Fudbaleri Senegala postali su prvaci Afrike, pobedom nad Egiptom u finalu Afričkog kupa nacija, 4:2 posle penala.

U regularnih 120 minuta bilo je 0:0, golman Egipćana Mohamed Abu Gabal je proglašen igračem utakmice, što mu je bila slaba uteha.

Senegal je bio bolji tokom čitavog meča, imao je više prilika i na kraju je zasluženo i slavio. Sadio Mane je pobedio saigrača iz Liverpula Mohameda Salaha, koji je bio neutešan i u suzama posle finala.

Meč je počeo uzbuđenjem od prvih minuta, pošto je Senegal iznudio penal, a kao izvođač se u šestom minutu namestio Sadio Mane i promašio je.

Ismaila Sar je prošao po desnoj strani u 23. minutu, poslao je skoro pa idealnu loptu za Sadija Manea, ali se prvotimac Liverpula nije snašao.

Lopta mu je prešla preko noge i propuštena je velika prilika za vođstvo.

Egipt je uzvratio pet minuta kasnije prvim udarcem u okvir gola. Ko bi drugi, nego Mohamed Salah.

As Liverpula je „zalomio“, izveo jednu fintu, a onda šutirao ka golu Senegala, nedovoljno jako da bi zatresao mrežu.

Do poluvremena je ostalo 0:0, ali je Senegal u drugo poluvreme ušao opasnije.

Njegovi igrači su promašili zicer u 52. minutu posle prodora Sara, ali treba odati priznanje zbog dobre reakcije i golmanu Abu Gabalu.

Abdelmonem je u 69. minutu bio najviši u skoku posle prekida Egipta i nije mogao da se načudi kako je loše reagovao i prebacio loptu preko gola.

Igrao se 75. minut kada su Egipćani imali još jednu veliku šansu. Rezervista Marvan Hamdi je dobio odličnu loptu pred petercem, skočio je i gađao pored stative.

Ni jedni ni drugi nisu mogli da postignu pogodak u poslednjih petnaestak minuta, a videlo se da se golman Egipta muči sa povredom.

Nije hteo da odustane, ali na kraju nije mogao da pomogne svom timu do kraja.

BONUS VIDEO: Burkina Faso senzacionalni polufinalista Kupa afričkih nacija