Foto:TANJUG/ ALEKSANDAR NIĆIFOROVIĆ

Plaćeniji su od profesora ili lekara, ali Srbiji nedostaje oko 20.000 vozača. Građani koji su vešti za volanom, radije odlaze u druge zemlje, pa smo prinuđeni da ovu profesiju koja je u deficitiu - uvozimo.

Srbija muči muku sa vozačima, a u prilog tome govore i oglasi. Tako je samo u prošloj godini, prema statistici sajta Infostud, objavljeno više od 2.600 oglasa u kojima se traže vozači, a najtraženiji su oni B kategorije.

Saobraćajne škole širom zemlje svake godine „izbace“ oko 1.000 novih vozača, dok potrebe tržišta zahtevaju još dva puta toliko osoba sa vozačkim dozvolama C i D kategorije.

Foto:TANJUG/ ALEKSANDAR NIĆIFOROVIĆ

Koliko je ovo zanimanje traženo govori i činjenica da će za vožnju autobusa moći da polažu i vozači sa probnom dozvolom.

Što se zarade tiče, ona varira od samog vozila, pa je tako prosečna plata vozača autobusa 80.000 dinara, a kao dodatak mogu se uračnati bonusi za noćni rad. Oni koji voze službena vozila, u proseku zarađuju od minimalca, pa do 100.000 dinara.

PROČITAJTE JOŠ

Plate vozača u Nemačkoj prelaze 2.500 evra. Kako se može videti u oglasima za posao za rad u ovoj zemlji, gotovo pored svakog je naznačeno „Hitno“. Početna plata koja se nudi je mahom oko 2.400 evra.

„Toliki novac mogu da zarade iskusni vozači koji rade u jakim domaćim kompanijama koje imaju razrađen posao u inostranstvu, dok su u unutrašnjem saobraćaju zarade niže. Ipak, osnovni problem je u tome što je pristup profesiji vozača veoma skup. Konkretno, da biste dobili dozvolu da upravljate kamionom ili autobusom potrebno vam je od 2.500 do 3.500 evra, što odvlači ljude od ovog posla, a uz to je i dobijanje dozvola proces koji traje veoma dugo“, rekao je za Infostud Goran Aleksić iz Poslovnog udruženja drumskog saobraćaja Srbije.

Fali nam 500 vozača u Beogradu, gradski prevoz voze stranci

Predsednik sindikata „Pravda“ u Gradskom saobraćajnom preduzeću (GSP) Beograd Zoran Stefanović ocenio je da tom preduzeću nedostaje oko 500 vozača, a da se stranci koji su angažovani kao vozači ne snalaze dobro u toj ulozi zato što ne poznaju dovoljno jezik i gradske ulice.

Na društvenim mrežama neretko osvanu snimci vozača koji su u Srbiju došli iz inostranstva, a koji ne umeju da se snađu u Beogradu, pa zalutaju ulicama prestonice.

***

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare