Foto: Promo, Vesna Lalić

Kulturni centar Beograda i Udruženje za kulturu povezivanja MostArt Jugoslavija u sredu u 18 časova organizuju razgovor o knjizi Eve Grlić, "Sjećanja i neobjavljenje priče" i projekciju filma "Skriveno djetinjstvo: Vesnina priča".

Sjećanja su svojevrstan intimni dnevnik, ali i dnevnik jednog prostora i vremena. Identitet i jedinstvena sudbina Eve Grlić (1920-2008), uticali su na njen veoma širok pogled na svet. Eva Grlić bila je istaknuta hrvatska novinarka, prevoditeljica i urednica, supruga profesora estetike Danka Grlića, i majka poznatog hrvatskog filmskog redatelja i producenta Rajka Grlića. Odrasla u Sarajevu dvadesetih i tridesetih godina 20. veka, od 1938. živela je u Zagrebu.

Najbliži članovi porodice su stradali u holokaustu, preživela je progone u NDH, učestvovala u partizanskom pokretu, da bi nakon rata završila na Golom otoku. Njena sećanja su odlično polazište kroz koje je moguće analizirati i razdoblje od prve Jugoslavije i NDH do socijalizma i 90-ih. Ona piše o Korčulanskoj filozofskoj školi, putovanjima, životnim sudbinama najbližih prijateljica kao i buđenju nacionalizma na ovim prostorima otkrivajući kako je pojave i ratne događaje iz 90-ih videla ona, koja je živela u skladu s načelima humanosti, solidarnosti i antifašizma.

Film „Skriveno djetinjstvo“ priča je o dvema ženama, o majci Evi i ćerki Vesni, koje su jedine od uže i šire porodice Izrael i Domany preživele teror ustaškog režima i Nezavisne Države Hrvatske. Kad je započeo Drugi svetski rat u Jugoslaviji, 6. aprila 1941, Eva je imala 21 godinu a Vesnu je rodila nekoliko nedelja kasnije. Režija: Željko Rogošić, produkcija: Udruga FSŽF Zagreb, 2021.

Bonus video: Milena Marković – odlomak iz romana „Deca“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar