Google, Gugl, uslovi korišćenja, privatnost
Foto: Shutterstock/pixinoo

Gugl se našao na udaru koalicije evropskih potrošačkih organizacija zbog obmanjujućeg procesa registracije korisničkih naloga.

Nalog je potreban za korišćenje svih Guglovih usluga. U nekoliko klikova korisnici mogu pristupiti imejlu, „cloud“ prostoru, uređivati dokumente, koristiti Android telefon i dr. Koalicija deset evropskih potrošačkih organizacija smatra da proces registracije usmerava korisnike prema opcijama koje prikupljaju njihove podatke.

Evropska potrošačka organizacija (BEUC), koja predvodi koaliciju, tvrdi da je jezik koji Gugl koristi pri procesu registracije „nejasan, nepotpun i obmanjujuć“, što mnoge korisnike navodi da odaberu opcije kojima žrtvuju privatnost.

„Kao rezultat toga, desetine miliona Evropljana je izloženo praćenju svakog koraka od trenutka registracije naloga“, tvrde iz BEUC.

Pročitajte još

Organizacija tvrdi da je prijava presudna tačka u kojoj Gugl traži od korisnika da odaberu način na koji će funkcionisati njihov nalog. Najjednostavniji proces „brze personalizacije“ koji se može odabrati, stavlja postavke naloga tako da on pohranjuje Guglov sistem praćenja korisnika.

BEUC kaže da Gugl korisnicima ne daje mogućnost isključivanja svih podešavanja privatnosti jednim klikom. Umesto toga je, kako tvrde, potrebno mnogo klikova i desetak koraka za isključivanje postavki praćenja. To se odnosi na istoriju pregledanja, korišćenje aplikacija na telefonu, istoriju Jutjub video snimaka i personalizovane oglase.

„Potreban je jedan klik kako bi dopustili Guglu da prikuplja podatke koje hoće i veoma dugačak proces kako bi se to isto kompaniji onemogućilo. Uz sve to, veliki broj opcija su nejasne i obmanjujuće. Kada registrujete nalog, dizajn i postavke usmeravaju korisnika prema podešavanjima koja podstiču praćenje“, ističe Ursula Pačl, zamenica direktora BEUC-a.

Iz Gugla su rekli za BBC da poverenje potrošača zavisi od transparentnosti i da će značajno uložiti u izgradnju jednostavnijih i pristupačnijih kontrola koje daju korisnicima više izbora, kao i da će čitav proces učiniti mogućim sa manje potrebnih podataka.

Foto: dennizn / Shutterstock

Opšta uredba o zaštiti podataka u EU (GDPR) zahteva od platformi da, pri dizajniranju interfejsa za registraciju, naglasak bude na privatnosti.

Ovo nije prva akcija evropskih organizacija protiv Gugla. Članovi BEUC-a su 2018. podneli tužbu protiv Gugla, navodeći da je tehnološki gigant prekršio Opštu uredbu o zaštiti podataka u EU tako što prati lokaciju korisnika.

Možda vas zanima

Irska komisija za zaštitu podataka je 2020. takođe pokrenula istragu o Guglovom praćenju lokacija i prikupljanju podataka.

„Prošlo je dosta vremena otkako smo podneli pritužbe na Guglovu praksu praćenja lokacije, a nadležni u Irskoj još uvek nisu doneli odluku o ovom slučaju. U međuvremenu, Gugl nastavlja sa svojom praksom“, kaže Pačl.

Međutim, zamenik poverenika za zaštitu podataka u toj zemlji tvrdi za BBC da je istraga napredovala i da se nacrt odluke, koji će biti predat nadležnima na razmatranje, očekuje u narednih nekoliko meseci.

***

BONUS VIDEO: Ransomver – hakeri vrebaju na internetu, čuvajte svoje računare

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Instagram

Twitter

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar