Građanima koji ostvaruju prihode radeći frilens poslove od 1. jula omogućeno je da ih prijave na portalu "Frilenseri". Na taj način će, uz povoljniji poreski tretman, moći da izmire obaveze i ostare pravo na penzijsko i zdravstveno osiguranje.
Portal „Frilenseri“ sadrži niz alata koji su značajni za sve postojeće, ali i potencijalne frilensere, bilo da se bave programiranjem, dizajnom, podučavanjem, popravkama, pružanjem pomoći u kući ili drugim poslovima, piše Euronews.
To su test samoprocene da li ispunjavaju uslove da budu frilenseri, kalkulator poreskih obaveza na osnovu kojeg će birati jednu od dve opcije za oporezivanje, kao i vodič u kojem će naći odgovore na pitanja, kao što su – ko se smatra frilenserom, ko može biti isplatilac prihoda, koja prava frilenseri ostvaruju, kako se prijavljuje na osiguranje, koje opcije za samooporezivanje im stoje na raspolaganju.
Procene su da bi portal u početku moglo da koristi i do 100.000 frilensera koji ostvaruju prihode radeći za druga fizička lica u Srbiji ili za fizička i pravna lica u inostranstvu.
Šefica Jedinice za preduzetništvo i inovacije u NALED-u Irena Đorđević je rekla da pojam frilenser nije zakonski definisan, ali da na sajtu „Frilenseri“ postoji vodič koji ih deli u četiri grupe.
Objasnila je da da su prva grupa rezidenti Srbije, odnosno fizička lica koja rade u Srbiji za inostranog isplatioca i da su to često neki poslovi veb dizajna preko platforme.
„Bez obzira na to da li je preko platforme ili ne, to su domaća fizička lica koja rade na teritoriji Srbije za inostranog isplatioca“, rekla je Đorđević za Tanjug.
Druga kategoriju su, kaže Đorđević, rezidenti koji rade u Srbiji za domaće fizičko lice.
„Dakle ukoliko u Srbiji pružate neku uslugu firmi, vi niste frilenser, samo ukoliko tu uslugu pružate nekom drugom fizičkom licu, tu pričamo na primer o uslugama čišćenja stanova, ili recimo bejbisitinga“, navela je Đorđević.
U treću kategoriju spadaju rezidenti Srbije koji rade na teritoriji druge države, a to su na primer moreplovci, naši rezidenti koji rade na prekookeanskim brodovima ili rečnim brodovima na teritoriji Srbije.
Ona je kazala da su četvrta kategorija nerezidenti, odnosno stranci koji rade u Srbiji i ostvaruju prihode radeći za inostranog ili domaćeg poslodavca.
Đorđević je napomenula da fizičko lice, koje pruža usluge pravnom licu ili preduzetniku, nije frilenser.
Ona je rekla da na portalu „Frilenseri“ postoji test procene i test samoprocene, gde za svaki prihod koji se ostvari postoji test koji daje rezultate da li ostvareni prihod prijavljujete kao frilenser ili ne.
Osim testa procene za proveru da li neko pripada frilenserima, na portalu se nalazi kalkulator poreza koji treba da pomogne u obračunu ukupnog iznosa poreza i doprinosa u odnosu na prihode ostvarene u prethodnom kvartalu, kao i vodič.
Na istoj strani mogu klikom da prijave porez i da se prijave na osiguranje.
Frilenseri će na novom portalu prilikom podnošenja poreske prijave unositi ukupan iznos prihoda ostvarenog u kvartalu i na kraju odabrati jedan od dva modela samooporezivanja.
Nakon podnošenja prijave dobiće uplatnicu sa QR kodom za brzo plaćanje. Na portalu će moći da vode evidenciju o svim uplatama i da po završetku kvartala sve uplate, jednim klikom prevuku u poresku prijavu.
Frilenseri će plaćati poreze i doprinose na kvartalnom nivou. Postoje dve opcije oporezivanja, koje će moći da se biraju nakon svakog kvartala. Rok za podnošenje poreske prijave za prvi kvartal je 30. april, za drugi kvartal 30. jul, za treći kvartal 30. oktobar i za četvrti kvarzal 30. januar.
Na kalkulatoru će moći da izračunaju iznose poreza i doprinosa u odnosu na ostvareni prihod. Porezi i doprinosi se ne obračunavaju za svaku isplatu, već se podnosi poreska prijava koja objedinjuje sve prihode ostvarene u kvartalu, i na tu ukupnu sumu se obračunavaju porezi i doprinosi.
Đorđević je objasnila da novi sistem oporezivanja frilensera daje mogućnost izbora između dva poreska oblika.
Tako, na primer, veb dizajner koji zarađuje 100.000 dinara i nije zdravstveno osiguran ima na raspolaganju opciju jedan i opciju dva.
Kako je navela Đorđević, u opciji jedan plaća obavezno zdravstveno osiguranje, ali to je minimalno zdravstveno osiguranje, što znači da za tri meseca plaćaju oko 4.800 dinara da bi bili zdravstveno osigurani.
Ona je dodala da je to najniži republički iznos za zdravstveno osiguranje, gde se plaća porez u visini od 800 dinara, dok penziono osiguranje iznosi 960 dinara.
Mana ovog poreskog oblika je, kaže Đorđević, u tome što se za 960 dinara za penziono osiguranje pokriva jedan ili dva dana radnog staža za tromesečni obračun.
Prema njenim rečima, druga opcija je isplativija u smislu osiguranja.
„U opciji dva platićete 30.000, biće vam pokriveno zdravstveno osiguranje i platićete penzijsko invalidsko osiguranje u iznosu od nekih 25.500 dinara, ali ćete imati cela tri meseca staža.
Opterećenje u modelu dva je nekih 30 odsto, u modelu jedan je svega par procenata, ali nemate penzijski staž, imate možda jedan dan a radili ste tri meseca“, navela je Đorđević.
Ona je napomenula da na samom portalu postoji kalkulator gde frilenseri mogu da vide opcije za plaćanje poreza.
„Na javnoj verziji sajta vi možete da ukucate iznose koje hoćete, da li ste osigurani ili ne i prosto možete da vidite šta vam se više a šta manje isplati“, istakla je Đorđević.
Ukoliko ne ostvaruju prihode u jednom ili više kvartala nisu dužni da podnose poresku prijavu. Iznosi koje frilenseri ostvare u stranoj valuti preračunavaju se u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije, koji važi na dan uplate.
U slučaju kada više ne ostvaruju prihode kao frilenseri ne moraju da se odjavljuju sa portala, jer obaveze nastaju tek podnošenjem poreske prijave.
Prijava na osiguranje vršiće se preko Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja.
Ukoliko članovi porodice frilensera nemaju obavezno zdravstveno osiguranje po drugom osnovu, mogu to pravo ostvariti preko frilensera po osnovu uplaćenih doprinosa, kao članovi porodice.
Frilenseri stiču penzijski staž plaćanjem doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Ukoliko su zaposleni ili po nekom drugom osnovu već plaćaju te doprinose, dodatne uplate im kao frilenserima povećavaju njihov lični koeficijent za obračun penzije kada steknu uslove za penzionisanje.
Za pristup i rad na portalu Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja potreban je aktivan korisnički nalog i kvalifikovani elektronski sertifikat.
Stranci koji prihode ostvaruju u Srbij mogu da podesu prijavu za oporezivanje prihoda preko portala „Frilenseri“, uz uslov da imaju evidencijski broj stranca ili poreski identifikacioni broj.
Strancima nije potrebna radna dozvola da bi se registrovali kao frilenseri i u tom režimu samooporezivanja prijavili prihode ostvarene u Srbiji od inostranog isplatioca ili domaćeg fizičkog lica.
Direktor tima za IT i preduzetništvo u kabinetu predsednice Vlade Nenad Paunović nedavno je rekao da je prema ranijim istraživanjima Beograd bio među top 10 destinacija za digitalne nomade, te da veruje da će ih novi model oporezivanja frilensera ohrabriti da još više dolaze.
„Naš cilj, do kog smo sad i stigli, je da se iz Srbije komotno možete baviti poslovanjem širom sveta. Portal Frilenseri donosi precizno rešenje za sve, jer smo insistirali da u što manje klikova dođe do plaćanja poreza. Tajna uspeha nove platforme je uključivanje svih zainteresovanih aktera“, naveo je Paunović.
BONUS VIDEO: Agentica za nekretnika pojasnila zašto su počele da padaju cene za iznajmljivanje stanova u Srbiji