Predsednik Odbora za spoljne poslove nemačkog Bundestaga i član komiteta Socijaldemokratske partije Nemačke (SDP) Mihael Rot napisao je na društvenoj mreži IKS, da se ne sme nastaviti sa banalizovanjem aktuelnih događaja u Srbiji i da se izbori moraju ponoviti.
Nakon kritika koje je uputio čitav nemački establišment, na račun održanih izbora, odnosno svih nepravilnosti koje su uočene prilikom izbornog dana ali i izborne kampanje, oglasio se na svom „X“ nalogu i Mihael Rot predsednik Odbora za spoljne poslave nemačkog Bundestaga.
On je uz autorski tekst Dragana Đilisa za „Politico“, koji je posvećen postizbornim dešavanjima u Srbiji, ostavio i svoj komentar.
„Potpuno je neverovatno da se nastavi sa banalizovanjem dešavanja u Srbiji. Izbori se moraju ispitati a posle toga i ponoviti. Režim u Srbiji mora da zaustavi politiku balansiranja između Zapada i Rusije. Vučić ugrožava mir na Balkanu“, napisao je Rot.
Uoči ovogodišnjih izbora u Srbiji, ministarka spoljnih poslova Nemačke Analeni Berbok je poručila “pažljivo gledamo”.
I bi tako. Pažljivo su ispratili, posebno izborni dan, a ocene tih izbora nisu baš najviše, kako bi voleo “najbolji student prava”. Umesto čestitki na račun ubedljive i apsolutne pobede kako je Vučić naziva, stigle su kritike od čitave vladajuće koalicije u Nemačkoj.
Pre svih oglasilo se Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke na zvaničnom “X” nalogu.
“Srbija je glasala, ali OEBS i ODIHR prijavljuju zloupotrebu javnih resursa, zastrašivanje birača i slučajeve kupovine glasova. To je neprihvatljivo za zemlju sa statusom kandidata za članstvo u EU“, rekli su iz ovog Ministarstva.
Oštriji su bile Socijaldemokrate kancelara Nemačke, Olafa Šolca, koji su rekli da je potrebno sprovesti istragu.
“Krađa glasova, mito i korupcija ne sme biti dozvoljena u demokratskom svetu. Srbi zaslužuju pravdu i demokratiju, ne lažne izborne procese sa nasiljem i polarizacijom”, ukazale su socijaldemokrate.
Zbog izbornih neregularnosti najoštriji bio je Tomas Hakre iz Stranke slobodnih demokrata Nemačke (FDP), koji je poručio da bi bilo moguće razmatriti stav o pristupnim pregovorima Srbije u EU.
“Ako se tvrdnje nastave potkrepljivati, EU bi bilo dobro savetovati da konačno ispita svoj odnos sa Srbijom i razmotri ozbiljne posledice u pogledu pristupnih pregovora“, naglasio je Haker u saopštenju.
BONUS VIDEO: