Foto: Profimedia.rs

U Srbiji je po pitanju rodne ravnopravnosti urađeno mnogo, usvojeni su zakoni, ali i dalje postoji rodno zasnovano nasilje koje prevazilazi i društvene klase, ocenila je danas stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Srbiji Fransoaz Žakob. Ona je bila učesnica skupa "Mi smo generacija za ravnopravnost", na kojem se, između ostalog, moglo čuti i da je prosečni vek Romkinja 48 godina, kao i da je jedno istraživanje pokazalo da su žene dominatne u kući i to kada se odlučuje o tome šta će se jesti, oblačiti...

„Nasilje se i dalje dešava, u nekim oblastima sve više, zbog čega treba da budemo veoma oprezni“, rekla je Žakob, a prenosi Tanjug.

Žakob je ukazala da su nam potrebni dobri zakoni, ali da se mora raditi i na ponašanju, jer rodno zasnovano nasilje često počinje u domu ili kancelariji.  U to oblasti je, ocenjuje evropska zvaničnica, najmanje postignuto.

Podetila je na jedno od važnih načela, a to je da nikog ne ostavljamo iza sebe i dodala da ono upravo podseća da je važno držati fokus na onima koji su ostavljeni i najugroženiji, na Romkinje, dečije brakove…

Prema njenim rečima, važno je i pitanje žena u ekonomiji i privredi. Ona je ocenila i da su žene  „na Biznis forumu na Kopaoniku bile skoro nevidljive“.

„Na mnogim panelima bili su samo muškarci. Pričali smo o finansijama, mogućnostima i budućnosti, a ipak bilo je veoma malo žena“, rekla je Žakob na skupu povodom Međunarodnog dana žena i 25 godina od donošenja Pekinške dekalracije, a u organizaciji Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, UN Woman, Ministarstva za evrointegracije, delegacije EU.

Šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici izjavio je danas da i pored toga što je EU globalni predvodnik u domenu rodne ravnopravnosti i dalje postoje određeni problemi kao što su rodni jaz, neplaćeni rad, nasilje.

„Budući da je Srbija kandidat za priključenje EU, Srbija ima isti cilj i ambicije i spremni smo da pomognemo da bi se principi EU integrisali u politiku Srbije“, rekao je Fabrici.

Na skupu je bilo reči i o ženama u medijima, politici, obrazovanju, sferi odlučivanja, ljudskim pravima, ženama i siromaštvu, privredi, životnoj sredini, unapređivanju njihovog položaja.