Skoro 1.000 romskih porodica sa više od 5.000 članova koje žive u Beogradu, Valjevu, Nišu i Subotici dobilo je do sada od EU pakete sa prehrambenim i higijenskim proizvodima, navedeno je u zajedničkom saopštenju Ministarstva za evropske integracije, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Delegacije EU i UNOPS-a.
Pomoć koju EU kontinuirano pruža osetljivim društvenim zajednicama, pa i u toku pandemije korona virusa, nastavlja se i u narednim danima i nakon 1.000 paketa sa prehrambenim i higijenskim proizvodima, još 375 paketa biće isporučeno romskim porodicama u Lebanu, Vranju, Nišu, Subotici i Valjevu.
„U ovim teškim vremenima moramo biti jedni uz druge i podržavati najosetljivije stanovništvo, više nego ikada. Evropska unija je, u okviru paketa podrške za Srbiju za borbu protiv virusa COVID-19, uložila 200.000 evra kako bi pomogla ranjivim zajednicama. Na ovaj način, EU je pružila pomoć preko 1.000 romskih porodica sa preko 5.000 članova u četiri mesta u Srbiji, ali i obezbedila pomoć za 14.000 žena i starih ljudi u 50 udaljenih opština u Srbiji“, rekao je šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici.
Paketi pomoći za romsku zajednicu koji sadrže sredstva za higijenu kao i osnovne prehrambene namirnice poput brašna, šećera, ulja, pirinča, konzerviranih mesnih i ribljih proizvoda, isporučeni su uz podršku četiri organizacije civilnog društva: Centra za integraciju mladih iz Beograda, Asocijacije koordinatora za romska pitanja iz Valjeva, Lige Roma iz Niša i Edukativnog centra Roma iz Subotice.
Predsednik Stalne konferencija romskih udruženja građana (SKRUG) – Liga Roma iz Niša Osman Balić kaže da iako je celo društvo pogođeno pandemijom virusa COVID-19 da je romska zajednica ekonomski dodatno ugrožena, jer skoro 70 odsto romske populacije radi u neformalnom sektoru odnosno živi od skupljanja sekundarnih sirovina.
„Tokom mesec i po dana vanrednog stanja oni su uglavnom bili bez prihoda, zato se posebno zahvaljujemo EU na ovoj izdašnoj pomoći“, rekao je Balić.
Evropska unija nastavlja da pruža podršku ranjivim grupama stanovništva, u čije unapređenje položaja je tokom poslednjih sedam godina uloženo više od 40 miliona evra, navedeno je u saopštenju.
Evropska unija je, u okviru svog globalnog odgovora za borbu protiv aktuelne pandemije, vrednog 15,6 milijardi evra, opredelila inicijalnu podršku Srbiji od 93 miliona evra kako za hitne tako i za kratkoročne i srednjoročne mere u saniranju zdravstvenih, ekonomskih i socijalnih posledica ove zdravstvene krize.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar