Završen je i deveti dan na Evropskom prvenstvu. Videli smo jedno iznenađenje, u vidu remija Mađarske i Francuske, rapsodiju Nemačke protiv Portugala, kao i frenetičnu odbranu vrednu boda Poljske protiv Španije uz promašen penal "crvene furije".

Program su otvorili Mađarska i svetski prvak Francuska, a u fenomenalnoj utakmici smo videli iznenađenje dosadašnjeg toga prvenstva. Mađarska je uspela da odigra nerešeno 1:1 i osvoji veliki i neočekivani bod. Poveli su domačini u nadoknadi prvog poluvremena preko Fiole koji je realizovao kontru za 1:0.

Francuzi su napadali, ali su uspeli samo da izjednače preko Grizmana u drugom poluvremenu.

Drugi duel devetog dana programa na EURO 2020 odigrali su Portugal i Nemačka, a „panceri“ su stigli do pobede nakon preokreta, pošto su Portugalci vodili golom Ronalda, ali su Nemci predvođeni Kaijem Havercom i Robinom Gosensom stigli do ubedljivih 4:1, uz dva autogola Portugala, pa je tim sa Iberijskog poluostrva uspeo samo da smanji razliku do kraja meča.

Poslednju utakmicu odigrale su Španija i Poljska. Obema ekipama bila je neophodna pobeda, ali nakon 90 minuta mnogo zadovoljniji mogu da budu igrači iz Poljske, pošto je Španija vodila golom Morate od 25. minuta, izjednačio je Levandovski u 54. minutu, a Španci su imali šansu da dođu do trijumfa preko penala koji nije iskoristio Moreno u 57. minutu, nakon čega je na loptu naleteo Morata, ali je njegov šut završio daleko od gola.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)

Sva dešavanja pratite uživo na blogu Nova.rs.

Španija – Poljska 1:1

(Morata 25 – Levandovski 54)

Stadion: La Kartuha; Sudija: Danijele Orsato (Italija); Gledalaca: Do 18.000

Španija: Unaj Simon, Đordi Alba, Pau, Laport, Ljorente, Pedri, Rodrigo, Koke (od 68. Sarabija), Olmo (od 61. Feran Tores), Morata (od 87. Ojarzabal), Moreno (od 68. Fabijan Ruiz)

Poljska: Ščesni, Bednarek (od 85. Davidovič), Glik, Berežinski, Klih (od 55. Kozlovski), Moder (od 85. Lineti), Pučać, Južvijak, Ujelinski, Šviderski (od 68. Frankovski), Levandovski

Kraj!

Španija – Poljska 1:1, odlučuje poslednje kolo.

90+ Španija napada, ali…

Imaju inicijativu, ali ne uspevaju da stvore ozbiljniju priliku da ugroze Ščesnog.

90′ Počinje nadoknada vremena

Igraće se još pet minuta.

81′ Rodri pravo u Ščesnog

Uhvatio je volej, šutnuo najbolje što je mogao, ali je golman Juventusa bio odlično postavljen i bez previše problema uhvatio loptu.

Kozlovski novi rekorder

Sa 17 godina i 246 dana srušio je rekord mladog Engleza Džuda Belingema i postao najmlađi fudbaler koji je zaigrao na meču Evropskog prvenstva. U trenutku debija protiv Hrvatske, Belingem je imao 17 godina i 349 dana.

73′ Veliki promašaj Toresa

Centaršut sa desne strane Tores je glavom uputio ka golu, ali je šut, iako je napadač Mančester sitija bio sam na petercu, bio veoma loš i otišao je daleko od gola. Mada, i da je bio precizniji, gol ne bi važio jer je Orsato pokazao da se Tores nalazio u ofsajdu u trenutku centaršuta.

71′ Dobra intervencija odbrane Poljske

Faulirao je Glik Sarabiju, centrirao je upravo faulirani fudbaler, ali nije uspeo da donese veću opasnost pred gol Poljske, pošto je odbrana lako otklonila opasnost.

68′ Nove izmene u oba tima

Šviderski napušta igru, umesto njega je ušao Frankovski, umesto Morena u igri je Fabijan Ruiz kod Španaca, a Kokea je zamenuo Pablo Sarabija.

61′ Izmene u oba tima

Kliha je zamenio Kozlovski, dok je šansu u Španiji dobio Feran Tores umesto Danija Olma.

Promašen penal Španije

57′ Nije mogla bolja šansa za Španiju, nema gola!

Nakon nesmotrenog starta Modera nad Morenom Orsato je pogledao snimak, dosudio penal, a upravo je Moreno preuzeo odgovornost. Šutirao je, pogodio stativu, lopta se odbila nazad u polje, na nju je natrčao Morata, ali je očajno šutirao pa je ostalo 1:1.

54′ Levanvoski glavom za 1:1

Poljska stiže do izjednačenja u 54. minutu nakon fantastičnog udarca Levandovskog. Centrirao je Južvijak, napadač Bajerna odlično šutirao, a lopta je završila u mreži.

46′ Počelo drugo poluvreme

Nema izmena, Poljaci će u drugom delu pokušati da dođu do preokreta, ili bar remija kako bi zadržali teoretsku šansu da se domognu naredne faze, dok se Španija nalazi na putu da dođe do prve pobede.

Kraj prvog poluvremena

Nakon prvih 45 minuta Španija vodi 1:0 golom Alvara Morate, dok će Poljaci dugo žaliti za prilikom koju je tri minuta pre kraja prvog dela propustio Robert Levandovski.

42′ Velika šansa za Poljsku, obrukao se Levandovski

Šut Šviderskog završio je na stativi, lopta se odbila ka napadaču Bajerna iz Minhena koji je šutirao, ali je Unaj Simon bio postavljen dovoljno dobro da spreči gol, mada je utisak da je i Levandovski znatno bolje mogao da šutira, pošto je iz ovakvih situacijama obično nemilosrdan.

35′ Velika šansa za Šviderskog

Nakon odličnog centaršuta sa desne strane Šviderski je pokazao veliku hrabrost jer je nezadrživo krenuo ka lopti, ali nije uspeo da loptu usmeri ka golu onako kako je želeo, pa nije bilo promene rezultata.

34′ Nova šansa za Španiju

Oprobao je udarac Đerar Moreno šutem van granica kaznenog prostora, ali je bio neprecizan.

Zašto je priznat gol Morate?

Noga Berežinskog bila je najbliža golu Poljske, tako da je pogodak sjajnog napadača ipak priznat.

25′ Španija vodi nakon čudnog gola Morate

Šutirao je Đerar, lopta je nakon odbitaka stigla do Morate na petercu koji je zatresao mrežu. Orsato je prvo uvažio odluku pomoćnog sudije i podigao ruku u znak ofsajda, ali je nakon reakcije VAR sobe pokazao da je gol ispravan, pa su Španci stigli do 1:0.

18′ Moglo je da bude baš opasno za Španiju…

Španci su bili pred golom Poljske, veliki broj igrača se našao ispred kaznenog prostora kada je Levandovski izbacio jednu loptu iz kaznenog prostora i dao sebi for. Sjurio se na drugu polovinu terena, ali nije imao pravu podršku, pa je izgubio snagu i ostao bez lopte na oko 30 metara od gola rivala.

10′ Prva šansa za Španiju, Olmo oprobao šut

Prva prava prilika pred golom Poljske viđena je u 10. minutu, kada je Dani Olmo šutirao, ali je Ščesni bez previše poteškoća zaustavio taj šut.

7′ Odličan šut Kliha

Oprobao je šut sa preko 20 metara, lopta je bila izuzetno oštra, ali je otišla zamalo preko gola, pa je ostalo 0:0.

2′ Poljaci tražili penal

Nakon duela u kaznenom prostoru pao je Zjelinski nakon što ga je sa leđa odgurnuo Morata, ali je Orsato samo odmahnuo rukom na zahtev da bude dosuđena najstroža kazna.

1′ Utakmica u Sevilji je počela!

Španija igra u crveno-crnoj opremi, dok su Poljaci u belo-crvenom.

Obe ekipe pod imperativom pobede

Španci su u prvom meču odigrali 1:1 sa Šveđanima, dok je Poljska poražena od Slovačke, pa „crvena furija“ ima jedan bod, dok Poljaci zauzimaju poslednje mesto bez osvojenog boda.

Pripreme za poslednji duel dana

Španci i Poljaci izlaze na teren od 21 čas, a poznati su sastavi oba tima.

Za Španiju će igrati Unaj Simon, Đordi Alba, Pau, Laport, Ljorente, Pedri, Rodrigo, Koke, Olmo, Morata, Đerard.

Sa druge strane, dres Poljske će na početku nositi Ščešni, Bednarek, Glik, Berežinski, Klič, Moder, Pučać, Jožvijak, Ujelinski, Sviderski, Levandovski.

Šmekerski potez navijača Škotske

Reprezentacija Škotske odigrala je 0:0 protiv Engleske, ali neće samo po sjajnom rezultatu navijači ovog tima pamtiti duel na Vembliju.

Naime, jedan broj navijača je ostao i pomogao u čišćenju ulica glavnog grada Engleske nakon velikog slavlja.

Mančini najavio promene u poslednjem kolu

Italija je protiv Turske i Švajcarske zabeležila pobede od po 3:0, pa u poslednje kolo ulazi sa šest bodova i obezbeđenim mestom među najboljih 16. Kako „azure“ očekuje i duel sa Velsom na kom moraju da uzmu bod kako bi potvrdili prvo mesto, Mančini je uveren da to mogu da postignu i sa nešto izmenjenom postavom, pa će šansu dobiti igrači koji u dosadašnja dva meča nisu dobili previše prilike.

Mađarska – Francuska 1:1 (1:0)

Strelci: Fiola 45+1′ za Mađarsku  – Grizman 44′ za Francusku

Stadion: Ferenc Puškaš      Gledalaca:  Oko 60.000   Sudija: Majk Oliver

Mađarska: Gulaši – Botka, Orban, Atila Šalai – Nego, Klejnhejsler (od 84′ Lovrenčić), Nađ, Šafer (od 75′ Šćeri), Fiola – Adam Šalai (od 26′ Nikolić), Roland Šalai

Francuska: Loris – Pavar, Varan, Kimpembe, Dinj – Kante, Pogba, Rabio (of 57′ Dembele) – Grizman – Mbape, Benzema (od 76′ Žiru)

Ovde možete videti sve golove iz Budimpešte

Posle spektakla u Mađarskoj, sledi sudar titana u Nemačkoj

Mađari su ostali neporaženi protiv Francuza

KRAJ Izdržala je Mađarska

Napadali su Francuzi u poslednjim minutima, ali su se Mađari odbranili osvojili veliki bod.

88′ Neočekivana izmena Dešama

Dembele je posle nešto više od 20 minuta morao da izađe. Izgleda da se maldi Francuz povredio, tako da je selektor morao da pravi izmenu za igrača kojeg je nedavno ubacio.

81′ Mbape ne može do gola, kakve odbrane Gulašija

Velika prilika za Mbapea je propala, jer je Gulaši sknuo zicer, a odmah potom odbranio i šut sa distance.

Grizman upalio motore, prvi gol najboljeg strelca prethodnog Evra

73′ Šansa za Šalaija

Ponovo je bila dobra kontra za domaćine. Roland Šalai je dobio loptu i sa oko 20 metara iz dobre pozicije šutirao po zemlj, ali je Loris bio siguran.

66′ Gooool! Francuska uzvratila udarac

Ispucao je loptu Loris preko celog terena. Mbape je uspeo da je isčačka između dva defanzivca Mađarske i onda da posle driblinga pošalje loptu na peterac. Orban je nekako izbioo, ali pravo na nogu Grizmana koji sa desetak metara zakucao loptu u mrežu.

58′ Majstorija Dembelea

Samo što je ušao u igru, Dembele je zamalo postigao gol. Napravio je pravi dar-mar odbrani Mađarske i odlično putirao u bliži ugao, ali je pogodio samo stativu.

57′ Reguje Dešam, pravi prvu izmenu

Loš je bio Rabio od početka i nije imao izbora selektor nego da ga zameni i u igru ubaci Dembelea.

Mađari ne znaju za poraz od Francuza

Francuska nikad nije pobedila Mađarsku na završnim turnirima evropskih prvenstava. U četiri utakmice, Mađarska ima tri pobede uz jedan nerešen rezultat.

48′ Velika ofanziva, prvi pokušaj Francuza

Odmah je krenuo pritisak i Francuzi su izborili korner. Stvorila se gužva posle ubacivanja iz ugla, ali su uspeli Mađari da se odbrane.

46′ Nastavljen je meč, nema izmena

Prvi su sa centra krenuli Francuzi

Gol Fiole je prekinuo niz od 527 minuta bez primljenog pogotka Francuza na velikim takmičenjima

Gol koji je bacio u trans celu Mađarsku

Najlepša akcija na utakmici i promašaj Francuske

Poluvreme Francuzi u nokdaunu

Kraj prvog dela, Mađarska je neočekivano došla do prednosti usred dominacije Francuske.

45+1′ Ludnica! Mađarska vodi, Francuzi u šoku

Au kakav trenutak. Odjednom je sevnula kontra Mađarske. Filola je video otvoren prostor i stuštio se ka golu i kada je ušao u kazneni prostor šutirao je u bliži ugao i postigao gol.

40′ Ponovo opasan napad Francuza

Mbape je iz sredine još jednom petom povukao akciju, Benzema je ušao u kazneni, stvorila se gužva, ali na kraju nije bilo ništa.

Ovo je bio trenutak kada je ukazivana pomoć Šalaiju

31′ Magija Mbapea, veliki promašaj Benzeme

Kakva akcija Francuza. Sjajno je Mbape petom izbacio kompletnu odbranu i ostavio loptu Benzemi koji je sam sa nekoliko metara očajno šutirao pored gola.

26′ Nikolić na terenu

Nikolić je ušao u igru umesto kapitena koji nije mogao da nastavi

25′ Šok za Mađare

Adam Gulaši se našao na travi u jednom trenutku i igra je bila prekinuta. Pozlilo je mađarskom fudbaleru, morali su da ga polivaju vodom da se oporavi. Ipak, Šalai nije mogao da nastavi i izvršena je prva izmena.

Grizman igra 50. uzastopni put

20′ Mbape ponovo u prilici

Opet je ostao sam na petercu najbolji igrač Francuza, ali je ovoga puta njegov udarac glavom otišao preko prečke.

16′ Mbape zamalo pored stative

Razbudili su se Francuzi posle agresivnog starta Mašara i krenuli su u napad. Mbape je skočio je najviše u šesnaestercu i snažno šutirao glavom. Lopta je otišla desno od gola.

13′ Velika šansza za Francuze

Praktično bez igre Francuska je mogla do prednosti. Dobio je loptu Benzema, lepo povukao i onda šutirao sa 18 metara po zemlji. Gulaši je uspeo nekako da odbrani, a na odbitak natrčao Grizman i sa tri metra pogodio pravo golmana. Sreća po njega je da je bio ofsajd jer se ovakva prilika ne promašuje, ali svejedno se igrač Barselone propisno obrukao.

9′ Prvi pokušaj Francuza

Prvi put su Francuzi ugrozili gol Mađarske. Imali du korner gosti, ali nije bilo šanse posle centaršuta. Dobro pariraju Mađari.

4′ Novi napad Mađar i sudar u kaznenom

Šalai je napao ponovo po levom krilu i iznudio prekršaj. Posle slobodnog udarca Botka je završio na zemlji posle jednog sudara.

2′ Mađari spremni za rat

Krenuli su ofanzivno domaćini. Odmah su napali po levoj strani, došli do kaznenog prostora, ali je odbrana reagovala. Mađari su hteli da povrate loptu, ali je usledio žestok start. Poleteo je Pavar u vazduh. Mađari su spremni za rat.