Oglas

Filmski razgovori i večernje projekcije na Slano Film Days 2025
Foto:promo
Foto:promo

Najveći svetski i regionalni reditelji dolaze u Hrvatsku: Franko, Ostlund, Žilnik, Žbanić gosti Slano film days

16. maj. 2025. 13:44

Na jedinstvenom događaju posvećenom filmu, koji povezuje regionalne filmske autore i renomirana imena iz sveta filma i filmske industrije - Slano film days, predavanja i razgovore sa učesnicima vodiće renomirani svetski i regionalni reditelji Mišel Franko, Juho Kuosmanen, Ruben Ostlund, Maura Delpero, Jasmila Žbanić i Želimir Žilnik. Među gostima će biti i Paveł Pavlikovski, Małgosia Bela, Majkl Seresin.

Oglas

Festival Slano Film Days, drugi po redu, održaće se u Slanom i na Elafitskim otocima od 17. do 21. juna, najavili su organizatori.

Program festivala biće ispunjen razgovorima o filmu, projekcijama i brojnim neformalnim druženjima. Filmski razgovori rezervisani su za učesnike, dok će se u večernjim satima održavati projekcije filmova autora i gostiju Slano Film Days, namenjene svim ljubiteljima sedme umetnosti. Projekcije će se održavati na glavnom trgu u Slanom i u vrtu Vile Riva, a prvi film koji će biti prikazan 17. juna jeste onaj u izboru Juhe Kuosmanena - Oskarom nagrađeno ostvarenje "Još jedna tura" danskog reditelja Tomasa Vinterberga s Madsom Mikelsenom u glavnoj ulozi.

1747392352-SFD2025_MichelFranco-819x1024.png
Foto:promo | Foto:promo

Predavanja i razgovore sa učesnicima vodiće renomirani svetski i regionalni reditelji Mišel Franco, Juho Kuosmanen, Ruben Ostlund, Maura Delpero, Jasmila Žbanić i Želimir Žilnik.

1747392388-SFD2025_JuhoKousmanen-819x1024.png
Foto:promo | Foto:promo

Meksički reditelj Mišel Franco održaće prvi ovogodišnji Filmski razgovor sa učesnicima o izazovima pri finansiranju, produkciji i plasmanu autorskog filma danas. Finski sineasta Juho Kuosmanen imaće predavanje na temu straha reditelja od sledećeg filma, a predstaviće i proces rada na svom novom projektu. Slavni švedski reditelj Ruben Ostlund, koji privodi kraju novi, sedmi igrani film "The Entertainment System Is Down" govoriti o iskustvu rada na tom projektu, s posebnim naglaskom na montaži. A upravo će proces montaže okončati tokom Slano film days, te će učesnici biti u prilici da ga vide "na delu".

Filmski razgovori i večernje projekcije na Slano Film Days 2025
Ruben Ostlund Foto:by Sina Ostlund | Ruben Ostlund Foto:by Sina Ostlund

Italijanska rediteljka Maura Delpero, koja je za film "Vermiglio", priču o ljudima, ali i o mestima, koja je praćena impresivnim prizorima snežnih planina, planinskih potoka i nepreglednih borovih šuma, osvojila Srebrnog lava - Veliku nagradu žirija na 81. Venecijanskom festivalu, dolazi u Slano prvi put.

1747392343-SFD2025_MauraDelpero02-819x1024.png
Foto:promo | Foto:promo

Regionalni reditelji Jasmila Žbanić i Želimir Žilnik podeliće sa učesnicima bogata profesionalna iskustva, kako u svojim zemljama, tako i na koprodukcijama, kao i na velikim svetskim projektima kao što je serija "The Last of Us", čiju je jednu epizodu režirala Žbanićeva.

Filmski razgovori i večernje projekcije na Slano Film Days 2025
Zelimir Zilnik Foto:by Peter Roesler | Zelimir Zilnik Foto:by Peter Roesler

Tokom trajanja Slano film Days, osim "Još jedne ture", publika će moći da vidi 18. juna kratkometražni film "Muse", koji će najaviti reditelj Paveł Pavlikovski i Małgosia Bela, koja potpisuje scenario, kostimografiju i produkciju, i glumi uz Marcina Maseckog, poljskoga avangardnog pijanistu, kompozitora i dirigenta. Masecki će uživo, uz projekciju, svirati na pijaninu.

1747392378-SFD2025_JasmilaZbanic-819x1024.png
Foto:promo | Foto:promo

Po izboru Pavlikovskog, iste večeri biće prikazan i kultni noar "Treći čovek" Karola Rida iz 1949, kojeg je Britanski filmski institut 1999. proglasio najboljim britanskim filmom svih vremena.

Filmski razgovori i večernje projekcije na Slano Film Days 2025
Scena iz filma Muse Foto:promo | Scena iz filma Muse Foto:promo

Dan kasnije u vrtu Vile Riva biće emitovana crna komedija koju je napisao, režirao i koproducirao turski reditelj Tolga Karaçelik - "Psycho Therapy: The Shalloow Tale od a Writer who Decided to Write about a Serial Killer". U ovom ostvarenju, koje je na Trajbeka festivalu osvojilo nagradu publike, lično će najaviti sam reditelj i Stiv Bušemi, koji igra glavnu ulogu, a biće gost Slano film days.

U izboru još jednog gosta festivala Danijela Brila, u čast nedavno preminulog reditelja Volfganga Bekera, 20. juna publika će videti nemačku istorijsko-dramsku komediju iz 2003. "Zbogom, Lenjine!". Glavnu ulogu u ovom čuvenom ostvarenju odigrao je upravo Bril, koji će film i najaviti.

Filmski razgovori i večernje projekcije na Slano Film Days 2025
Zbogom Lenjine Foto:promo | Zbogom Lenjine Foto:promo

Poslednja filmska projekcija zakazana je za 21. jun, kad je na programu kultni film reditelja Spajka Lija "Učini pravu stvar", koji će najaviti direktor fotografije Majkl Seresin, ovogodišnji gost SFD-a.

Filmski razgovori i večernje projekcije na Slano Film Days 2025
Psucho therapy Foto:promo | Psucho therapy Foto:promo

Uoči starta druge po redu manifestacije u Slanom 14. i 15. juna će, kako je najavio Nikola Knežić, načelnik Općine Dubrovačko primorje, biti održan Obiteljski filmski vikend, tokom kog će mlađa publika moći da vidi ostvarenja "Lov na divljake" i "Kako izdresirati zmaja".

Partner ovog jedinstvenog događaja je Sarajevo film festival, a učešće filmskih profesionalaca i studenata iz regiona na Slano film fays podržali su Hrvatski audiovizualni centar, Filmski centar Srbije, Filmski centar Crne Gore i Slovenski filmski centar.

Bonus video: Šreder na SFF







Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare