Fudbaleri Engleske savladali su reprezentaciju Hrvatske rezultatom 1:0 u 1. kolu grupe D, a strelac jedinog gola bio je Rahim Sterling.

Treći dan na EURO 2020 doneo je veliki derbi i očekivao se spektal ali je izostao na londonskom Vembliju.

Nije viđeno mnogo toga, Englezi su jedinim pogotkom došli do sva tri boda uz istorijski momenat i debi Džuda Belingema – najmlađeg igrača u istoriji evropskih šampionata sa 17 godina i 349 dana.

Iako su dve reprezentacije imale brojne zanimljive okršaje, ovaj put su uzbuđenja izostala. Viđena su na samom početku kada je Fil Foden uzdrmao stativu, dok su Hrvati bili prilično bledi i bezopasni, bez prave ideje kako da ugroze domaćina.

Trenutak odluke odigrao se u 57. minutu – Kalvin Filips je idealno „poceo“ odbranu „kockastih“ i pronašao Rahima Sterlinga koji je prosledio loptu u mrežu ispod ruke golmana Livakovića.

Do kraja je vredno istaći i ulazak najmlađeg debitanta u istoriji EP, Džuda Belingema, kome je selektor Geret Sautgejt omogućio da odigra poslednjih 10-tak minuta umesto kapitena Kejna.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)

Posle meča na Vembliju, u Bukureštu u kojem je u subotu padala jaka kiša, Austrija igra protiv debitanta Severne Makedonije od 18.00.

Meč ekipa koje kada god se sastaju postižu veliki broj golova, a mnogi igrači koji budu istrčali na teren vode poreklo sa ovih prostora.

Program dana će zatvoriti Holandija i Ukrajina na „Johan Krojf Areni“. Dve ekipe imaj visoke ambicije na ovom prvenstvu, a u Holandiji se nadaju da bi uz domaći teren i dobru formu mogli da daleko doguraju.

Grupa D

1. kolo

Engleska – Hrvatska 1:0 (0:0), 13. jun (15.00), Vembli, London

(Sterling 57)

Škotska – Češka, 14. jun (15.00), Hampden park, Glazgov

Пласман обезедио SofaScore LiveScore

Sva dešavanja mogli ste da pratite na uživo blogu Nova.rs.

Engleska – Hrvatska 1:0 (0:0)

Stadion: Vembli. Gledalaca: oko 20.000 Sudija: Danijel Orsato

Strelac: Sterling 57

Engleska: Pikford – Tripije, Mings, Stons, Voker – Maunt, Rajs, Filips – Sterling, Kejn (od 82. Belingem), Foden (od 71. Rašford)

Hrvatska: Livaković – Gvardiol, Ćaleta-Car, Vida, Vrsaljko – Brozović (od 70. Vlašić) – Perišić, Kovačić (od 85. Pašalić), Modrić, Kramarić (od 70. Brekalo) – Rebić (od 78. Petković)

KRAJ Pobeda Engleske

Strelac jedinog gola bio je Rahim Sterling za poraz Hrvatske na Vembliju.

82′ Veliki trenutak za Džuda Belingema – najmlađi debitant

Mladi fudbaler Borusije Dortmund, rođen tek 2003. godine, ušao je umesto Kejna i sigurno će zauvek pamtiti ovaj dan i debi na velikim takmičenjima u dresu Engleske. Ujedno je postao i najmlađi fudbaler koji je zaigrao na evropskim šampionatima u istoriji.

79′ Hrvati pokušavaju

Englezi su prepustili loptu protivniku i Hrvatska sada pokušava da dođe do izjednačenja, ali se domaćin relativno lako brani do sada.

POGLEDAJTE GOL RAHIMA STERLINGA ZA 1:0

67′ Maunt preko gola

Dobar pokušaj Mejsona Maunta iz slobodnjaka, prebacio je živi zid ali i prečku, okrznula je lopta gornji deo mreže. Ostaje 1:0.

65′ Šansa za Hrvatsku

Najozbiljniji napad Hrvatske od početka, opet je išao preko desne strane, lopta je došla u sredinu do Anta Rebića koji je šutirao pored Pikfordove leve stative.

57′ GOOOOL! Vodi Engleska 1:0

Vezista Filips je sjajnim dodavanjem izigrao odbranu Hrvatske kojoj je umakao Rahim Sterling i poslao loptu ispod ruke Livakovića za 1:0. Prvi gol omalenog ofanzivca za Englesku na velikim takmičenjima i slavlje oko 20.000 navijača na tribinama Vemblija.

55′ Prvi šut Hrvata u okvir gola

Udarac sa distance oprobao je kapiten Luka Modrić, ali je golman Pikford bio na pravom mestu da sačuva mrežu bez mnogo problema.

50′ Čeferin kao špic?

Meč u Londonu gledaju i bivši asovi kao što su Roberto Karlos, Luis Figo i Zvonimir Boban, a „formacija“ u loži je takva da je predsednik UEFA Aleksandar Čeferin na poziciji špica.

46′ Počelo je drugo poluvreme

POLUVREME

Jedna pogođena stativa (Foden) i jedan šut nebu pod oblake obeležili su dosadnih 45 minuta između Engleske i Hrvatske.

43′ Slobodnjak za Engleze

Žuti karton dobio je Ćaleta-Car zbog igranja rukom, a Kevin Tripije je iz slobodnjaka, iz dobre pozicije, pogodio živi zid u kojem se istakao Perišić.

37′ Ništa se ne dešava

Prilično dosadnih pola sata, posle uvodnih uzbuđenja… Hrvati su se iole oslobodili pritiska, ali nisu uspevali opasnije da zaprete u trenucima kada su im Englezi prepustili loptu.

Navijači Engleske protiv svojih

Deo navijača na Vembliju zviždao je fudbalerima Engleske koji su kleknuli pred utakmicu Evropskog prvenstva protiv Hrvatske.

26′ Prvi pokušaj „vatrenih“

Konačno su probili „kockasti“, Vrsaljko je prošao po desnom krilu i pronašao na drugoj stativi Ivana Perišića koji je šutirao visoko iznad prečke, u šali bi se reklo – preko stadiona.

20′ Englezi Hrvatima ne daju da „dišu“

Domaćin na Vembliju potpuno dominira, fudbaleri Hrvatske kao da ne mogu da se oslobode pritiska i kao da su orjentisani na defanzivu.

FOTO GALERIJA

Duel na Vembliju obeležili su i živopisni navijači, tetovirani i sa zastavama, uz podršku Eriksenu, što možete da se uverite u našoj foto galeriji.

9′ Opsada gola Hrvata

Veliki problemi u hrvatskoj odbrani, čak i panika vlada, a golmana Livakovića je na muke stavio Filips, pre čega je Ćaleta-Car dobio duel sa Sterlingom.

6′ STATIVA

Prva velika prilika… Namestio se Fil Foden iskosa sa desne strane, gađao dalji ugao i stativa ga je sprečila da se upiše u strelce.

4′ Modrić nezadovoljan

Sudija Orsato prekinuo je utakmicu, usled novih pravila oko prekida, zbog čega je kapiten Hrvatske Luka Modrić bio vrlo nezadovoljan.

1′ POČELA JE UTAKMICA U LONDONU

Himne, klečanje Engleza kao vid borbe protiv rasizma i – meč je počeo.