Novosadska tragedija poništila je sve teme pre prvog novembra, čak i litijum zbog kog se protestovalo usred leta. To ne znači da projekat stoji, a meštani doline Jadra uočili su gasovodne cevi. Sigurni su da gas ide, ne do njihovih kuća, nego do zamišljenog rudnika. U lozničkom kraju bio je Željko Veljković, reporter Dnevnika na TV Nova.
Na 15 kilometara od Gornjih Nedeljica i isto toliko od Osečine, na granici krupanjske i lozničke opštine, ulaz u Zavlaku, selo kroz koje protiče Jadar, sa tristotinak domaćinstava i oko 800 duša . Na ulazu u Zavlaku cevi i mašine koje ih zavlače pod zemlju.
„Ovo su cevi koje su namenjene za gasovod. Za jedan projekat koji bi, da je normalno vreme i normalno stanje u ovoj državi, bio projekat od opšte radosti. Ovako se radi o projektu koji se radi u smutljivo vreme i budi i smutnju i sumnju“, kaže Slobodan Stanimirović Liksi, meštanin Zavlake.
Taj projekat zove se Jadar, njegov rudnik i postrojenja zamišljeni su da budu u Gornjim Nedeljicama, a iznad Zavlake, onamo za brda ona, predviđena je deponija tog rudnika – Štavica. S druge strane vijugaju brdima cevi iste ko i ove što su ovih dana stigle pred Zavlaku.
Stigle cevi u Zavlaku, za gasovod. I bilo bi logično da se svi tom gasovodu raduju. Ali ne raduje se niko. I gde je problem? Pa možda u tome što kroz Zavlaku i što kroz još neka sela, gasovod samo prolazi.
I zato sumnja, jer priključka na te cevi u tim selima nema.
„Gasovod se ne radi za narod, radi se za Rio Tinto, to je jasno kad se pogledaju projekti. Poslednji izvod pre Slatine i Nedeljica je dvadesetak kilometara pre, ustvai pet kilometara odavde, dole selo Komirić, onda imate izvod u Slatini pa u Nedeljicama, pa sledeće uključenje na magistralni gasovod u Šoru. Znači te cevi će da prođu dvadesetak sela sa jedne i sa druge strane Nedeljica i Slatine i nigde neće biti mogućnost priključka za građane. Znači evidentno je da se gasovod radi za projekat Jadar“, kaže Nebojša Petković iz „Ne damo Jadar“.
I to se stvarno vidi, na mapi gasovoda koji Milenijum tim provlači kroz šljivike i livade sve do Lipničkog Šora kod Loznice gde će se povezati sa gasovodom koji ide ka Bosni i Hercegovini. Iako im bez priključaka neće služiti ničemu, ne mogu mu ništa.
„Možemo fizički da sprečavamo. Formalno-pravmo su nam ruke vezane, to je infrastrukturni projekat, ali fizički možemo da sprečavamo. Međutim, zanimljivo je da sela u opštini Loznica, na teritoriji grada Loznica, nisu dobila rešenja o ekrpoprijaciji, bar ova udarna u dolini Jadra, neka možda i jesu, ali ova u dolini Jadra niko još nije dobio rešenje za eksproprijaciju koja su napisana pre možda više od godinu dana. Još nam nisu poslali, ne znam šta čekaju“, kaže Petković.
Nezvanično, zaposleni u gradskoj upravi odbijaju da pošalju rešenja i sami svesni da se gasovod gradi za projekat Jadar. Ali to je samo jedna od priča koje prate ovaj projekat u koji se u Jadru sumnja čak i kad se za prolazak cevi ispod zemlje plaća.
„Ceo projekat Rio Tinto je projekat koji je netransparentan, projekat koji nosi mnoštvo zakulisnih radnji i onda ljudi ovde u najvećoj meri ostaju zbunjeni šta i kako i reagovati i šta i kako raditi. Uglavnom, nadamo se, pošto rudnika neće biti, da će ovo ovde što se danas dešava, dakle ova gasifikacija, biti od koristi ovom narodu i pre svega ovoj državi koju, kako vreme ide, moraćemo da se borimo svim sredstvima da sačuvamo“, smatra Stanimirović.
Svesni su u Jadru da se ta borba sad vodi negde drugde, na fakultetima u velikim gradovima i zato o svojim mukama trenutno ne govore mnogo već gledaju kako da pomognu studentima. Ali ipak, prate šta se dešava na njihovoj zemlji, spremni da ustanu pokuša li neko da iskopa rupu dublju od ove za gasovod. A borba protiv takvih pokušaja i kad deluje da je završena, uvek može da se vrati na početak, to su već videli. Željko Veljković, Televizija Nova.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: A šta ima novo o litijumu?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare