Ivan Mrđen Foto: agencija Intelier

Tereni broj 5 i 6, u prvom desnom uglu od ulaza u Melburn park, bili su ovog utorka prostor na kome su se smenjivali učesnici ovogodišnjeg Australian opena koje na neki način vezuje nekadašnji zajednički jugoslovenski prostor.

„Žurku“ su na „petici“, poznatoj po izrazu „tri drveta, nigde ’lada nema“ otvorili srpski predstavnici Miomir Kecmanović (25 godina, trenutno 51. na ATP listi) i Dušan Lajović (34, 80), kao što se i očekivalo, maratonom od puna tri i po časa i još minut preko. U pravoj pozorišnoj atmosferi pobedio je mlađi i u ovom trenutku bolji igrač, za koga se veruje da može u narednom kolu da se snažnije suprotstavi Poljaku Hubertu Hurkaczu (ovde 18. nosilac, u februaru će napuniti 28 godina), koga na startu nije previše umorio Holanđanin Tallon Griekspoor (28, 40).

Rezultat srpsko-srpskog derbija, 3:2 za Kecmanovića (7:5, 3:6, 6:3, 3:6, 6:3), manje je važan od činjenice da se najmanje pet puta promenio sastav publike oko grupe izveštača za medije iz Srbije. Nije se, međutim, ništa menjalo u načinu na koji je praćen ovaj meč, bez ikakvog glasnijeg navijanja, čak se u nekoliko trenutaka posle nešto dužih razmena udaraca čulo i „bravo momci“. Baš tako, za obojicu…

Foto: Ivan Mrđen

Program drugog dana je inače obilovao takvim susretima, gde osim rodbine i trenera, navijači ne znaju koga će jače i glasnije da podrže. Voljom žreba već u prvom kolu sastale su se Rumunke Irina-Camelia Begu i Elena-Gabriela Ruse (0:2) i Amerikanke Medison Keys i Ann Li (2:0), te Italijani Matteo Arnaldi i Lorenzo Musetti (1:3), Francuzi Gael Monfils i Giovanni Mpetishi Perricard (3:2), i čak dva para Amerikanaca, Taylor Fritz i Emerson Jones (3:0) i Ben Shelton i Brandon Nakashima (3:0).

Što reče neko od kolega, tako je to u tenisu, neki imaju predstavnike i za rasipanje, a nekima nešto znači i to što je makar jedan njihov siguran za naredno kolo. Hrvati bi verovatno voleli da je bilo sreće da se sastanu Borna Gojo (27, 72) i imenjak mu Ćorić (28, 87), ali prvi nije prošao kvalifikacije, a drugog je juče na terenu broj 6 savladao momak koji je u glavni žreb upao preko tog rešeta.

Iako pobede Cristiana Garina (28, 150), koji i dalje ima neverovatnu podršku čileanskih navijača, više nisu nikakvo iznenađenje, ovih ekspresnih 3:0 (7:5, 6:1, 6:2) pokazuju da u susedstvu nema ni traga od nekog novog Marina Čilića, koji im je godinama držao nos iznad vode, uz jedan osvojen gren slem turnir (US oppen 2014.) i dva finala.

Za utehu ne baš malobrojnim navijačima u dresovima „vatrenih“, koji su se bržebolje pokupili sa ovog malog „ex yu festivala“, ostaje još samo Dona Vekić, pošto je u prvom kolu ispala i Petra Martić (33, 131).

* * *

U moje vreme dobru atmosferu na žurkama određivao je broj prisutnih devojaka, pa je tako i ovu imaginarnu jugoslovensku neočekivano ukrasila 30-godišnja Cetinjanka Danka Kovinić (trenutno čak 1289. na WTA listi). Ona je juče, posle Ćorićevog „ćorka“, na istom terenu sa 2:0 (6:3, 7:5) savladala Holanđanku Lulu Sun (23, 44), a koliko je to iznenađenje najbolje govori podatak da je kladionica „bet365“ za njenu pobedu odredila kvotu 11 (i slovima: jedanaest)!

Razlog za to leži u činjenici da Danka skoro dve godine praktično nije bi bila na teniskim terenima (pokušala lane da se plasira na olimpijski turnir i ispala od Grkinje Marije Sakkari), ali je igra koju je sada prikazala podsetila na njen najuspešniji nastup na nekom gren slem turniru, baš ovde u Melburnu u januaru 2022. godine.

Foto: DAVID GRAY / AFP / Profimedia

Tada je u prvom kolu pobedila igračicu iz Južne Koreje Jang Su-jeong, a zatim i aktuelnu šampionku US Opena Emmu Raducanu u tri seta. U trećem kolu poražena je od nekadašnje prve teniserke sveta Simone Halep, ali je ovim plasmanom upamćena kao prva igračica iz Crne Gore koja se plasirala u treće kolo nekog gren slem turnira.

Da bi takav uspeh ponovila prepreka je Dayana Yastremska iz Ukrajine, koja ovde 32. „kosturašica“, ali ne treba ni zaboraviti da je tri godine starija od Danke Kovinić.

* * *

Među devojkama koje su još u igri je i naša Olga Danilović (23, 55). Ona je u isto vreme dok je Danka zaluđivala suparnicu iz Holandije, na terenu broj 5 igrala dubl sa Ruskinjom Anastasiom Potapovom, ali ih je u tri seta savladala ukrajinsko-tajvanska „kanasta“ (Lyudmyla Kichenok – Hao-Ching Chan).

Drugo je pitanje koliko je bilo pametno da se naša najbolja teniserka po najvećoj vrućini dva časa i 17 minuta izlaže velikom naporu i još većem riziku da u meč drugog kola glavnog turnira protiv 26-godišnje Ruskinje Luidmile Samsonove (ovde 26. „kosturašica“) uđe sa još manje šanse nego što je imala dan ranije.

* * *

Kad već pominjemo bivšu nam zajedničku domovinu, izgleda da će opet čitava priča trajati onoliko koliko bude opastajao Novak Đoković. Čisto za istoriju, uz sve koje sam već pomenuo, neka ostane zabeleženo da su sa prostora „od Vardara pa do Triglava“ na glavnom turniru Australian opena ovog januara bili i Slovenka Tamara Zidanšek (27, 180) i predstavnik Bosne i Hercegovine Dario Džumhur (32, 82).

Oboje su ispali u prvom kolu, Tamaru je potopila Olgina dubl saigračica Potapova, a Dario je izgubio u pet setova od Aleksandra Vukića (28, 68), momka srpskog porekla koji igra za Australiju. U tom stilu, pričom o deci na „ić“ koja sada igraju pod nekim drugim zastavama, završena je i jučerašnja fešta na „ex yu korneru“.

Tačku na „i“ stavila je sedamnaestoghodišnja Iva Jović, samo trenutno 191. na WTA listi, koja je na „petici“ prosto oduvala Nuriu Parrizas-Diaz iz Španije (33, 99).

Radost tate Bojana i mame Jedlene donekle je umanjila brigu oko „situacije kod kuće“. Ne, nije reč o zemlji Srbiji, već o požarima u Los Anđelosu gde Ivina porodica već godinama živi. Zato uz njeno ime stoji američka zastava!

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar