Kapiten Engleske Hari Kejn proslavlja pobedu nad Danskom; EPA-EFE/Paul Ellis

Zavesa je pala na Evropsko prvenstvo koje je, iako po nazivu "2020", zapravo bilo održano 2021, a za njim su ostale priče o kojima će biti pričano i pisano narednih godina.

Ono nam je donelo veliki broj junaka, podjednak broj tragičara i gubitnika, a mi smo za vas izdvojili nekoliko učesnika šampionata koji su bili vredni pomena.

Junak dana – Robin Gosens samoinicijativno razbio tadašnjeg prvaka Evrope

Duel drugog kola Evropskog prvenstva između Nemačke i Portugala pripao je Nemačkoj rezultatom 4:2, a glavne zasluge za veliku pobedu „pancera“ pripale su Kevinu Gosensu. Savršena utakmica tokom koje je prvo naterao Rubena Dijaza da zatrese sopstvenu mrežu, potom kreirao akciju iz koje je kasnije Džošua Kimih iznudio drugi autogol na meču (ovog puta Gereira), nadovezao se spajanjem Kaija Haverca sa golom, da bi na kraju u sam zatresao mrežu Portugala.

Gubitnik dana – Kilijan Mbape i najgori penal u karijeri

Spektakularan duel odigrale su Švajcarska i Francuska. „Galski petlovi“ su imali prednost od 3:1, „sajdžije“ su uspele da se vrate praktično iz mrtvih, izbore produžetke, pa potom i penale, a tamo je red došao na Kilijana Mbapea da sa bele tačke zatrese mrežu. Umesto rutinskog penala Mbape je šutirao znatno lošije od očekivanog, Zomer uspeo čini se prelako da taj šut ukroti, pa je aktuelni svetski šampion ostao „kratkih rukava“ i pognute glave napustio takmičenje.

Junak dana – Patrik Šik, novi hit evropskog fudbala i gol krvavog nosa

Niko Česima nije davao previše šanse da mogu do iole ozbiljnijeg rezultata, a onda je Patrik Šik preuzeo stvar u svoje ruke. Prvo je Škotskoj zatresao mrežu sa polovine terena, a potom je, nakon dobijenog žestokog udarca od strane Dejana Lovrena, sa penala bio dovoljno miran i staložen uprkos bolu u glavi. Pravo iz nokdauna trasirao je put svojoj selekciji ka nokaut-fazi, a potom bio i jedan od najzaslužnijih za pobedu svog tima nad Holandijom. Ono što je nagovestio protiv Škotske učvrstio je protiv Hrvatske, a meč sa Holanđanima samo ga je dodatno osnažio, pa će posle završetka takmičenja biti među najtraženijim igračima „starog kontinenta“.

Gubitnik dana – Martin Dubravka, od junaka do tragičara (pre)kratak je put

Početak utakmice bio je bukvalno iz snova za golmana Slovačke. Branio je savršeno, odbranio penal Alvaru Morati nakon 11 minuta igre, zatim još jednom bio odličan, ali… Kada je istekao 29. minut a meč i zvanično ušao u svoju drugu trećinu, Pablo Sarabija je oprobao udarac. Lopta je pogodila prečku, odbila se u vazduh, i utisak je bio krenula ka gol-autu. No, nažalost po Slovake, umesto van granica terena ona je počela da pada direktno ka golmanu Slovačke koji je, da li usled pada koncentracije, loše procene ili sunca koje mu je udarilo u lice, očajno odreagovao i padajuću loptu umesto u korner zakucao u sopstveni gol. Postojala je nada da Slovačka može do čuda, ali… Sudijska nadoknada prvog poluvremena donela je centaršut tokom kog je „zaplivao“ u prazno, promašio loptu, Ajmerik Laport je iskoristio šansu i pogodio prazan gol a Slovačka definitivno pala. Posledica je došla u vidu još tri primljena gola za 5:0 u korist Španije.

Junak dana: Hari Kejn – Kako u četiri poteza doneti 4:0?

Četiri poteza Harija Kejna – 4:0 za Englesku u četvrtfinalu protiv Ukrajine. Prvo je savršenu asistenciju Rahima Sterlinga uz malo sreće sproveo u gol, potom je u 46. minutu iznudio faul posle kog je Luk Šo centrirao, a Hari Megvajer glavom doneo 2:0, nadovezao se golom glavom, da bi „tačku na i“ stavio sjajnim volej udarcem koji bi bio gotovo sigurno proglašen za gol turnira, ali je golman Ukrajine uspeo da skrene loptu u korner. No, spasa nije bilo nakon centaršuta Mejsona Maunta i udarca glavom Džordana Hendersona.

Gubitnik dana: Glupost Matjisa De Lihta i šamar Holandiji

Holandija je bila među ekipama od kojih se očekivalo da bi mogle do samog kraja, ali je kraj zapravo usledio malo po početku. Ne odmah, jer su se „lale“ prošetale kroz grupnu fazu, ali je u osmini finala rival bila ekipa Češke. Nisu se proslavili u prvih 45 minuta, očekivalo se da će u drugom krenuti znatno ofanzivnije, a onda se dogodio 55. minut. De Liht je bio u duelu sa Šikom prilikom kog je izgubio ravnotežu. Kako bi sprečio Čeha da izađe sam ispred golmana De Liht je odlučio da loptu u padu zadrži rukom. Prvo je dobio žuti karton, ali je ubrzo iz VAR sobe stigao signal, a potom i potvrda – crveni karton i put u svlačionicu. Holandija je meč završila bez upućenog udarca ka golu rivala uz dva primljena, pa je već u prvoj rundi po okončanju grupne faze morala da pakuje kofere.

Junak dana – Artem Dovbik i gol za anale ukrajinskog fudbala

Nekad život piše romane, a upravo glavni junak jednog takvog mogao bi da bude Artem Dovbik. U toku je bio prvi minut sudijske nadoknade kada je zatresao mrežu Šveđana u momentu kada su svi već videli penale i postao glavna zvezda ne samo ukrajinskog fudbala, već i junak svih onih koji dane provode navijajući za one slabije. Ukrajinci su u borbi za polufinale doživeli katastrofu od Engleske, ali nema sumnje da se u avionu za povratak u domovinu nalazio bar jedan igrač koji se smešio, i o kom navijači Ukrajine još uvek sa velikom dozom oduševljenja pričaju.