Još jedna značajna ličnost ovdašnje kinematografije - Zoran Simjanović dobiće svoj legat u Jugoslovenskoj kinoteci.
Svečano otvaranje legata kompozitora i profesora Zorana Simjanovića, umetnika koji je komponovao muziku za gotovo sedamdeset igranih filmova, više od pedeset TV filmova i serija, isto toliko animiranih i kratkih filmova i blizu pet stotina reklamnih spotova, zakazano je za sutra u 19 časova, u Kinotekinom zdanju u Uzun Mirkovoj. Na svečanosti će Akademski hor Collegium musicum, na čelu s dirigentom Draganom Jovanović, izvesti nekoliko numera filmske muzike iz bogatog Simjanovićevog opusa.
Direktor Jugoslovenske kinoteke Jugoslav Pantelić izrazio je zadovoljstvo što stalna postavka ove instutucije dobija i prvi legat stvaraoca filmske muzike:
– A posebno što je reč o jednom od najvećih autora u ovoj oblasti srpske i jugoslovenske kinematografije. Zoran Simjanović se jednako uspešno ispoljavao u različitim žanrovima i stilovima i svojom muzikom odgovarao na brojne rediteljske vizije. Njegov opus zato reprezentuje najviši kvalitet stvaraoca primenjene muzike, a to je da muzička tema poseduje prepoznatljiv autorski pečat i da istovremeno bude funkcionalna i u službi konkretnog filma – istakao je Pantelić.
Kustoskinja Jugoslovenske kinoteke Irina Kondić precizirala je da će Legat Zorana Simjanovića zauzeti posebno mesto u okviru stalne postavke Jugoslovenske kinoteke.
– Muzička oprema koja je u Simjanovićevom studiju godinama imala funkciju u stvaranju najkvalitetnije filmske muzike, sada nastanjuje legat koji na kreativan način asocira na prostor muzičkog studija. Osim pijanina, gitare, klavijature, pojačala i drugih muzičkih predmeta, vitrine legata krasi i veliki broj nagrada s domaćih i inostranih festivala. Priču iz „muzičke radionice“ Zorana Simjanovića zaokružuju muzički akcentovani inserti iz kultnih filmova u njegovom legatu – napomenula je Kondić.
Ulazak na stalnu postavku Jugoslovenske kinoteke, gde se nalazi novopristigli legat Zorana Simjanovića, biće besplatan za publiku naredne tri nedelje, saopšteno je iz Kinoteke.
Podsetimo, Zoran Simjanović rođen je u Beogradu 1946. godine. Od ranog detinjstva svirao je klavir, a potom je pohađao i Muzičku školu „Mokranjac“, što ga je odvelo na Muzičku akademiju.
Ranih šezdesetih godina prošlog veka svirao je u prvim rok bendovima u Beogradu, “Siluete” i “Elipse” (koja je pobedila na Beogradskoj gitarijadi 1966. godine i osvojila srebrnu medalju na internacionalnom festivalu u Bugarskoj). Nakon raspada “Elipsi” krajem te decenije počinje da piše kompozicije za festivale zabavne muzike, a onda i primenjenu muziku za televiziju, pozorište i film. Simjanović je iz sebe iznedrio muziku za gotovo 70 igranih filmova. Autorove muzičke kompozicije obeležile su ostvarenja kao što su: “Specijalno vaspitanje”, “Nacionalna klasa”, “Miris poljskog cveća”, “Petrijin venac”, “Majstori, majstori”, “Maratonci trče počasni krug”, “Sjećaš li se Doli Bel”, “Variola vera”, “Balkan ekspres”, “Otac na službenom putu”, “Bal na vodi”, “Sabirni centar”, “Tango argentino”, “Tito i ja”, “Virdžina”, “Bure baruta”, “Falsifikator”…
Televizijska publika njegovu muziku čula je i u serijama „Grlom u jagode“, „Profesionalci“, „Delirijum tremens“, „Tajna vinove loze“… Simjanović je dva puta osvajao Zlatnu arenu u Puli za filmsku muziku (za „Miris poljskog cveća“ i „Balkan ekspres“), a dobitnik je i brojnih drugih priznanja.
Predavao je na Fakultetu dramskih umetnosti od 1993. do 1999, a od tad do 2002. na Fakultetu muzičke umetnosti.
Preminuo je 11. aprila 2021. u 75. godini. Posthumno je ovenčan Nagradom za životno delo Martovskog festivala.
Bonus video: Hendriks
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare