Oglas

epaselect epa12164123 Jannik Sinner of Italy in action during his Men's final match against Carlos Alcaraz of Spain at the French Open Grand Slam tennis tournament at Roland Garros in Paris, France, 08 June 2025.  EPA-EFE/YOAN VALAT
Karlos Alkaraz, Novak Đoković i Janik Siner Foto:IPA, Independent Photo Agency / Alamy / Profimedia/EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON/EPA-EFE/YOAN VALAT
Karlos Alkaraz, Novak Đoković i Janik Siner Foto:IPA, Independent Photo Agency / Alamy / Profimedia/EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON/EPA-EFE/YOAN VALAT

Magični teniski trougao u kom su Đoković, Alkaraz i Siner

09. jun. 2025. 18:00
>
09. jun. 2025. 14:40

Novak Đoković uspeo je da kreira rivalstva sa teniserima koji su više od 10 godina mlađi od njega. To takođe mnogo govori o njegovoj teniskoj veličini.

Oglas

Srpski teniser ove sezone ima dva nastupa u polufinalima grend slemova. U Australiji je morao da preda meč Aleksanderu Zverevu, dok je u Parizu posle velike borbe izgubio od Janika Sinera sa 6:4, 7:5, 7:6 (3).

I kada su mnogi pomislili da će Siner uspeti da se domogne četvrte grend slem titule, odnosno prve na Rolan Garosu, isprečio mu se Karlos Alkaraz, koji je u epskom finalu, dugom pet sati i 29 minuta, uspeo da odnese pobedu posle preokreta - 4:6, 6:7 (4), 6:4, 7:6 (3), 7:6 (2).

I tu dolazimo do magičnog teniskog trougla, u kom se nalaze Đoković, Siner i Alkaraz.

Iako ima 38 godina, Novak je i dalje u svetskom teniskom vrhu, sposoban je da se bori za trofeje gde god se pojavi, ali protiv Sinera i Alkaraza mora da odigra skoro pa perfektan meč kako bi pobedio svoje trenutno najveće rivale.

Nekada se Đoković umešao u veliko rivalstvo Rodžera Federera i Rafaela Nadala, kojima je pomrsio konce i uspeo obojicu da prestigne, ali sada su mu najveći protivnici momci koji su 2001. i 2003. godište.

Vratimo se sada u januar 2025. godine, tačnije na Australijan open. Tamo je Đoković u četvrtfinalu pobedio Alkaraza sa 3:1 u setovima i to nakon preokreta.

Novak je dobio četiri od poslednjih pet duela sa popularnim Karlitosom, a trenutni skor je 5-3 u korist Đokovića. Prvi njihov duel pripao je Alkarazu, u polufinalu Madrida 2022. godine, kada je bilo 6:7, 7:5, 7:6.

Tennis: French Open
Foto: Imagn Images / ddp USA / Profimedia | Foto: Imagn Images / ddp USA / Profimedia

Dobio je mladi Španac i dva uzastopna finala Vimbldona protiv Novaka, od kojih je ono 2023. godine bilo epsko, jer se igralo u pet setova i ponovo se dogodio preokret.

Međutim, Đoković je do sada mnogo puta dokazao da mu Alkaraz "leži" više nego Siner, pa ga je savladao i u finalu Olimpijskih igara prošle godine u Parizu - i to u dva taj-brejka. Prisetimo se i finala Sinsinatija 2023. godine, u kojem je Novak slavio sa 5:7, 7:6, 7:6.

Ma, sve neverovatni mečevi, ali Srbin je bio taj koji je češće izlazio kao pobednik - kao nekada u duelima sa Nadalom.

Ono što nikako ne odgovara Đokoviću u poslednjih godinu i po dana jesu dueli sa Sinerom. Poslednji poraz dogodio se u polufinalu Rolan Garosa, a pre toga Siner je vezao tri pobede protiv Novaka, plus još jednu na egzibicionom turniru u Saudijskoj Arabiji (ne računa se kao zvanični meč, ne ulazi u statistiku).

Italijan je bio bolji u finalu Mastersa u Šangaju, polufinalu Australijan opena, kao i polufinalu Dejvis kupa, kada je Đoković propustio vezane meč lopte i ostao bez pobede u tri seta.

Poslednja pobeda Đokovića protiv Sinera viđena je u finalu Završnog mastersa u Torinu 2023. godine, kada je Srbin krunisao fenomenalnu sezonu i savladao Janika sa 6:3, 6:3. Zanimljivo je da je na istom turniru, samo u grupnoj fazi Siner bio bolji sa 7:5, 6:7, 7:6.

Dakle, Siner je dobio pet od poslednjih šest mečeva sa Đokovićem (plus egzibicija) i tako možda prvi razbio Novakovu auru nepobedivosti, o kojoj smo i ranije pisali.

Jeste Đoković slavio u prva tri međusobna duela sa Sinerom, pa je skor sada 5-4 u korist Italijana, ali je više nego jasno ko mu stvara najviše problema u poslednje vreme. Janik je 14 godina mlađi od Novaka, razumljivo je da sada on preuzima glavnu reč, ali Đoković se ne predaje i još uvek želi da se nadmeće sa najboljima.

epa12160541 Jannik Sinner of Italy in action during his Men's semi-finals match against Novak Djokovic of Serbia at the French Open Grand Slam tennis tournament at Roland Garros in Paris, France, 06 June 2025.  EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Janik Siner Foto: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON | Janik Siner Foto: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Siner je već dugo ubedljivo prvi na ATP listi, neverovatno jako i precizno udara lopticu, pravi mali broj grešaka, značajno je popravio servis, konstantno je agresivan... Ali, i Siner ima svoj kriptonit - to je Karlos Alkaraz.

Delovalo je da će Siner razbiti loš niz koji ima sa Alkarazom i pobediti ga u finalu Rolan Garosa, ali je ispustio dva seta prednosti i propustio tri vezane meč lopte. Na kraju je Karlos stigao do pobede za pamćenje i istoriju, koja mu je bila peta vezana protiv Sinera.

Alkarazov niz protiv Janika započet je u polufinalu Indijan Velsa prošle godine (takođe preokret - 1:6, 6:3, 6:2), a onda su se nizale sledeće pobede: u polufinalu Rolan Garosa, finalu Pekinga, finalu Rima i sada finalu Rolan Garosa.

1749399489-profimedia-1008601127-1024x682.jpg
Foto: Dimitar DILKOFF / AFP / Profimedia | Foto: Dimitar DILKOFF / AFP / Profimedia

Ukupno je 8-4 za Alkaraza u međusobnim duelima sa Sinerom i sada Janik želi da što pre stane na put svojoj lošoj seriji. Od početka 2024. godine Siner protiv svih ostalih rivala ima skor 91-3, dok je sa Alkarazom na 0-5.

Za ljubitelje tenisa, vreme posle dominacije 'Velike trojke", bar za sada, protiče sjajno. Dobili smo novo istorijsko rivalstvo Sinera i Alkaraza, koji su za manje od pet godina odigrali 12 mečeva, dok se Đoković i dalje bori sa mnogo mlađima od sebe i gaji realnu nadu da može makar do 25. grend slem titule.

Na nama je samo da uživamo u teniskim majstorijama i magiji koju nam donosi "Nova velika trojka", ako je tako uopšte možemo nazvati.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare