Ovogodišnje, 20. izdanje Beogradske internacionalne nedelje arhitekture BINA biće održano od 15. aprila do 17. maja u organizaciji Društva arhitekata Beograda i Kulturnog centra Beograda.
Centralna tema predstoječeg izdanja manifestacije jeste „Ka novim arhitektonskim vrednostima“, u skladu sa tendencijama ka uspostavljanju novih vrednosti na savremenoj arhitektonskoj i kulturnoj sceni u zemlji i van njenih granica, a u fokusu je Velika nagrada za životno delo (1982-2024) Udruženja arhitekata Srbije, koja se dodeljuje istaknutim arhitektama čiji je rad ostavio značajan trag u srpskoj arhitekturi.
Ovogodišnja BINA biće otvorena 15. aprila u 19 časova u Svečanoj Sali Društva arhitekata Beograda, programom posvećenim dobitnicima nagrade Udruženja arhitekata Srbije i izložbom „20 godina BINE“. Početak će obeležiti i održavanje tradicionalnog seminara „Arhitekti / Projektanti / Praktičari“, koji će se održati u obnovljenom Sava centru, a predstavlja seriju predavanja za profesionalce, sa ciljem razmene ideja i informacija iz oblasti projektovanja i upotrebe novih i inovativnih materijala i proizvoda.
Izložba „Javnost arhitekture“ Milene Kordić i Andreja Dolinke u galeriji Artget KCB-a, kroz predstavljanje aktivnosti BINE i podsećanje na neophodnost arhiviranja savremene arhitekture, istražuje kako arhitektonska kritika može oblikovati profesiju i društvo.
Postavka „Beograd 60-ih i 70-ih kroz objektiv Marlies Vujović“, izuzetno velika, opširna i po temama raznolika kolekcija profesionalnih fotografija Beograda i cele bivše Jugoslavije, rađenih bez retuša i današnjeg fotošopa, svedok je trenutka iz vremena poleta šezdesetih, sedamdesetih i osamdesetih godina. Izložba plakata studenata Fakulteta savremenih umetnosti pod nazivom „Architecture. Strictly Minimal.“ formirana je u sklopu nastave na Fakultetu savremenih umetnosti u Beogradu, a autori plakata su studenti sedam generacija osnovnih studija Dizajna enterijera.
Retrospektivna izložba „Posle 30 godina – arhitekta“ predstavlja radove arhitekte Lazara Kuzmanova povodom Velike nagrade arhitekture za životno delo UAS-a u Udruženju arhitekata Srbije.
Izložba „Od krize do zajednice. Atlas kolaborativnih taktika stanovanja“ Marie Minić istražuje kako Beograđani odgovaraju na posledice profitom orijentisanih urbanih politika i netransparentnih institucionalnih praksi, oslanjajući se na nalaze terenskog istraživanja sprovedenog u Beogradu 2024, koristeći etnografske i arhitektonske metode, kao i uvide iz intervjua sa 20 stanovnika.
Tradicionalna izložba „Ponesi svoj projekat“ mladih arhitekata predstaviće rad Mikro housing huba, koji predvode Ana Curk i Sanja Cvetković, a u fokusu su različite mikro kuće sa jasnim ekološkim i funkcionalnim pristupom dizajnu, koji poziva posetioce da razmotre budućnost životnog prostora u skladu s prirodnim okruženjem, ekološkim principima i savremenim potrebama.
Objekti modernizma – Filmski program – BINA U galeriji Podroom, u ambijentu filmske sale, BINA predstavlja arhivske snimke i dokumentarni materijal na kojima su zabeležni ikonični modernistički objekti Beograda, nastali u drugoj polovini 20. veka.
U saradnji sa festivalom Beogradski mesec fotografija u Muzeju primenjene umetnosti održaće se izložba „Betonium“ Katarine Kuzmičeve, beloruske fotografkinje koja živi u Poljskoj. Postavka istražuje veze između savremenog identiteta i arhitektonskog nasleđa Centralne i Istočne Evrope, fokusirajući se na prefabrikovane stambene blokove kao instrumente urbane i ideološke moći.
Izložba „Nagrade i konkursi (2024-2025)“ predstaviće godišnje nagrade za arhitekturu i arhitektonske i urbanističke konkurse u periodu april 2024 – mart 2025. godine u organizaciji Društva arhitekata Beograda.
Saradnja BINE i internacionalne platforme LINA, biće predstavljena kroz izložbu „Razumeti kako grad raste“ nastalu u okviru istoimenog rezidencijalnog programa. Izložba predstavlja rezime trogodišnjeg projekta koji je iz perspektive međunarodnih i domaćih arhitekta i umetnika mlađe generacije promišljao modele daljeg razvoja grada.
Tradicionalni seminar „Arhitekti / Projektanti / Praktičari“ će se održati u Sava centru i predstavlja seriju predavanja za profesionalce, s ciljem razmene ideja i informacija iz oblasti projektovanja i upotrebe novih i inovativnih materijala i proizvoda, a biće održan i tematski seminar „Skrivene autorke modernosti: žene umetnice, dizajnerke enterijera i arhitekte“, koji se fokusira na raznolike i višestruke doprinose žena stvarateljki tokom modernističkog pokreta, posebno u oblastima dizajna enterijera, arhitekture i umetnosti.
Nastavlja se saradnja s projektom „Beogradske urbane oaze“, čiji je cilj da lokalna zajednica usvoji svoje urbane Oaze. Goethe-Institut je odlučio da nastavi projekat ove godine i ponudi kulturni program na tri lokacije, u uskoj koordinaciji sa svim partnerima i lokalnom zajednicom. Pored toga, tri Oaze će biti međusobno povezane, omogućavajući razmenu ideja i iskustava uz kafu i kolače, planiranje i realizaciju zajedničkih inicijativa.
Poseban segment programa čini DOBAR URBANI ŽIVOT 5 / GOOD URBAN LIFE 5 koji se i ove godine odigrava u Kragujevcu. Tema ovogodišnjeg programa su kulturni pejzaži. Akcenat će biti na vrednovanju, obnovi i prezentaciji kulturnog pejzaža memorijalnog parka „Kragujevački oktobar“, kao i njegovo integrisanje u svakodnevni život građana.
Značajan deo programa tradicionalno su šetnje: u planu su obilasci Beograđanke, Sava Centra, Palate Srbija, kule Geneks na Novom Beogradu, Centralnog tornja na Starom sajmištu, Palate nauke – Zadužbine Miroslava Kostića, kao i tematske: „Arhitektura Beograda – UAS“, „Beogradski grafiti“, i „Arhitektonske veze Beograd – Prag“.
U okviru govornog programa BINE, biće održan okrugli sto Udruženja arhitekata Srbije, na kom će biti otvorena diskusija o Velikoj nagradi za životno delo UAS, a manifestacija će biti zatvorena dodelom nagrada i priznanja DAB-a za Arhitektonski događaj godine 2024.
Bonus video: Branislav Mitrović o ugroženoj arhitekturi