Vanredno i proizvoljno povećanje penzija, ne samo da su prekršena fiskalna pravila, već može da dovede do već poznatog scenarija, a to je da primanja najstarijih građana naše zemlje iznenada budu smanjena, ocenio je Fiskalni savet u Oceni Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2023. godinu.

„Vanrednim i arbitrarnim povećanjem penzija prekršena su zakonski definisana fiskalna pravila, što je veoma opasno. Penzije su (uz plate u javnom sektoru) ubedljivo najveći budžetski rashod. Zbog toga je njihova usklađenost s mogućnošću privrede da ih finansira ključna za održivost čitavih javnih finansija. Problemi koji mogu nastati usled proizvoljnih povećanja penzija najbolje se mogu ilustrovati epizodom iz 2008, kad je ekonomski neopravdano povećanje penzija praktično urušilo javne finansije Srbije. Ukupno povećanje u toj godini bilo je nominalno veće od 35 odsto, a realno, to jest korigovano za inflaciju, skoro 25 odsto“, navodi se u Oceni Fiskalnog saveta.

Foto: Shutterstock

Oni podsećaju da su u godinama koje su usledile, nakon te 2008, penzije zbog toga bile privremeno umanjene, imale su periode zamrzavanja i sporog povećavanja, dok se njihov iznos napokon nije vratio na ekonomski održiv nivo.

Fiskalni savet poručuje da je ovo „bolno prilagođavanje“ omogućilo Vladi da krajem prošle godine odredi dobru dobru formulu indeksacije penzija, u skladu s objektivnim privrednim kretanjima, i ta formula je svrstana u zakonski definisana fiskalna pravila.

Izgledalo je tada, kažu, da je napokon naučena važna lekcija o upravljanju javnim finansijama i da je Srbija ušla u grupu uređenih zemalja koje imaju objektivnu i predvidivu formulu za povećanje penzija.

„Međutim, nije prošlo ni godinu dana od usvajanja Zakona, a penzije su sad ponovo vanredno povećane po poptuno proizvoljnom kriterijumu, to jest bez utemeljenja u privrednim kretanjima. Tačno je da njihovo vanredno povećanje od 5,5 odsto nije iste veličine kao što su bila vanredna povećanja iz 2008, zbog čega to ovaj put ne može da uruši javne finansije. Međutim, ovo povećanje nesporno predstavlja veoma opasan presedan. Takođe, šalje se i loša poruka o kredibilitetu državnih politika jer je Vlada odlučila da prekrši Zakon koji je nedavno sama propisala“, zaključuje Fiskalni savet.

PROČITAJTE JOŠ

Podsećamo, početkom oktobra stupa na snagu najavljeno povećanje penzija. Od tada će primanja oko 1,65 miliona penzionera u Srbiji biti uvećana za 5,5 odsto.

Ianče, formula za obračun penzije koju pominje Fiskalni savet, takozvana švajcarska formula, znači da se penzije usklađuju svake godine. Prema formuli, u povećanju penzija 50 odsto učestvuje inflacija, a 50 odsto rast zarada.

Podsećanja radi, u februaru 2008. godine, na koju podseća Fiskalni savet, penzije su redovnim usklađivanjem povećane na 11 odsto, mada stručnjaci tvrde da je rast trebalo da iznosi jedan odsto. Dva meseca kasnije, u aprilu. penzije su vanredno povećane za pet odsto, a pred kraj godine za još 14, i to pod pritiskom koalicionog partnera PUPS-a.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar