Zaista je neobično na kakve sve načine može da vam se ukrsti put s nekim ljudima u različitim fazama života, kao moj sa Milovanom Vitezovićem, kaže za Nova.rs scenarista Kosta Peševski.
– Sa Milovanom Vitezovićem prvi put sam se sreo 1988. godine u mojoj Osnovnoj školi “Stevan Sinđelić”. Bio sam učenik četvrtog razreda a on je došao u našu biblioteku gde je imao susret sa đacima i predstavljao svoju poeziju za decu. U to vreme čak su i dečji pesnici bili zvezde, zamislite – priseća se Peševski.
To je bio baš period, nastavlja, kada se na televiziji emitovala serija “Vuk Karadžić” i Vitezovićeva popularnost kao pisca i scenariste je bila na vrhuncu.
– Na kraju gostovanja došao je onaj deo koji bi smo danas nazvali Q&A. Istremirani đačići škole na Konjarniku dobili su priliku da se obrate velikom piscu, ali malo su se ustezali da dignu ruku i progovore. Učiteljice su ohrabrivale decu da naprave taj korak. U nekom trenutku sakupio sam hrabrost i postavio mu neko pitanje vezano za seriju, ne sećam se šta sam pitao, ali verovatno nije bilo previše bitno.
Sledeći put, dodaje, sreli su se mnogo godina kasnije, tačnije 2019. u restoranu “Proleće”.
– Ja sam u međuvremenu završio dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti i postao njegov kolega. Razlog susreta je bio biografski film o životu Svetozara Miletića “Ime naroda” u režiji Darka Bajića. Dobio sam poziv da sarađujem s njim na scenariju koji je on već ranije napisao i sada je trebalo da ga zajedno unapredimo. Nisam mu spomenuo naš prvi susret. Ostvarili smo tada lepu i uspešnu saradnju na projektu za koji se ispostavilo da je, nažalost, bio njegov poslednji. Drago mi je što sam imao priliku da ga upoznam, sarađujem s njim i ugradim svoj rad u njegov umetnički opus – rekao nam je Kosta Peševski.
Pisac Milovan Vitezović preminuo je u 78. godini u Beogradu nakon duge i teške bolesti.
Bonus video: Otvaranje 19. Beogradskog festivala igre