Ilustracija Foto:Vladislav Mitić/Nova.rs

Da li će presušiti kasa u Gradskoj čistoći, pitaju se zaposleni i deo javnosti. Zbog čega Gradska čistoća ove godine novogodišnje paketiće plaća tri puta više nego prethodne? Zašto je javnom preduzeću, koje se bavi čišćenjem, potrebna motorola koju koriste bezbednosne službe? Pitanja su postavljena - uprava ćuti.

Kako je godina započela, tako je valja i završiti. U Gradskoj čistoći, to znači još jednom spornom javnom nabavkom, tvrdi zaposleni u tom preduzeću Milan Petrić.

Dokumenti do kojih je došao pokazuju da je ove godine za novogodišnje paketiće izdvojeno tri puta više novca nego prethodne – 21 milion i 300 hiljada dinara 2020. naspram šest miliona 2019. godine.

„Siguran sam da natalitet nije toliki da bi vrednost razlike bila tolika. Oni jesu malo bolji nego prošle godine, ali ukoliko hoćemo da utvrdimo, možemo da uzmemo vrednost svake igračke u tom paketiću i ona stvarno ne može da iznosi 21 milion“, kaže Petrić.

Pored novogodišnjih paketića, Gradska čistoća odlučila je da nabavi i motorole za svoje zaposlene. Njih pet, po ceni od 485.000 dinara, odnosno oko 96 hiljada dinara po komadu.

„To je zaista preskupo, pogotovo za gradsku čistoću koja se smatra javnim komunalnim preduzećem, a ne bezbedonosnom službom. Mi smo imali već motorole, ali smo ih izbacili iz upotrebe, jer ih je vreme pregazilo, jer u vreme mobilnih telefona i aplikacija motorole su zaista nepotrebne“, kaže Petrić.

Podataka o ovim javnim nabavkama na sajtu Gradske čistoće nema, a na pitanja N1 da li su navodi koje je Petrić izneo tačni, iz tog preduzeća nisu odgovorili.

Ne odgovaraju godinu i po dana ni na mejlove koje je Milan Petrić uputio direktoru tog preduzeća Marku Popadiću, a u kojima ukazuje na sporne javne nabavke. Umesto razgovora sa rukovodstvom, Petrić je dobio premeštaj na niže, i teže, radno mesto.

„I nisam jedini, svako ko se smatra nepodobnim, da može da zasmeta nekome menadžmentu on se zaista prebacuje u službu koju mi od milošte zovemo ‘cipelići’, gde idu po terenima“, kaže Petrić.

Poručuje i da je sve teže pronaći dokaze za još ovakvih javnih nabavki jer zaposleni trpe velike pritiske, ali veruje da je i ovo što je do sada izneo u javnost dovoljno da reaguje Tužilaštvo i ispita da li su sredstva u Gradskoj čistoći nenamenski trošena.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar