ustavom i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima zajemčena ljudska prava na pravično suđenje, jednaku pravnu zaštitu, a pre svega, pravo na pravnu sigurnost građana, navodi se u odluci o štrajku koju potpisuje predsednik AKS Viktor Gostiljac.

“Donošenjem predloženih autentičnih tumačenja, ponovo bi se aktivirao princip retroaktivnosti na taj način što bi se stvorili uslovi za ponavljanje svih pravnosnažnih okončanih postupaka, a građani bili dovedeni u situaciju da izgube sporove koje vode ili u kojima su već uspeli u ostvarenju tužbenog zahteva protiv banaka. Ustav RS u odredbi člana 197. zabranjuje primenu principa retroaktivnosti, osim ako to nalaže opšti interes utvrđen pri donošenju zakona. U konkretnom slučaju, jasno je da se ne može raditi o opštem interesu, već o interesu bankarskog sektora u čiju odbranu ovoga puta staje i predlagač autentičnih tumačenja”, navodi se u zaključku Komore.

Zakonodavac, kaže se, daje autentično tumačenje norme iz 1978. godine, nakon više od 43 godine njenog važenja, što ukazuje na stvarni motiv donošenja autentičnog tumačenja, a to je zaštita bankarskog sektora.

“Zakonodavac ne može svojim delovanjem zadirati u vršenje sudske vlasti, što znači da ne može autentičnim tumačenjima uticati na rešavanje konkretnih sudskih sporova koji su u isključivoj nadležnosti sudske vlasti. Na ovaj način zakonodavac krši načelo podele vlasti, kao fundamentalno ustavno načelo i potkopava temelje demokratskog društva zasnovano na vladavini prava”, zaključak je Advokatske komore Srbije.

Tokom obustave rada advokati neće pristupati na ročišta za glavnu raspravu i glavne pretrese pred sudovima, neće pristupati pred tužilaštvima u istražnim postupcima i postupcima pregovora oko primene oportuniteta ili sporazuma o krivici, neće pristupati pred organima uprave, javnim beležnicima i privatnim izvršiteljima i neće pristupati u policiju u pretkrivičnim postupcima, osim u slučaju prijema rešenja o zadržavanju i saslušanja pred sudom povodom određivanja pritvora.

Tokom obustave rada advokati će dostavljati sudovima, tužilaštvima i drugim organima samo podneske i preduzimati one radnje koje su vezane za nastupanje prekluzivnih rokova i zaštite maloletnih lica u slučajevima porodičnog nasilja.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare