Gotovo sve zemlje u okruženju obezbeđuju besplatne udžbenike za učenike osnovnih škola, dok u Srbiji to još uvek bar na državnom nivou izgleda kao nemoguća misija. Prošle godine u naletu predizbornih obećanja vlasti “privilegiju” da dobiju besplatne knjige imali su osnovci i srednjoškolci u Beogradu, ali je neizvesno da li će se ta praksa i baš na taj način nastaviti i ove godine. Kako nezvanično saznaje Nova.rs, razmatra se mogućnost deca dobiju neku vrstu vaučera za kupovinu knjiga. Međutim, kada je u pitanju cela država, besplatne knjige za osnovce su još uvek “nemoguća misija”.

U pojedinim osnovnim školama u Beogradu prethodnih dana pojavile su se nezvanične informacije da roditelji ipak ne mogu da računaju da će Grad finansirati nabavku knjiga na način kako je to urađeno prošle godine. Tada su besplatni udžbenici stigli đacima više kao ispunjeno predizborno obećanje gradskih čelnika, nego kao ozbiljano realizovan projekat koji bi trebalo da potraje.

Knjige udzbenici obrazovanje
Udžbenici za školu Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Pošto su gradski zvaničnici više puta pompezno najavljivali da će beogradska deca imati besplatne knjige, 21. juna 2023. gradski parlament je doneo zvaničnu odluku. Tokom leta se krenulo sa realizacijom nabavke, što se, kako pokazuju iskustva iz nekih škola, ispostavilo kao kasno jer su pojedini učenici posle polaska u školu nedeljama čekali na knjige.

Mada bi bilo očekivano da se praksa besplatnih udžbenika nastavi i ove godine, jer kada je odluka doneta spektakularno je najavljeno da od 2023. godine beogradski đaci dobijaju besplatne knjige, kako Nova.rs saznaje, ta dobra vest bi, na žalost, mogla da traje samo jedno leto.

Vaučeri otvaraju niz pitanja

Naime, u gradskoj upravi se nezvanično pominje mogućnost da ove godine osnovci dobiju neku vrstu vaučera za nabavku knjiga, kao što su već dobijali vaučere za sportsku opremu. To otvara mnoštvo pitanja. Prvo je, svakako, koliku vrednost će vaučeri imati, jer ne košta isto komplet knjiga za jednog prvaka i za učenika sedmog razreda. O učenicima srednjih škola da i ne pričama, a prošlogodišnjom odlukom su i oni dobili knjige „za džabe“.

Knjige udzbenici obrazovanje
Udžbenici za školu Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Čak i ako se vrednost evenutalnog vaučera bude određivala po razredima, i tu može biti problem jer ne koriste sve škole udžbenike istih izdavača, pa se ne može računati da imaju i istu cenu. Uz to, kompleti su se prošle godine naručivali i isporučivali preko škola, a ukoliko se budu delili vaučeri, velika je verovatnoća da će sam posao nabavke pasti na roditelje.

U svakom slučaju, vaučeri za besplatne udžbenike mogu da budu jedna nova nepoznanica, pa možda čak i glavobolja za roditelje na početku sledeće školske godine.

Uprava grada bez odgovora

Da li će i na koji način ove godine biti obezbeđeni besplatni udžbenici za beogradske đake nismo dobili odgovor u upravi glavnog grada. Na pitanja portala Nova.rs nisu stigli odgovori ni iz Sekretarijata za obrazovanje niti iz Sekretarijata za informisanje, a na naše pozive i poruke ostali su nemi i članovi Privremenog organa grada Aleksandar Šapić i Nikola Nikodijević.

Dobrica Veselinović, koji je član ovog tela ispred opozicionog Zeleno-levog fronta, veruje da bi podela besplatnih udžbenika u gradu trebalo da se nastavi, jer je u obrazloženju odluke usvojene prošlog leta navedeno da je to dugoročna mera za naredni period.

Međutim, on dodaje da na sednicima Privremenog organa do sada nije bilo reči o ovoj temi.

Ističe da je stav Zeleno-levog fronta da obrazovanje mora biti besplatno i omogućeno svakom detetu, bez obzira na materijalni status roditelja, što uključuje i udžbenike i ostale „skrivene“ troškove koji nastaju.

Dodaje da je potrebno i da država snažnije reguliše tržište udžbenika, limitira maksimalnu cena udžbenika, ali i utiče da besplatni udžbenici ne budu samo privilegija Beograđana, već i realnost svakog deteta u Srbiji.

Pošto su i ranije dešavalo da članovi Privremenog organa iz redova opozicije sa određenim promenama i odlukama o funkcionisanju grada budu upoznati tek na dan njihovog usvajanja, ne treba isključiti da bi se to moglo desiti i sa odlukom o promeni načina podele besplatnih udžbenika.

U Srbiji knjige besplatne najčešće samo za prvake

Pored đaka u Beogradu, pravo na besplatne knjige prethodne godine su imali i učenici iz Surdulice. U drugim sredinama, kao što su Niš, Novi Sad, Kragujevac, Zrenjanin, Šabac, na besplatne knjige prošle godine su mogli da računaju samo učenici prvih razreda osnovne škole.

Pojedine lokalne sredine, kao što su Vlasotince, Priboj, prethodnih godina su imale praksu da porodice pravaka dobiju novčanu pomoć u vidu poklon čestitke. U Kruševcu su takvu “čestitku” u vrednosti od 10.000 dinara dobili i stariji osnovci dok su srednjoškolci pred povratak u klupe “počašćeni” sa 4.000 dinara.

Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Uglavnom, roditelji đaka po Srbiji pomoć u spremanju deteta za školovanje, koje se u našoj zemlji vodi kao besplatno, mogu da očekuju najčešće od lokalne samouprave. Podela udžbenika za sve đake na nivou cele države, izgleda, da se uopšte ne razmatra.

Iz Ministarstva prosvete nisu odgovorili na naša pitanja o ovoj temi, a brojni roditelji su i ove godine dobili u čuvenim školskim viber grupama dobili uputstvo ko sve ima pravo na besplatne udžbenika na nivou republike.

U pitanju su, kao i ranijih godina, osnovci iz socijalno ugroženih porodica, učenici sa smetnjama u razvoju i invaliditetom koji se obrazuju po individualnom obrazovnom planu, kao i đaci koji su treće ili svako naredno dete u porodici. Iskustvo pokazuje da i tada može da se desi da dete ne dobije ceo udžbenički komplet, već određene knjige moraju da se „dokupe“.

U Hrvatskoj knjige vlasništvo škole, slovenački udžbenički fondovi

Za to vreme besplatne školske knjige imaju osnovci u Sloveniji, Hrvatskoj, Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori.

U Hrvatskoj škole naručuju udžbenike. Računi za udžbenike se šalju resornom ministarstvu za obrazovanje i onda ono isplati škole. Učenici su dužni da čuvaju udžbenike i da ih vrate na kraju godine, jer su udžbenici u vlasništvu škole. Svake četiri godine naručuju se novi kompleti. Izuzetak su „radni udžbenici“, poput onih iz matematike ili engleskog, u kojima učenici pišu, pa se oni naručuju i dele đacima svake godine.

Sve državne osnovne škole u Sloveniji još od devedesetih imaju udžbenički fond. Učenici od 1. do 3. razreda dobijaju udžbenike, radne sveske i udžbenike sa elementima radnih svezaka, i na kraju školske godine nisu u obavezi da ih vrate. Učenici od 4. do 9. razreda takođe dobijaju udžbenike besplatno, ali na kraju školske godine dužni su da ih vrate školi, odnosno u udžbenički fond.

Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

U Makedoniji osnovci, kao i srednjoškolci, imaju besplatne udžbenike, a uslov je da se vrate na kraju školske godine. Ukoliko dete udžbenik mnogo ošteti, roditelj je dužan da ga plati.

Od svih republika bivše Jugoslavije, osim u Srbiji, udžbenike roditelji plaćaju još samo delimično u Bosni i Hercegovini. Država obezbeđuje knjige samo za učenike iz socijalno ugroženih porodica. Međutim, u Republici Srpskoj, odlukom Vlade, besplatne udžbenike prošle godine dobili su đaci od 1. do 4. razreda, dok su u Banjaluci besplatni udžbenici obezbeđeni za sve osnovce.

Od školske 2018-2019, udžbenici za đake od 1. do 4. razreda su besplatni i u Albaniji. Đaci ih na kraju školske godine vraćaju.

Udžbenici su besplatni i u Bugarskoj, Francuskoj, Holandiji, Portugalu, a đaci imaju obavezu da ih vrate na kraju godine. U Austriji đaci sve udžbenike dobijaju besplatno i nisu obavezni da ih vrate na kraju školske godine. Slično je u Mađarskoj i Španiji.

Kavčić: Da postoji jasna želja da se to uradi, imali bismo besplatne knjige

Prof. dr Aleksandar Kavčić, osnivač Fondacije “Alek Kavčić”, koja je pokrenula projekat podele besplatnih udžbenika, ističe da je ovo pitanje koje se tiče celog društva, a ne samo roditelja koji trenutno imaju decu u školi.

“Verujem da kada bi roditelji đaka i društvo u celini snažno želeli da uvedu sistem besplatnih udžbenika, političari bi morali da izađu u susret tim zahtevima i obezbede budžete za njihovu nabavku. Nedostojno je da Srbija nema besplatno obrazovanje već je ono opterećeno pitanjem previsoke cene udžbenika. Besplatno i kvalitetno obrazovanje je osnovno pravo svakog deteta, a besplatni udžbenici su svetski standard” objašnjava.

Aleksandar Kavčić Foto: Sergej Bibic

Tvrdi da u Srbiji nema besplatnih školskih knjiga jer je za njihovo uvođenje potrebno izdvojiti puno novca, ali prvenstveno zbog toga jer su neopravdano skupi za naše standarde.

“Besplatni udžbenici za sve đake su mogući pod uslovom da im je cena niža, a mi smo u praksi upravo dokazali da je moguće. Fondacija Alek Kavčić obezbeđuje potpuno besplatne elektronske udžbenike, u PDF formatu kao i interaktivne, dok štampana izdanja koštaju koliko i troškovi izrade i distribucije. Kvalitet takvih udžbenika je isti ili čak i bolji od drugih koji su i do pet puta skuplji. Cena udžbenika u Srbiji nije merilo kvaliteta” naglašava.

Fondacija je do sada obezbedila udžbenike koje odobrilo Ministarstvo prosvete za cele komplete od prvog do šestog razreda, a komplet za sedmi biće pripremljen do početka nove školske godine. Prema njihovim saznanjima oko četvrtina od ukupnog broja osnovnih škola u Srbiji trenutno koristi udžbenike koje je obezbedila Fondacija „Alek Kavčić“.

Bonus video

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare