Dok traje polemika između ekonomske isplativosti i zaštite životne sredine projekta Jadar, grupa uglednih srpskih ekonomista došla je do zaključka koji bi mogli da promene tok debate. Iako vlasti tvrde da je projekat ekonomski isplativ, ekonomisti Zoran Drakulić, Boško Mijatović, Danica Popović i Dejan Šoškić upozoravaju da je projekat Jadar ne samo neisplativ već i potencijalno štetan za Srbiju.

Prema njihovoj analizi, Srbija bi ostvarila zanemarljive prihode – svega 17,4 miliona evra godišnje ili 2,6 evra po stanovniku – dok bi pretrpela ogromne troškove za subvencije, izgradnju infrastrukture i sanaciju mogućih ekoloških katastrofa, bez ikakvog vlasničkog udela u projektu.

O ključnim nalazima analize i svim njenim detaljima, u jutarnjem programu „Probudi se“ razgovarali smo sa koaautorom Dejanom Šoškićem, ekonomistom i nekadašnjim guvernerom Narodne banke Srbije.

On u analizi navodi da bi Srbija ostvarila prihode od samo 17,4 miliona evra godišnje i to u najboljem slučaju. Šoškić je pojasnio kako je došao do tog zaključka, posebno u poređenju sa drugim procenama vlasti i Rio Tinta.

„Analize koje smo dali sa izvesne strane su optimistične, moguće je da će prihod biti i niži. Projekat Jadar je teško isplativ sa ekonomske tačke gledišta“, upozorio je Šoškić.

Vlast tvrdi da će ovaj projekat dovesti do većeg zapošljavanja ljudi. Međutim, stručnjaci u analizi navode da se ne očekuje značajnije zapošljavanje domaće radne snage. Šoškić objašnjava zašto misli da je mala šansa da se zaposli lokalno stanovništvo

„Usmeno data obećanja su stvari koje se mogu razumeti i kao politička propaganda. Kod na poslednjih 12 godina imamo manje stanovnika za 700.000 ljudi“, rekao je Šoškić i dodao da imamo potpuno promašenu strategiju, nije svaka strana investicija dobra za našu zemlju.

Srbija, u najboljem slučaju, po svim osnovama i na svim nivoima za vreme celog projekta od 40 godina bi mogla da ukupno inkasira oko 696 miliona u današnjim evrima. Zašto onda vlast insistira na ovom projektu i predstavlja ga kao ključnog za finansijski razvoj zemlje, otkrio je Šoškić.

„Imamo sve manje transparentan budžet, nemoguće je proceniti šta će se trošiti u budućnosti“, rekao je Šoškić i dodao da nema nikakvog realnog finansijskog efekta za nas od Rio Tinta.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Dejan Šoškić o rudniku litijuma: Treba slušati nauku koja nije neposredno uključena u projekat

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar