Završen je 13. dan Evropskog prvenstva, i dobili smo sve ekipe koje će nastupiti među 16 najboljih timova na Euro 2020.

Šveđani su pobedom nad Poljskom obezbedili prvo mesto u grupi (3:2), dok je Španija, nakon nešto slabijih pola sata igre, odigrala savršenih 60 minuta i sa pet golova ispratila Slovačku sa takmičenja.

Španci su obezbedili duel sa Hrvatskom, dok će Šveđani rivala dobiti po završetku utakmica u F grupi

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)

Poslednje kolo grupe F donelo je spektakl kakav je bio priželjkivan, ali su za to najzaslužniji – Mađari. „Laka konjica“ je vodila protiv Nemačke od 11. minuta, potom su poveli ponovo, samo nekoliko sekundi pošto je Haverc izjednačio u 66. minutu, ali su na kraju ipak ostali „kratkih rukava“ posle gola Gorecke za 2:2.

U drugom meču ove grupe, Portugal je vodio golom Kristijana Rolanda sa penala od 31. minuta, izjednačio je Karim Benzema u drugom minutu nadoknade prvog poluvremena, potom je upravo fudbaler Real Madrida pogodio nakon prelepog pasa Pola Pogbe za 2:1 u 48. minutu, ali je preko Ronalda, ponovo sa bele tačke, Portugal u 60. minutu stigao do 2:2 i potvrdio prolaz u narednu rundu, gde ide kao trećeplasirani, iza prve Francuske i Nemačke, koja je na drugom mestu.

Portugal – Francuska 2:2 (1:1)

(Kristijano Ronaldo 31 penal, 60 penal – Benzema 45+2, 48)

Stadion: Puškaš Arena (Budimpešta); Sudija: Antonio Mateu Lahoz (Španija)

Portugal: Patrisio, Semedo, Dijas, Pepe, Gereiro, Mutinjo, Danilo (od 46. Palinja), Sančez, B. Silva, Ronaldo, Žota

Francuska: Ljoris, Kunde, Varan, Kimpembe, Ernandez (od 46. Dinj), Pogba, Kante, Toliso, Grizman, Mbape, Benzema

Nemačka – Mađarska 2:2

(Haverc 66, Gorecka 84 – Ad. Šalaj 11, Šefer 68)

Stadion: Alijanc Arena (Minhen); Sudija: Sergej Karasev (Rusija)

Nemačka: Nojer, Ginter, Humels, Rudiger, Kimih, Gundogan (od 58. Gorecka), Kros, Gosens, Haverc, Gnabri, Sane

Mađarska: Gulaši, Nego, Botka, Orban, At. Šalaj, Fiola, Klajnhajsler, Nagi, Šefer, Ad. Šalaj, Salaj

90′ Kraj i u Budimpešti

Remi Francuske i Portugala, obe ekipe idu u nokaut fazu, uz Nemce, dok su Mađari završili takmičenje.

90′ Kraj u Minhenu

Nemačka „preživela“, 2:2!

84′ Gorecka doneo izjednačenje Nemačkoj

Inicijativa je urodila plodom pošto je Leon Gorecka nakon neuspelog pokušaja pasa za Vernera sam došao do lopte, šutirao snažno, dovoljno precizno, 2:2. To znači da Francuska ide dalje kao prva, Nemci, ako ostane ovako, kao drugi, dok će Portugalci sa treće pozicije u doigravanje.

77′ Nemačka krenula na sve ili ništa

Nemci nemaju šta da čekaju, pa su krenuli svim silama ka golu Mađarske kako bi stigli do izjednačenja

68′ Rui Patrisio čuva Portugal

Dve maestralne odbrane golmana Portugala, prvo je savršenom paradom sprečio da Pogba postigne jedan od najlepših golova na šampionatu, lopta je završila na okviru gola, potom je podjednako dobro sprečio i Grizmana da pogodi mrežu.

Gol Nemačke za 1:1

68′ Ludnica u 120 sekundi

Nemačka je stigla do izjednačenja, Kimih je centrirao, Gulaši „zaplivao“ u prazno, pa je Humels glavom doneo izjednačenje, ali je odmah potom, samo par sekundi po povratku lopte u igru, Šefer sjajno istrčao, dobio pas od Šalaja, i glavom poslao loptu u mrežu za 2:1.

Penal Kristijana Ronalda za 2:2

60′ Treći penal na meču, Ronaldo po 109. put zatresao mrežu u reprezentaciji

Kunde je udario loptu rukom, dosuđen je penal, Kristijano Ronaldo je preuzeo odgovornost, pogodio za 2:2 i izjednačio se sa Ali Deijem na mestu najboljih strelaca u istoriji reprezentacija na svetu.

Benzema pogađa za 2:1

60′ Mađarska u naletu

Mađari vode, Nemačkoj je potreban gol, ali uprkos tome početkom drugog dela „laka konjica“ je ta koja stvara šanse. Prvo je Klejnhejster promašio, potom je i Fiola šutirao daleko pored gola.

48′ Benzema, 2:1 za Francusku

Sevnula je brzopotezna akcija, Pogba je poslao još jedan sjajan pas, Benzema jurnuo pored odbrane Portugala, i rutinski pogodio za 2:1. Prvobitno je gol bio poništen zbog ofsajda, ali je iz VAR sobe stigla signalizacija da fudbaler Real Madrida nije bio u nedozvoljenoj poziciji, pa je pogodak priznat a Francuska povela 2:1.

To ujedno znači i da su Nemci sada treći, a Portugalci poslednji na tabeli.

Gol Benzeme za 1:1

46′ Počelo je drugo poluvreme

Danilo je napustio teren, umesto njega u igru je ušao Žoao Palinja kod Portugalaca, dok je u Francuskoj Lukasa Ernandeza zamenio Lukas Dinj.

Šta kaže tabela, nakon prvih 45 minuta?

Francuska je golom za izjednačenje ponovo preuzela prvo mesto sa pet bodova, iza se nalaze Portugal i Mađarska sa po četiri boda, dok je Nemačka na 45 minuta od eliminacije.

Moglo je da bude drugačije da je Humels imao malo više sreće, ali je pogodio okvir gola, pa Nemačka gubi od Mađarske 1:0.

45+2 Penal za Francusku, 1:1

Klijan Mbape je ušao u duel sa Nelsonom Semedom na ivici kaznenog prostora, pao posle međusobnog guranja, a Lahoz pokazao na belu tačku nakon asistencije VAR sistema.

Karim Benzema je preuzeo ogovornost, i, u stilu svog nekadašnjeg saigrača iz Real Madrida, zatresao mrežu za 1:1.

39′ Loš šut Mutinja

Povratan pas i udarac Žoaa Mutinja, ali je lopta otišla pored gola, te nije bilo opasnosti po gol Francuske. Ono što može da raduje Portugalce jeste lakoća kojom dolaze do poslednje trećine terena.

Gol Kristijana Ronalda sa penala

34′ Nemačka napada, ali nema gola

Nemci su ionako ušli u meč ofanzivno, a gol koji su primili samo je bio signal da što pre ubace u veću brzinu. Za pola sata igre uputili su šest udaraca ka golu, od toga su dva iška u okvir gola. Sa druge strane, Mađari su tek jednom šutnuli u okvir, ali je i to bilo dovoljno da povedu.

Gol Mađarske za 1:0

27′ Udarac sa bele tačke, Ronaldo za 1:0

Nakon faula Kantea nad Renatom Sančezom na oko 30 metara centrirao je Žoao Mutinjo, Loris pri pokušaju boksovanja lopte udario Danila u glavu, pa je Lahoz pokazao na belu tačku.

Nakon par minuta ukazivanja pomoći Danilo je na nogama napustio teren, a Kristijano Ronaldo je sa penala doneo vođstvo svom timu.

24′ Kakva je situacija trenutno?

Francuzi su prvi sa 5, Portugal ima 4, koliko i Mađarska, dok, ukoliko bi ostalo ovakvo stanje na semaforima u Budimpešti i Minhenu, Nemačka sa tri boda ostaje poslednja na tabeli.

20′ Pokušaj Ronalda sa distance

Željan je Kristijano Ronaldo trofeja, pogotovo nakon loše sezone sa Juventusom, pa je i od početka meča sa Francuskom najbolji pojedinac svog tima. Nakon šuta glavom u 5. minutu, oprobao je udarac i sa distance u 20, ali je lopta otišla daleko od gola.

17′ Dobra šansa za Mbapea

Mogao je napadač Pari Sen Žermena da dovede Francuze do vođstva nakon prelepog pasa Pogbe, ali je Rui Patrisio uspeo da interveniše na vreme i spreči da lopta završi u mreži.

11′ Mađarska vodi u Minhenu

Sjajan početak meča za Mađare, Adam Šalaj je nakon centaršuta Salaja sjajno skočio i glavom poslao loptu iza Nojerovih leđa.

5′ Prva šansa za Portugal

Centaršut sa levog boka, najviši u skoku bio je Kristijano Ronaldo, sjajno šutirao, ali je Loris bio odlično postavljen i zaustavio je let lopte ka mreži. Gotovo momentalno dao je loptu svojim organizatorima igre, pa je sevnula kontra, Mbape je došao do kaznenog prostora, ali je uspeo samo da donese korner svom timu nakon kog nije bilo šanse.

1′ Utakmice su počele

Portugal protiv Francuske, Nemačka protiv Mađarske.

20:45 Uvod u spektakl

Francuska je prva sa četiri boda, dok Nemci i Portugal imaju po jedan manje, a poslednjeplasirani Mađari jedan. Pobeda Francusku ostavlja na prvom mestu, dovoljan je i remi ukoliko Nemačka ne savlada Mađarsku.

Portugalcima za prvo mesto „igra“ samo trijumf, kao i Nemcima, s obzirom na to da imaju lošiji skor od Francuske.

Ukoliko slave i Nemačka i Portugal, „panceri“ će biti prvi, dok će Portugalci sa druge pozicije u nastavak takmičenja, a Francuska kao trećeplasirana.

Slovačka – Španija 0:5 (0:2)

(Dubravka 30 autogol, Laport 45+3, Sarabija 56, Tores 67, Kucka 71 autogol)

Stadion: La Kartuha (Sevilja); Sudija: Bjorn Kujpers (Holandija)

Slovačka: Dubravka, Pekarik, Šatka, Škrinjar, Hubočan, Haraslin, Kucka, Hromada (od 46. Lobotka), Mak, Hamšik, Duda (od 46. Đuriš)

Španija: Unai Simon, Aspilikueta, Erik Garsija, Laport, Alba, Koke, Buskets, Pedri, Sarabija, Morata, Moreno

Švedska – Poljska 3:2

(Forsberg 2, 59, Klason 90+3 – Levandovski 61, 84)

Stadion: Gazprom Arena (Sankt Peterburg); Sudija: Majkl Oliver (Engleska)

Švedska: Olsen, Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinson, S. Larson, Ekdal, Olson, Forsberg, Isak, Kvajson

Poljska: Ščesni, Berežinski, Glik, Bendarek, Jožvjak, Krihovjak, Klih, Puhač (od 46. Frankovski), Zjelinski, Levandovski, Šviderski

Kraj

Španija je sa 5:0 savladala Slovačku, pa će u četvrtfinalu odmeriti snage sa Hrvatskom. Sa druge strane, Šveđani su uspeli da, nakon izjednačujućeg gola Roberta Levandovskog, odbiju nalete Poljaka, a potom preko Klasona u četvrtom minutu nadoknade obezbede i prvo mesto u grupi. Poljska je tako zaustavljena nadomak jednog od najvećih preokreta u istoriji evropskih prvenstava, pošto su nakon 60 minuta igre imali minus od dva pogotka, da bi potom stigli veoma blizu tri boda i nastavka takmičenja na Evropskom šampionatu.

84′ Levandovski pogodio, 2:2 u Sankt Peterburgu

Poljska je uspela da dođe do 2:2 nakon asistencije Krakovskog i šuta iz okreta Roberta Levandovskog. Ovim golom Španija je preuzela prvo mesto od Šveđana, dok Poljaci imaju šansu da se trijumfom domognu 16 najboljih.

Četvrti i peti gol Španije

Gol Forsberga za Švedsku, odnonso Levandovskog za Poljsku

71′ Peti gol Španije, drugi autogol Slovačke

Nakon gužve u kaznenom prostoru Pau Tores je uputio loptu ka golu, Kucka očajno odreagovao, prosledio loptu u mrežu, 5:0.

67′ Španija vodi 4:0, prelep gol Toresa

Centrirao je Sarabija, Feran Tores se savršeno snašao, petom uputio loptu ka golu nakon centaršuta Sarabije za 4:0.

65′ Poljacima poništen gol

Švjerčok je zatresao mrežu za 2:2, ali je taj pogodak poništen zbog ofsajda nakon intervencije VAR sobe.

Gol Sarabije za 3:0

56′ Španija povela 3:0, Šveđani duplirali prednost, Levandovski smanjio

U razmaku od tri minuta, Šveđani i Poljaci su stigli do pogotka. Španija je do trećeg gola došla nakon asistencije Albe i odlične reakcije Sarabije, koji je centaršut sproveo u mrežu sa peterca. Tri minuta kasnije, Šveđani su drugim golom Forsberga poveli sa 2:0, ali je gotovo momentalno Robert Levandovski smanjio na 2:1.

53′ Sarabija i Hubočan u duelu

Nervozni su Slovaci, ukoliko ne postignu pogodak preti im eliminacija, pa je Hubočan nešto oštrije ušao u duel sa Sarabijom, što je izazvalo burnu reakciju Španca.

46′ Počelo završnih 45 minuta

Šveđani su prvi sa 7, Španija je druga sa 5 bodova, dok Slovačka ima 3 boda, uz gol-razliku od -2, pa je trenutno slabije plasirana od Ukrajine i nalazi se na petom mestu od šest trećeplasiranih ekipa.

Golovi

Švedska – Poljska 1:0

Slovačka – Španija 0:2

Poluvreme

Španija nakon prvih 45 minuta ima dva gola viška i nalazi se na dobrom putu da takmičenje u E grupi završi kao drugoplasirana, iza Švedske, koja vodi protiv Poljske sa 1:0.

Što se dešavanja u Sankt Peterburgu tiče, Šveđani diktiraju dešavanja na terenu, a najbolju šansu za Poljake propustio je Robert Levandovski u 18. minutu, pošto je dva puta pogodio okvir Olsenovog gola.

45+3 Prvenac Laporta, 2:0 za Španiju

Sjajan udarac glavom završio je u gornjem desnom uglu gola koji čuva Dubravka, pa Španci nakon prvih 45 minuta imaju dva gola viška.

Dubravka kao Auman protiv Zvezde 1991. godine

Autogol golmana Slovačke neodoljivo podseća na gol Crvene zvezde kojim je došla do 2:2 protiv Bajerna iz Minhena. Tada je na golu Bavaraca stajao Rajmon Auman, a loptu je u vazduh poslao Klaus Augentaler.

30′ Veliki kiks Dubravke, Španija vodi 1:0

Od heroja do tragičara kratak je put… Nakon jednog šuta lopta je pogodila prečku, otišla u vis, nakon čega je krenula da pada ka terenu. Golman Slovačke je očajno procenio, udario je veoma loše, pa je završila u mreži za 1:0 u korist Španije.

20′ Nova velika šansa, Dubravka ponovo fenomenalan

Našao je Morata dovoljno prostora da šutne sa ivice kaznenog prostora, uputio veoma snažan udarac, no Dubravka je bio sjajan i zaustavio loptu dok je išla ka golu.

18′ Španci pritiskaju

Igrači Španije ne odustaju, pritisak je iz minuta u minut sve jači, konstantno obleću oko gola Slovačke, ali lopta nikako da završi u mreži.

11′ Španija imala penal, Dubravka heroj Slovačke

Hromada je faulirao Kokea, nakon pregledanog snimka Kujpers je dosudio penal, ali je Alvaro Morata očajno šutirao, pa je ostalo 0:0.

5′ Španci raspoloženi za igru

Od samog početka meča fudbaleri „furije“ pritiskaju Slovake,

2′ Sjajan početak meča Švedske

Već od 2. minuta 1:0 za Šveđane. Isak je posla odugu loptu, Kvajson sjajno primio, zbunio odbranu Poljske, koja je uspela da interveniše. Ipak, nakon odbitaka lopta je stigla do Forsberga koji je pogodio za prednost.

1′ Počele su u takmice u Sevilji, odnosno Sankt Peterburgu

Španija protiv Slovačke, Švedska protiv Poljske.

17:51 Najava utakmice Švedska – Poljska

17:50 Najava utakmice Slovačka – Španija