“Nije se toliki narod na ulicama Beograda okupio zbog Nove godine, nego zbog vođe. I ne pravi mu doček, nego ispraćaj.”
Već godinama izbegavam da učestvujem u bilo kakvim prednovogodišnjim anketama o svemu i svačemu, ali sa daljine od 15.300 kilometara koliko ima od Melburna do Slavije morao da podržim naum mog prijatelja Ninusa Nestorovića da čitaoci i prijatelji izaberu njegov „aforizam godine“. Između 23 odlična predloga, od kojih su mnogi objavljeni na poslednjoj stranici novina „Nova“, pobedio je ovaj koji je sjajno predvideo zbivanja na ulicama Beograda u noći između dve godine.
Ruku na srce, posle skupa na Slaviji i oko nje prvog dana još jedne zime našeg nezadovoljstva nije bilo teško predvideti takav razvoj događaja, samo to nije imao ko da javi Harisu Džinoviću…
* * *
Ja sam, lično, glasao za Ninusov predlog broj 14: “Prodali su zlato i litijum, ali ne i ilovaču. Nju čuvaju samo za nas.”
Taj i ostale aforizme će, verujem, u nedelju uveče moj prijatelj iz Novog Sada pročitati u pozorištu “Slavija” na proslavi 90. rođendana “Ježa”. O kojoj će građanstvo detaljnije obavestiti Radivoje “Lale” Bojičić, glavni i odgovorni urednik jedinog preživelog satiričnog lista u zemlji Srbiji…
To mi je, da glasam za one koji ostaju u manjini, već nekako prešlo u naviku u poslednjih skoro petnaest godina u kojima smo imali maltene toliko izbora. Možda i zbog toga sam podjednako kivan i na kamarilu na vlasti i na kilavu opoziciju, kojoj sam posvetio moj prilog za jubilarni trobroj “Ježa”…
Da sam ovih dana u Beogradu, najverovatnije bih sa bine pozorišta “Slavija” pročitao tu priču pod naslovom “Trpno stanje od glagola trpeti”. Zato je sada ovde prenosim, pa ko voli…
* * *
Pišem po novinama i ovim modernim medijima već više od pola veka, ima mnogo onih koji misle da sam vešt sa rečima i pravopisom, u šta me uverava i dvadesetak objavljenih knjiga sa mojim generalijama na koricama…
A onda sam u samo pola dana shvatio da smo se Ranko Bugarski, Ivan Klajn i ostala gospoda koja se baviše srpskim jezikom i njegovom gramatikom i ja odavno mimoišli i da je sve ovo što pišem, ponekad i javno govorim, obično nabadanje, puka sreća da uglavnom izgleda pravilno, što bi rekli fudbalski stručnjaci – igra po osećaju i osećaj za tajming.
Nisam ni slutio da tu kulu od slonovače zvanu „deda poznati novinar“ može da sruši obična molba moje unuke Dunje, učenice sedmog razreda osnovne škole, da joj malo pomognem oko „kontrolnog iz srpskog“. Sav važan, upitah šta je tema, a ona će „glagolski oblici“.
Da ispadnem orginalan i da ne upotrebljavam neke obične, svakodnevne glagole, kao ja čitam, ti si pevala, on će svirati, nadobudno rekoh: „Ništa lakše. Evo ti sva tri primera: Opozicija je izgubila na izborima, opozicija gubi izbore, opozicija će izgubiti na sledećim izborima!“
„Tačno, bravo deda“, nasmejalo se moje najmlađe unuče, da bih istog trenutka bio bačen u blato: „A šta ćemo sa ostalih jedanaest glagolskih oblika?!“
Kojih, bre, jedanaest?! Zar ima još nešto osim ova tri trpna stanja, već skoro deceniju i po potvrđivana i gramatički, i politički?! Na tu moju primedbu, usledio je čitav niz varijacija na osnovnu temu iz mog originalnog primera:
Prezent – radnja koja se dešava u trenutku govora, sad bi glasio: „Opozicija ne gubi izbore!“ Jer, ih nema…
Perfekat – govori o završenoj radnji koja je imala uticaj na sadašnjost, što znači: „Opozicija je izgubila izbore pre godinu dana!“ I pre dve, i pre tri, ali to su neki drugi glagolski oblici…
Aorist – tu smo stigli prethodnom rečenicom, samo što ona sada ima karakter trajno svršenog čina: „Opozicija je izgubila izbore i tačka!“
Imperfekat – to je već politička istorija, jer u tom obliku pomenuta rečenica glasi: „Opozicija je izgubila izbore svaki put kad su održani!“
Pluskvamperfekat – govori o radnji koja se dogodila pre neke druge radnje u prošlosti, što bi u ovom slučaju izgledalo ovako: „Opozicija je već bila izgubila izbore kad su oni raspisani!“
*
Uz takva prošla vremena, zaista je lako sagledati ono što nas čeka u budućnosti. Više gramatički, nego politički…
Futur prvi – govori o budućoj radnji koja će se tek dogoditi, što znači: „Opozicija će izgubiti izbore iduće godine!“
Futur drugi – naoko različit jer govori o radnji koja će biti završena u budućnosti, što bi moglo da se iskaže i na ovaj način: „Opozicija će izgubiti izbore pre nego što se zatvore glasačka mesta!“
Potencijal – označava mogućnost ili verovatnoću neke radnje, što bi u ovom slučaju ispalo ovako: „Opozicija bi mogla da izgubi sledeće izbore!“ A za to ima i potencijal i verovatnoću… *
Ne da se moja sedmoškolka, traži da prođemo kroz svih četrnaest glagolskih oblika, ali ne dam se ni ja, držim se tvrdoglavo svog primera i tražim da do kraja lekcije unesemo bar neku dozu optimizma. OK, to baš nije moguće sa infinitivom, vanvremenskom i bezličnom glagolskom osnovom, koja u ovom slučaju jednostavno glasi „izgubiti izbore“!
Ali da probamo nešto sa preostalih pet:
Imperativ – naređuje ili savetuje radnju, svejedno: „Opzicijo, nemoj da izgubiš izbore!“
Radni glagolski pridev – opisuje radnju koja se upravo dešava. Eh, da je sreće pa da napišem: „Dogovarajući se o zajedničkom nastupu na izborima, opozicija je postigla jedinstvo!“
Glagolski prilog sadašnji – opisuje radnju koja se trenutno dešava, ali tu se, na žalost, vraćamo u prethodni odeljak ovog teksta: „Ne dogovarajući se o zajedničkom nastupu na izborima, opozicija uveseljava kamarilu na vlasti!“
Glagolski prilog prošli – opisuje radnju koja se dogodila u prošlosti: „Ne dogovorivši se oko zajedničkog nastupa na izborima, opozicija je odlučila da izgubi i sledeće izbore!“
*
Tako, mic po mic, malo menjajući osnovni glagol „izgubiti“, uz neprestani fokus na glavnom subjektu „opoziciji“, dođosmo i do poslednjeg glagolskog oblika, ako je verovati „Gramatici“ za sedmi razred osnovne škole.
Trpni glagolski pridev – opisuje radnju koja je doživela neki uticaj. Na primer: „Knjiga je pročitana za jedan dan!“ E, sad nije baš za jedan dan, ali opozicija u zemlji Srbiji je odavno pročitana.
Zbog toga zamolih moju unuku da me upita nešto drugo, a ona će, ljubi je deda: „Kako glasi trpno stanje od glagola trpeti?“
„Ništa lakše. Opozicija je izgubila na izborima, opozicija gubi izbore, opozicija će izgubiti na sledećim izborima!“
A mi ćutimo i trpimo!
***********************************