Umetnička galerija “Nadežda Petrović“ iz Čačka prvi put će učestvovati u zajedničkom regionalnom programu „Dijalog za budućnost: unapređenje dijaloga i društvene kohezije u, i između, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije“, koji sprovode UNDP, UNICEF i UNESCO, a finansira ga Fond UN-a za izgradnju mira (UN PBF).
Nosilac poduhvata je Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske (MSURS) iz Banjaluke i zajednički će ga realizovati sa partnerima: Umetničkom galerijom „Nadežda Petrović“ iz Čačka (Srbija) i Narodnim muzejom Crne Gore na Cetinju (Crna Gora) koji će u narednim mesecima kroz zajedničke programske aktivnosti povezati vodeće institucije kulture Čačka, Cetinja i Banjaluke.
Umetnička galerija “Nadežda Petrović“ postala je partner na regionalnom projektu „Teritorija kulture: Kako skrenuti sa puta i naći se na pravom mjestu?“.
„Cilj projekta je stvaranje istraživačke platforme koja je usmerena na razvoj kreativnog i otvorenog dijaloga namenjenog mladima. Ono bi tražilo kreativne odgovore na pitanje kako manji gradovi poput Čačka, Cetinja i Banjaluke, sprovodeći ovakve programe, mogu postati mesta razmene i dijaloga postajući uzorna i relevantna mesta na kulturnim mapama regiona“, navode iz ove ustanove.
Projekat „Teritorija kulture” biće realizovan kroz dve programske linije od kojih prva podrazumeva organizaciju interdisciplinarne letnje škole za umetnost i kritiku u Banjaluci i na Cetinju koju će voditi eminentni stručnjaci i predavači iz regiona.
Ovaj program namenjen je mladim studentima i studentkinjama, umetnicima i umetnicama kao i specijalizovanim medijima u oblasti kulture. Polaznici škole će kritičkim i interdisciplinarnim pristupom mapirati relevantne tačke kulturne povezanosti, savremenih umetničkih kretanja i kritičkih opservacija kroz zajedničku mapu regiona na primeru Memorijala Nadežde Petrović, kao najstarije i najprestižnije bijenalne manifestacije u regionu.
Druga programska linija ovog projekta biće usmerena na podršku ženama umetnicama i njihovoj afirmaciji u kontekstu relevantnih umetničkih događaja kao što je 30. Memorijal Nadežde Petrović, koji će u ovom slučaju poslužiti kao razvojna platforma za promociju ravnopravnosti polova isticanjem sloboda u prezentaciji ženskih mišljenja, zasnovanih na analizi društvenih odnosa, međugeneracijskom dijalogu i marginalizovanim društvenim grupama u cilju stvaranja demokratičnog društva.
„Zajednički regionalni projekat ima za cilj da kroz navedene aktivnosti u fokusu javnosti održi kontinuitet saradnje i kulturne razmene na postjugoslovenskim prostorima. Prezentovanjem savremene umetničke scene stvorićemo novo mesto dijaloga i razvoja kritičkog mišljenja u cilju društvene kohezije, opšteg dobra i međukulturalne regionalne saradnje koja teži uključivanju šireg postjugoslovenskog prostora“, ističu.
Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske projekat „Teritorija kulture: Kako skrenuti sa puta i naći se na pravom mjestu?“ realizuje sa partnerima u okviru Zajedničkog regionalnog programa „Dijalog za budućnost: unapređenje dijaloga i društvene kohezije u, i između, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije“, koji sprovode UNDP, UNICEF i UNESCO, a finansira ga Fond UN-a za izgradnju mira (UN PBF).