Foto: Shutterstock

Policija već nekoliko dana radi na rasvetljavanju slučaja preteće poruke "smrt Đilasovcima", koju je na zidu dvorišta kuće u kojoj živi potpredsednik Stranke slobode i pravde, Dejan Bulatović, napisala za sada nepoznata osoba. Bulatovića je policija ispitivala i on je dva puta, kako je rekao, prošao poligraf, ali je javnost ostala iznenađena činjenicom da je jedno od pitanja bilo i "da li je nekada prevario ženu". Za našeg sagovornika, iskusnog poligrafistu, to pitanje ne bi moglo da se postavi u ovom kontekstu, jer je takvo pitanje, kao kontrolno, puno "jače" od relevantnog pitanja "da li si ti napisao grafit na kući".

Bulatoviću su pre nekoliko dana na zidu dvorišta kuće u kojoj živi napisali „smrt Đilasovcima“, zbog čega je policija pokrenula istragu. Ministar unutrašnjih poslova Nebojšta Stefanović izjavio je juče da je tokom istrage policija pronašla određene dokaze u kući Bulatovićevog „bliskog prijatelja“ i člana SSP-a Zorana Radmilovića. Ministar je rekao i da je policija uključila „sve što ima“ na rasvetljavanje ovog slučaja i da je u prva 24 sata saslušano 12 osoba, a da je samo Radmilović odbio poligrafsko ispitivanje.

Foto: Ana Lalić/Nova.rs

U reakciji na navode ministra policije, Bulatović je između ostalog rekao da je bio dva puta na poligrafu i da je oba puta prošao.

„Pitanja su bila, između ostalog, i da li radim za obaveštajnu službu i da li sam prevario ženu. Jasno je da su sve unapred pripremili“, rekao je između ostalog Bulatović koji je istragu ocenio kao „bacanje javnosti peska u oči“, te poručio „sram ih bilo“.

Foto: Privatna arhiva

Da li je Bulatović prevario ženu, pitanje je koje je iznenadilo javnost, zbog čega su novinari portala Nova.rs pozvali iskusnog poligrafistu u penziji, koji nam je objasnio kako poligrafsko testiranje funkcioniše.

„Kada se radi poligrafsko ispitivanje, test može obuhvatiti relevantna pitanja koja se odnose na slučaj. Kontrolna pitanja mogu biti samo iz domena te materije, ali ne i lična. U slučaju Bulatovića, kontrolno pitanje je moglo biti, „da li je on nekada prevario nekoga“,  ili „da li je nekada zloupotrebio nečije poverenje“ i slična pitanja.“, navodi naš sagovornik.

Pitanje da li je prevario ženu ili ne, prema rečima iskusnog poligrafiste, ne bi moglo da se postavi u tom kontekstu.

„Kontrolno pitanje služi da ono relevantno bude reper. Ako postavite pitanje „da li si ti napisao grafit na kući“, to jeste relevantno pitanje, jer proveravamo da li je on lično napisao grafit, i onda ide pitanje „da li si ti prevario svoju ženu“. Njegova reakcija biće veća na to da je prevario ženu, ako je to uradio, i nipodaštavaće pitanje koje je prethodno postavljeno. Ako se postavi pitanje „da li je on nekada prevario nekoga“, a on kaže onda koga je prevario i u kojim situacijama, to je šire pitanje i može da pokaže reakciju ukoliko je on napisao grafit sam. Mora da se odmerava težina kontrolnog i relevantnog pitanja“, objašnjava poligrafista dodajući da je Bulatović mogao da odbije poligraf ako smatra da je pitanje koje mu se postavlja nije adekvatno onome za šta se testira.

Naš sagovornik kaže i da on ne bi postavio pitanje „da li je prevario ženu“.

„Direktna pitanja su „da li si ti napisao grafite“, „da li si ti pomogao nekom da napiše“ ili „da li znaš ko je napisao“, a neka od kontrolnih pitanja mogu biti „da li si nekada ukrao iz prodavnice“, „da li si prevario nekoga“, „da li si lagao nekad svoje roditelje ili nekoga“, ide se na laž, odnosno da li on laže ili ne“, navodi poligrafista.

Na pitanje novinara kako možemo da razumemo pitanje koje je poligrafista MUP-a postavio Bulatoviću, naš sagovornik kaže da je poligrafista možda hteo da ga „izvuče“.

„Ako je on pisao grafit i postavite mu teže kontrolno pitanje, odnosno gde će biti značajnija reakcija, on neće imati reakciju na ovo pitanje, već na to da je prevario ženu i vi ćete onda reći da je on prošao poligraf“, zaključuje sagovornik.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar