Voliš da mesiš hleb, posebno ovih dana kad si stalno kod kuće, ali kvasca skoro nigde nema? Ne brini, tu su recepti za domaći kvasac. Trebaće ti malo strpljenja, ali trud će se isplatiti.
Klasičan
Sastojci:
1/2 šoljice integralnog pšeničnog brašna
1/4 šoljice vode
Priprema:
U odgovarajućoj posudi dobro umešajte brašno i vodu. Smesa će najverovatnije biti jako gusta, ne brinite, tako i treba da bude. Pokrijte plastičnom folijom i ostavite na sobnoj temperaturi 12 sati. Nakon toga proverite da li su se na površini pojavili mehurići. Ako nisu, promešajte i ostavite još 12 sati. Kad se mehurići pojave, u kvasac dodajte istu količinu brašna i vode kao na početku, pa dobro izmešajte.
Trebalo bi da tada već ima intenzivan miris. Nadalje, svakih 12 sati trebalo bi redovno hraniti aktivni kvasac ili jednom dnevno ako vidite da lepo napreduje. A da ga na kraju ne bi bilo previše, svaki put kad ga hranite, prvo bacite pola količine i dodajte istu količinu brašna i vode kao na početku. Nakon šest do sedam dana kvasac će biti spreman, pa možete mesiti hleb.
S jogurtom
Sastojci:
250 grama raženog brašna
250 ml vruće vode
1 kašika jogurta
Priprema:
Uveče pomešajte brašno, vodu i jogurt i stavite na najtoplije mesto u kuhinji, recimo, na najvišu policu. Nakon 24 sata kvasac će već biti u odličnoj fazi, a već trećeg dana ujutru možete da pravite hleb.
Sa integralnim brašnom
Sastojci:
300 ml vode
100 g integralnog pšeničnog brašna
100 g raženog brašna
100 g običnog belog brašna
Priprema:
Sve sastojke izmešajte, poklopite i ostavite na sobnoj temperaturi četiri do pet dana. Svakog dana smesu promešajte sasvim do dna. Ne brinite ako nakon dva dana na površinu ispliva voda, a dole se slegne brašno. Petog dana trebalo bi da smesa dobije kiselkast miris, a da ukus bude sličan jogurtu. To je znak da je kvasac spreman i da možete mesiti hleb.