Sve zanimljive detalje sa meča pročitajte u blogu Nova.rs

Košarkaši Partizana slavili su na jednom od najtežih gostovanja u Evropi, pošto su u 23. kolu Evrolige razbili Žalgiris u Kaunsu sa 88:74.

Partizanu je ovo bila treća vezana pobeda u Evroligi i sada je u zoni koja vodi u Top 8 fazu Evrolige.

Žalgiris je izgubio svoju plej-of poziciju, ali ima isti skor kao crno-beli trenutno – 12 pobeda i 11 poraza.

Partizan je trenutno u veoma dobroj formi, možda najboljoj ove sezone, a to je na svojoj koži osetio Žalgiris, koji je u padu forme.

Crno-beli su već u prvom poluvremenu rešili pitanje pobednika, imali i preko 20 poena prednosti, pa je odbijen i nalet litvanoskog tima u trećem periodu.

Najbitniji faktor na ovoj utakmici bio je šut za tri poena, koji je Partizan više pogađao nego promašivao – 13 od 22 odnsono 59,1 odsto uspešnosti. Izabranici Željka Obradovića kontrolisali su i skok, pa Žalgiris nije imao šanse – 32:25.

Imao je Partizan mnogo rapsoloženih igrača, pa je čak njih šestorica zabeležilo dvocifren poenterski učinak. Prednjačio je Janis Papapetru sa 17 poena i četiri skoka, dok su Matijas Lesor i Kevin Panter ubacili po 14 poena. Dabl-dabl je upisoa Zek Ledej sa 11 poena i 10 skokova, dok su bitan faktor bili i Dante Egzum, Džejms Naneli i Alen Smailagić.

Kod Žalgirisa Ignas Brazdeikis je ubacio 17 poena uz po tri skoka i asistencije, dok su Laurinas Birutis i Rolands Šmits imali po 10 poena uz po tri skoka.

Partizan u narednom kolu gostuje Bajernu u Minhenu, dok Žalgiris dočekuje Baskoniju.

NE PROPUSTITE:

Partizan je od samog početka utakmice nametnuo svoj ritam, iako u prva tri minuta nije bilo baš efikasno sa obe strane. Papapetru je bio aktivan na ofanzivnom skoku, Panter je počeo da pogađa iz driblinga, pa je Partizan poveo sa 15:9. Nastavio je američki bek u tom ritmu i crno-beli su poveli sa 20:9, da bi Birutis imao dva dobra poteza za Žalgiris. Egzum je vratio rzaliku na dvocifrenu, pa je Partizan na isteku uvodnih 10 minuta imao prednost od 26:15.

Lesor se odlično otvarao u napadu, a odbrana Žalgirisa nije imala lek za Partizanov ofanzvini skok u prvom poluvremenu. Ledej je nakon dobrog protoka lopte pogodio trojku, a Žalgiris je pravio mnogo grešaka da bi mogao da zapreti. Smailagić i Avramović su nastavili reviju trojki za crno-bele, koji su imali i 19 poena prednosti. to im nije bilo dovoljno, pa je Panter nastavio da pogađa, ali je Žalgiris malo živnuo u napadu zbog Polonare i Brazdeikisa. Hejs je imao nekoliko dobrih zakucavnja u prvom poluvremenu, ali je Egzum postigao trojku pred kraj drugog perioda i Partizan je na odmor otišao sa 47:30.

Žalgiris je serijom 4:0 otvorio drugo poluvreme, ali je Papapetru uzeo šut za tri preko ruke i nije pogrešio. Nije domaćin odustajao, pojačao je odbranu, dok je u napadu pronalazio bolja rešenja od rivala. Ledej je vratio Partizan na 12 razlike, ali je Žalgiris opet napravio seriju i stigao na minus šest – 56:52. Tada je opet Papapetru pogodio trojku iz driblinga, a Žalgiris je zabrljao u napadu i Partizan je u poslednjih 10 minuta ušao sa plus sedam – 61:54.

Serija Partizan aod 6:0 odbija je nalet Žalgirisa, a Nanelijeva trojka i zakucavanje Ledeja u kontri vratili su razliku na plus 16. Žalgiris je pokušavao opet da napravi seriju, ali je Partizan igrao pametno na obe strane terena i na krilima Nanelija priveo utakmicu kraju bez drame. Napravio je litvanski tim seriju 5:0 pred kraj utakmice, ali je Panter zatvorio meč pogotkom za dva i postavio konačnih 88:74.