Kompanija „Jadar litijum“ dobila je licencu za rudarsko istraživanje na još četiri lokacije u Srbiji, pa sa već postojeće tri, tragaće za litijumom na ukupno sedam mesta u našoj zemlji. Nova lokacija koja se pojavila na toj mapi jeste selo Siokovac kod Jagodine. Meštani poručuju da će braniti svoju zemlju. Iz resornog ministrastva su potvrdili da su izdali pet dozvola za istraživanje.
Od trenutka kada je na sajtu ministarstva rudarstva i energetike objavljeno da je firma „Jadar Litijum“ vršila istraživanja u selu Siokovac, društvene mreže su se usijale, a građani Jagodine su se usprotivili eventualnim iskopavanjima ako do njih dođe.
„O ovome bukvalno niko ništa ne zna. A kao što se vidi na sajtu ministarstva, samo je naše selo mapirano za ovakva istraživanja. Ali, svi podaci govore o tome, a i na sajtu kompanije Jadar litijum to se vidi, da je za ovakva istraživanja a kasnije i iskopavanja, planirana čitava trasa sela od Crnog vrha do Juhora“, kaže Ilijana Čutura iz Siokovca.
U Siokovcu samo odmahuju glavom i kažu da ništa ne znaju o početku geoloških istraživanja. Društvene mreže su bile jedini izvor informacija.
„Video sam na fejsbuku pre nekoliko dana da se priča o istraživanjim u ovom selu. Inače, o njemu niko da sada nije ni reč napisao. Sada se svi interesuju. Znam samo da nećemo dozvoliti da nam unište njive i vodu. Videćemo šta kažu iz grada Jagodine“, priča Mile kojeg smo sreli u centru sela.
Međutim, da se nešto dešavalo u selu, potvrdio nam je jedan od meštana. Kazao nam je da su pre desetak dana viđeni ljudi u njivama, da su vršili nekakva merenja, pobijali kočiće i kako su objasnili „razvukli šarene trake“.
„Video sam dvojicu kako su išli su pešice. Ali, nisam video šta nose sa sobom. Prošao sam pored njive, ali nisam obratio pažnju da li ima nešto na njoj. Onda mi je javio komšija. Oni su pobijali i zabadali kolje“, priča ovaj meštanin.
Iz ministarstva rudarstva i energetike potvrdili su da će se izvoditi geološka istraživanja na istražnom polju Siokovac. Naglašavaju da investitor ne može da započne istražne radove ili bušenje na privatnim parcelama ukoliko nema saglasnost vlasnika.
„Prva godina istraživanja odnosi se na prikupljanje i analizu svih raspoloživih podataka o dosadašnjim istraživanjima. Samo jednim delom biće obuhvaćeni terenski radovi. Litogeohemijsko, pertografsko i rudnomikroskopsko oprobavanje, odnosno uzimanje uzoraka sa površine terena. Po projektu je planirano izvođenje istražnog bušenja u drugoj i trećoj istražnoj godini ukupne dužine 1.000 metara, kao i prateća labaratorijska istraživanja“, kažu iz ministarstva.
Iz ministarstva kažu da je Zakonom o rudarstvu i geološkim istraživanjima definisano da nosilac istraživanja početak radova prijavi lokalnoj samoupravi, kao i da im dostavljaju sva izdata rešenja.
Australijska kompanija „Jadar litijum“ traga za rudom u takozvanom litijum-boratskom pojasu u Srbiji. Trenutno obavljaju istraživanja na planini Cer, u blizini Vranja i Rekovca. Ali, kako se navodi na sajtu ministartva rudastva i energetike, dobili su još pet dozvola za ukupnu površinu od 260 kvadratnih kilometara.
Privredno društvo Jadar Lithium d.o.o. iz Beograda geološka istraživanja bora, litijuma i prateće asocijacije elemenata trenutno izvodi na pet lokacija u Republici Srbiji i to:
-Rešenjem Ministarstva rudarstva i energetike br. 310-02-01852/2016-02 od 27.02.2017. godine odobrena su geološka istraživanja na području Rekovca, opština Rekovac;
-Rešenjem Ministarstva rudarstva i energetike br. 310-02-00836/2019-02 od 01.03.2021. godine odobrena su geološka istraživanja na području Ursula, opštine Rekovac i Jagodina;
-Rešenjem Ministarstva rudarstva i energetike br. 310-02-00837/2019-02 od 01.03.2021. godine, odobrena su geološka istraživanja na području Siokovac, opštine Jagodina i Rekovac;
-Rešenjem Ministarstva rudarstva i energetike br. 310-02-01922/2019-02 od 01.03.2021. godine, odobrena su geološka istraživanja na području Pranjani, opština Gornji Milanovac;
-Rešenjem Ministarstva rudarstva i energetike br. 310-02-01923/2019-02 od 01.03.2021. godine, odobrena su geološka istraživanja na području Dobrinja, opština Požega i Kosjerić;
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare