Košarkašice Srbije su se plasirale u polufinale Evropskog prvenstva pobedom protiv Španije nakon produžetaka rezultatom 71:64.

Srbija je posle velike borbe i jednog produžetka uspela da eliminše domaćina prvenstva, a sve je moglo da bude rešeno pre dodatnih pet minuta, da nije bilo skandalozne sudijske odluke kada je faul na manje od dve sekunde okarekterisan kao prekršaj pri šutu, pa su Špankinje dobile dva slobodna bacanja.

Srećom, pogodile su samo jedno pa samo otišli u produžetke.

Srbija je odigrala briljantno u dodatnih pet minuta i plasirala se u polufinale šampionata i boriće se za medalju.

Krenulo je žestoko od samog starta, ali je bila primetna nervoza. Košarkašice oba tima su mnogo promašivale i videli smo rezultatsku klackalicu gde u se ekipe smenjivale u vođstvu.

U Srbiji je dobro krenula Anderson, ali se onda razigrala visoka Ndur i krenula sa dominacijom.

Španija do kraja prve četvrtine uspeva da se na trenutak odlepi, ali su se naše vratile da bi do kraja deonice bilo plus dva za domaćina.

U drugoj četvrtini je Španija nošena velikom podrškom u Valensiji u jednom trenutku preko razigrane Ndur krenule da pravi razliku i došla do osam poena prednosti i napada za plus deset, ali je Srbija momentalno uspela da preseče seriju ida se brzo vrati preko Jelene Bruks.

Do poluvremena su naše spustile prednost i na kraju otišle na odmor sa samo četiri poena zaostatka.

U trećoj je Srbija zaigrala mnogo bolje, proradio je napad, a odbrana je bila još bolja. Naše polako preuzimaju kontrolu i ubrzo prelaze u vođstvo koje je išlo i do pet poena razlike, ali je u završnici treće Španija uspela da se vrati i u poslednju deonicu se otišlo sa nerešenim rezultatom.

U četvrtoj četvrtini smo videli odličan početak Španije koja je uspela da se odlepi i dođe od šest razlike i delovalo je da će se domaćin odlepiti i napraviti ključnu prednost, ali su naše uspele da zaustave rivalke dobrom odbranom, a onda je krenuo i šut.

Ušli smo u neizvesnu završnicu, a Srbija dolazi do poen prenosti 17 sekundi do kraja. Tada na scenu stupaju sudije.

Naše su imale dva mala faula pre izlaska iz bonusa koja su iskoristila, ali sudija donosi neverovatnu odluku da na 1.5 sekundi pre kraja dosudi dva bacanja iako je bilo evidentno da je igračica Španije pala bez šuta ka košu.

Ipak, ona pogađa samo jedno i odlazimo u produžetke.

Naše košarkašice ovoga puta nisu ništa prepustile slučaju, i tokom dodatnih pet minuta samlele su Španiju i na kraju ubedljivo stigle do polufinala.

Tamo će im rival biti Belgija koja je sa 85:83 pobedila Rusiju, a meč se igra u subotu od 21 čas.

Srbija – Španija 71:64

Dvorana: Pabelon Munisipal Fuente de San Luis (Valensija); Sudija: Ejmi Boner

Srbija: Anderson 17, Butulija, Dugalić , Janković , Jovanović 15, Bruks 7, Čađo 2, Crvendakić 2, Dabović 2, Kajišnik 5, Škorić 2, Vasić 19.

Španija: Ovinja 14, Domingez 5, Palau, Rodrigez, Kazorla 11, Karera 9, Kasas 2, Ginzo, Konde 5, Gil 6, Kevedo, Ndur 12.

Sva dešavanja pratite uživo na blogu Nova.rs.

45′ Kraj Trojkom stavljena tačka 71:64

Srbija je u polufinalu, veličanstvena partija naših devojka.

44′ Pogađaju se bacanja i dalje vodimo 68:64

Pogodile su bacanje Špankinje, uzvratila je odmah Srbij, još malo više od minut do kraja.

43′ Sjajna Srbija, samo još malo 66:62

Odlično su naše odigrale u odbrani i došle do šetiri poena prenosti,Španija sve maši.

41 Srbija vodi, naše igraju dobru odbranu 64:62

Dobra odbrana na početku produžetka, realizovan i napad, Srbija vodi.

40′ Kakva završnica, sudije pogurale Španiju u produžetke 62:62

Imale su Špankinje poslednji napad, Srbija je imala dva mala faula, ali su sudije kontroverzonom odlukom svirale faul na šutu 1.5 sekundi do kraja. Špankinja je pogodila smao jedno bacanje i imamo produžetke.

40′ Sonja Vasić! Bravo majstore kakav koš 62:61

Sjajno je na niskom postu Sonja Vasić pogodila leđima i na 18 sekundi do kraja dovela Srbiju u vođstvo.

39′ Ludnica u Španiji, pet poena Anderson 60:61

Sjajna serija Ivon Anderson, dva bacanja pa trojka za povratak u meč.

27′ Španija koristi greške, čuva se šest razlike 53:59

Pala je Srbija u odbrani, koriste to Špankinje i čak ikad promaše ofanzivnim skokom uspevaju da dođu do poena.

35′ Mučimo se u napadu, Španija to koristi 51:55

Pravimo greške, Španija to koristi i trojkom dolazi do šest razlike, ali smo uspeli da brzo poentiramo za minus četiri.

33′ Razigrala se Španija, Srbija se nekako drži 47:50

Furiozno je krenula Španija u poslednjoj deonici, pogodili su i jednu trojku, ali su uspele naše nekako da održe korak.

30′ Španija furiozna u završnici 43:43

Počela je Srbija da pogađa za tri, ali je Španija uzvratila i uspela da izjednači pred poslednju četvrtinu

28′ Prva trojka za Srbiju 43:38

Konačno je ušla i trojka naših. Šteta što je odmah usledio koš i faul Španjolki, ali je Jovanović sa dva poena ponovo vratila trii poena prednosti.

26′ Poezija Srbije, raste prednost 40:37

Sjajno igra Srbija u odbrani, akrenuli su i u napdu sa pogocima i sad vode sa plus tri.

23′ Serija Srbije, četiri poena za egal

Konačno je iz dobre odbrane usledila serija poena, Srbija je vezala četiri i izjednačila, a posle nove greške u napadu, selektor Španije tražio tajm-aut.

22′ Velika bitka u nastavku

Po jedan pogodak na obe strane, Krajišnik nagradila dobru odbranu poenima.

Bruks i Anderson najefikanije u Srbiji, Ndur nezaustavljiva

Jelena Bruks je prvi strelac naše ekipe sa šest poena, dok je Ivon Anderson postigla pet. Sa druge strane briljira Ndur sa 12 poena.

20′ Promašen zicer, Španija ipak ima prednost

Sjajno su naše odigrale odbranu i na 14 sekundi do poluvremena promašile zicer za izjednačenje, što je Španija iskoristila za koš u poslednjim sekundama za plus četiri.

19′ Muče se obe ekipe

Za preko dva minuta, samo jedno pogođeno bacanje Srbije, naše ne koriste priliku da se potpuno vrate.

17′ Konačno Bruks

Španija je bila u seriji, imali su napad i za deset razlike, ali je Bruks uspela da odgovori i zaustavi seriju.

15′ Španija ima najveću prednost

Posle dve greške u napadu Srbije, Španija vezuje četiri poena i stiče najvećih +6. Marina Maljković je tražila tajm-aut.

13′ Srbija pogađa sa bacanje, muče se ekipe u napadu

Teško poentiraju obe selekcije, igra se čvrsta odbrana a retki otvoreni šutevi se promašuju.

12′ Ludački tempo u Valensiji

Igra se brzo u nastavku, Srbija je uspela da preko Anderson postigne poene koja je gazila liniju za tri poena.

Anderson je najefikasnija

Ivon Anderson sa četiri poena prvi strelac utakmice.

10′ Dobra odbrana Srbije, ali loša igra u napadu.

Srpkinje su uspele da neutračišu igru Španjolki u napadu, ali i same ne mogu mnogo toga da pogode.

9′ Evo je i Anderson

Sjajno je nadriblala Anderson na poludistancu i pogodila za smanjnje razlike.

8′ Krajišnik briljira u odbrani

Sjajno igra u defanzivi Tina Krajišnik, ali je Čađo pogodila samo jedno bacanje.

7′ Španija pravi razliku

Promašile su naše dva otvorena šuta što je Španija kaznila sa pet poena. Španjolke imaju dve pogođene trojke.

5′ Smenjuju se ekipe u vođstvu

Igra se koš za koš, ekipe se semnjuju u prednosti, naše pokušavaju da igraju u tranziciji.

4′ Prvo vođstvo Srbije

Nakon koša Španije, usledila su dva dobraa napada Srbije. Prvo Crvendakić, pa Bruks za prvo vođstvo.

2′ Konačno poeni za naše

Sonja Vasič je sa poludistance elegantno podstigla prve poene za Srbiju.

1′ Nervozna Srbija na početku

Promašile su prva dva napada naše košarkašice, dok je Španija u svom drugom napadu pogodila trojku za prve poene na meču.

Aleksandra Crvendakić pred Španiju

„Sigurno će biti veoma dobra utakmica, jer se do sada nismo sastajali sa Španijom u četvrtfinalu. Igramo protiv domaćina koji brani titulu prvaka Evrope, tako da treba da budemo maksimalno fokusirane na našu igru pošto neće biti mesta za mnogo grešaka“.