Oglas

Nikola Tesla, Serb-US physicist
Nikola Tesla, Serb-US physicist
Nikola Tesla, Serb-US physicist

Matija Bećković dočekuje rođendan Nikole Tesle: Proslava dana rođenja najvećeg naučnika u UKS

09. jul. 2025. 10:53

Doček rođendana Nikole Tesle biće organizovan 9. jula u 19 časova u Udruženju književnika Srbije uz prigodan program.

Oglas

Jedan od najvećih srpskih naučnika Nikola Tesla rođen je 10. jula 1856. godine u Smiljanu, u Lici. I dan uoči rođendana velikog pronalazača, Teslina naučna fondacija i Udruženje
književnika Srbije organizuju prigodnu proslavu uz tradicionalne zvuke i stihove.

1752048974-Најава-манифестације-у-УКС-724x1024.jpg
Manifestacija Nikole Tesle 2025 Foto:Tesla science Foundation | Manifestacija Nikole Tesle 2025 Foto:Tesla science Foundation

U programu, koji će se održati u Udruženju književnika Srbije, učestvovaće Matija Bećković, Pero Zubac, Bata Milanović, Boško Suvajdžić, Milan Mihajlović, Đorđe Nešić, Milica Lilić Jeftimijević, Vidak Maslovaraić, Vjera Mujović, Majo Danilović, Rada Komazec, Maja Cvetković Sotirov, Lepomir Ivković. Takođe i KUD Krajina, Guslarsko društvo "Car Lazar" iz
Prištine i etno pojac Vera Stolić, najavili su organizatori.

Beograd 29.09.2024. Matija Bećković, književnik pisac, akademik, intervju Foto: Vesna Lalić/Nova.rs
Matija Bećković Foto: Vesna Lalić/Nova.rs | Matija Bećković Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Podsetimo, Nikola Tesla rođen je 28. juna 1856. godine po starom, odnosno 10. jula po novom kalendaru, kao četvrto od petoro dece Milutina, srpskog pravoslavnog sveštenika, i majke Georgine. I prvi razred osnovne škole pohađao je u rodnom Smiljanu, da bi preostala tri razreda i trogodišnju Nižu realnu gimnaziju završio u Gospiću, gde mu je otac bio rukopoložen za paroha.

S 19 godina upisuje Politehničku školu u Gracu. I tokom prve godine u Gracu, kako je zapisao književnik Vladimir Pištalo u nagrađivanoj lirskoj biografiji "Tesla, portret među maskama", Nikola se slabo zanimao za svet van biblioteke i politehnike.

"Nije ga impresionirala prijatna klima, ni termalni izvori u Tobelbadu. Ni sahat kula iz šesnaestog veka. Ni Mura. Ni mostovi. Ni pivnice. Pravio se neiznenađen životom Graca koji nije nastojao da upozna. Gospodin Tesla je provodio svako veče u biblioteci. Počeo je da radi po osamnaest sati dnevno. Na prvoj godini, položio je devet ispita - dvaput više nego što je potrebno", piše Pištalo, citirajući potom pismo dekana ocu, parohu u Gospiću u kojem je naveo:

"Vaš sin je zvezda prvog reda".

Nikola Tesla circa 1890.,Image: 909981675, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Pictured: Nikola Tesla, Credit line: Library of Congress / Hollywood Archive / Profimedia
Nikola Tesla Foto: Library of Congress / Hollywood Archive / Profimedia | Nikola Tesla Foto: Library of Congress / Hollywood Archive / Profimedia

I dok su drugi studenti učili "nauku" kao pesmicu od koje će živeti, recitujući je celog života, Tesla se, kako podseća Pištalo, od srca interesovao za samu suštinu stvari. Pored fizike, gutao je čitave tomove klasične i filozofske literature.

"On je čitao i svet se širio. Najposle, hteo je da bude pronalazač a pronalaženje je širenje sveta. Pred zatvaranje je izlazio iz biblioteke i zurio u Kantovo zvezdano nebo. Osećao je kako raste pod eksplozijama zvezda..."

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare