Iako je u godini za nama već apsolutno sve poskupelo, nema naznaka da će 2024. biti mnogo dugačija. Za neke građane Srbije već prvi dan ove godine donosi poskupljenje grejanja, a trebalo bi da (ponovo) poskupe struja i gas, što može da dovede do lančanih poskupljenja, dok će pušači već u januaru skuplje plaćati svoj porok.

Dok zvanični podaci pokazuju da inflacija usporava, najave o poskupljenjima samo se nižu, a to za većinu potrošača u Srbiji znači samo još dublje srozavanje životnog standarda, koji je u ovoj godini već bio loš.

Foto:TANJUG/ MUST/ ĐORĐE KRSTIĆ

Nova poskupljenja energenata… ili ipak ne?

Kao da tri poskupljenja struje tokom ove godine, u januaru, maju i septembru, nisu bila i više nego dovoljna, isti scenario očekuje nas i u maju. Sva tri puta, cene su povećane za osam odsto bez PDV-a, što je oko 9,28 procenata sa porezom. Ova četiri unapred isplanirana poskupljena posledica su aranžmana Vlade sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).

PROČITAJTE JOŠ

Iako je još uvek prerano da bi se govorilo o procentima i novim cenama kilovata, imajući u vidu prethodna poskupljenja, verovatno će i ovaj skok cena biti sličan, ako ne i isti.

Istovremeno, poskupljivao je gas, po 10 odsto, da bi potom Vlada ograničila cenu “plavog energenta”, pa on ne može da poskupljuje do maja 2024. Međutim, baš u maju, na red dolazi novo poskupljenje.

Ipak, ministar finansija u tehničkom mandatu Siniša Mali rekao je da u aranžmanu sa MMF-om “jasno stoji da nema potrebe za povećanjem cena struje i gasa naredne godine”.

Siniša Mali Foto:TANJUG/ NEMANJA JOVANOVIĆ

Da li će, ili ipak neće, energenti poskupeti ove godine, pokušali smo da saznamo od nadležne Agencije za energetiku, ali odgovor nismo dobili do objavljivanja ovog teksta.

Ipak, jedno poskupljenje je sigurno, a to je da će daljinsko grejanje u Zrenjaninu već od 1. januara biti skuplje, pa će cena varijabilnog dela iznositi 7,87 po kilovat času umesto dosadašnjih 6,85 dinara, a fiksnog 44,77 dinara po kvadratnom metru grejne površine, umesto 38,6.

Ako poskupe energenti – poskupeće sve

Ako se ipak desi poskupljenje struje, i to za privredu (što se dosad došavalo istovremeno kad i struja za potrošače), onda će poskupeti i mnoštvo proizvoda koje potrošači koriste svakodnevno.

PROČITAJTE JOŠ

Na najvećem udaru biće oni proizvodi u čiju proizvodnju ulazi velika količina struje. Jedna od takvih grupa su pekarski proizvodi, dakle hleb, burek i ostala peciva, a na listi su i meso, riba, zamrznuto povrće i voće, jer su hladnjače takođe veliki potrošači struje.

Osim hrane, na spisku poskupljenja mogli bi da se nađu i svi oni proizvodi koji u prodavnice do potršača dolaze iz pogona za proizvodnju peleta i papira – dakle od ogreva do toalet papira.

Foto: Sanja Radovanović/Nova.rs

Loše vesti za pušače

U januaru se takođe povećava akciza na cigarete, ali su pušači već navikli na ovakav scenario. Akcize se naime, povećavaju dva puta godišnje, u januaru, a potom opet za šest meseci (izuzetak je bila 2023, kada su akcize povećane i u oktobru) i nakon toga sledi poskupljenje cigareta za 10 dinara po pakli.

Foto: Shutterstock/defotoberg

Putarina više nije besplatna

Putarina je na delu Moravskog koridora između Pojata i Makrešana bila besplatna do 1. januara, ali će se u 2024. godini ona naplaćivati.

Foto: FoNet/Instagram predsednika Srbije

Od 1. januara, od Beograda do Koševa će se plaćati 840 dinara, a od Beograda do Kruševca (Zapad) 810.

Takođe, od Beograda do Ćićevca naplaćivaće se 740 dinara, dok će cena putarine od Beograda do Kruševca (Istok) iznositi 800 dinara.

Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u tehničkom mandatu, najavio je da će u 2024. godini putarina početi da se naplaćuje i na magistralnim putevima, i to za kamione težine veće od 7,5 tona.

BONUS VIDEO Biljana Stepanović o životnom standardu i pojeftinjenju parizera

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare