Četiri reprezentativna sindikata prosvetet najavljuju novi veliki protest za prvi novembar, kao uvod u seriju štrajkova tokom tog meseca. Kažu, ne pristaju na ono što im je ponudila vlada, jer je to daleko manje od onog što je već potpisano u protokolu, a najviše ističu zahtev da se početna plata nastavnika hitno izjednači sa prosečnom platom u Srbiji. U međuvremenu, nezavisni sidnikat koji se ne slaže sa metodama borbe reprezentativnih kolega, sprovodi svoj beli štrajk, između ostalog, svim đacima daju petice. Nastavlja Dina Cepenjor, reporterka Dnevnika na TV Nova.
„Danas smo nakon konsultacija održali sastanak sva četiri reprezentativna sindikata. Doneli smo predlog odluke koja će ići na usvajanje tokom narednih dana. Zvaničnu odluku ćemo Ministarstvu prosvete saopštiti u ponedeljak i krećemo u sve vidove sindikalne borbe. Imamo razne vidove, nećemo raditi samo zakonskim oblikom štrajka, jer je to 30 minuta“, kaže Dobrivoje Marijanović ispred Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Kako kaže, kombinovaće se sa protestima jer „želimo da pre usvajanja budžeta koji će se dešavati u novembu dobijemo saglasnost Vlade na protokol koji smo potpisali pre godinu dana“. Dodao je i da su podneti zahtevi na koje Vlada nije odgovorila.
O razlozima odluke govorila je Valentina Ilić ispred Sindikata obrazovanja Srbije.
„Sva četiri sindikata su usaglasili stavove da imamo elemenata da primenimo sve oblike sindikalne borbe – i protest i zakonit deo štrajka. Na osnovu izjašnjavanja članstva imamo energiju kojom možemo da iznesemo ono što smo započeli. Vada se oglušuje na ono što je potpisano. Mi od toga što tražimo ne odustajemo. Smatramo da ima elemenata da se protokol realizuje, naročito po pitanju izjednjačavanje početničke plate sa prosečnom platom u Srbiji“, objašnjava za N1.
Kako kaže, ako je cilj da se obrazovanje podigne na viši nivo, u njega mora da se ulaže.
Sindikati predlažu da se prvo održi veliki protest 1. novembra i tako započne serija štrajkova, sa zahtevima koji se odnose na hitan nastavak razgovora u vezi potpisanog Protokola, pregovori o ceni rada u 2025. godini i i pregovori o izmenama i dopunama Posebnog koletivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika.
Prosvetni radnici koji rade u oko 300 škola u zemlji stupili su u drugu fazu belog štrajka, i svim đacima kojima predaju daće peticu. To će činiti članovi nereprezentativnog Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije. Ukoliko zahtevi belog štrajka ne budu usvojeni ni do kraja polugodišta, biće osnov za zaključivanje ocena odličan 5, bez obzira na sve druge ocene koje će se davati prema objektivnim kriterijumima, na uobičajene načine. A zahteva ima tri i nisu se menjali skoro tri godine.
„Izmena krivičnog zakonika koji bi trebalo da štiti od nasilnih roditelja koji dolaze u školu. Drugi zahtev je suspenzija učenika. Mi danas imamo situaciju a to je da prosvetni radnik ne može da udalji učenika sa časa šta god da on na času radi. I treći zahtev je ukidanje anonimnih prijava prosvetnim inspekcijama koje su postale model pritiska na zaposlene“, rekao je Dušan Kokot iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Četiri reprezentativna sindikata protiv belog štrajka.
„Beli štrajk kao modalitet ne postoji. Beli štrajk može se sprovoditi u običnom štrajku kao dodatni pritisak ali ne kao jedina opcija i mogućnost“, rekao je Srđan Slović predsednik Granskog sindikata prosvestnih radnika Srbije „Nezavisnost“.
„Ovo nije trenutak za beli štrajk ako je cilj da se svoj deci da ju petice za to ima vremena do juna meseca zašto bismo sa tim započinjali, na kraju krajeva mi smo na početku školske godine, pravilnik o ocenjivanju kaže da deca mogu imati pet i ukoliko imaju pet u rubrici nema potrebe, ocena na polugodištu se čak i ne računa kao prosečna ocena za kraj školske godine“, kaže
Snežana Romandić iz Unije sindikata škola Beograda.
Reprezentativni sindikati održali su protest 16. septembra i drugog oktobra, a nakon što nije postignut dogovor o platama sa predsednikom Vlade Milošem Vučevićem, koji im je ponudio povišicu od januara za 12 odsto nastavnom i osam odsto nenastavnom osoblju. Vlada, kažu prosvetari, nije ispunila obećanje iz potpisanog protokola i izjednačila plate prosvetara sa republičkim prosekom. Glavni zahtev četiri sindikata jeste da se početna plata nastavnika, koja sada iznosi nešto više od 86 hiljada dinara, izjednači sa prosečnom platom na republičkom nivou, koja je 818 evra. Razočarani, iscrpljeni i pretrpani administracijom, odlučili su posle ankete koju su sproveli među sobom, da se 1. novembra u Beogradu održi veliki protest kao uvod u seriju štrajkova tokom novembra.
„Imamo jednu opštu saglasnost svih aktera obrazovnog sistema i roditelja i dece i nastavnika da nešto u školama nije dobro, jedino država se svi silama trudi da nam pokaže kako je sve super al nije“, kaže Romandić.
„Kada protestujemo i štrajkujemo kažu da nismo dobar socijalni partner jer dok se pregovara ne treba da se štrajkuje i protestuje međđutim mi čim stanemo nema razgovora. Poslednji razovor smo imali 1.10. uoči protesta i najavljen je ubrzan sastanak do tog sastanka i dan danas nije došlo“, kaže Slović.
Nije došlo a nije ni blizu reforma obrazovanja, koja je u razvijenim zemljama uspešno sprovedena.
„Menjale su se Vlade menjali su se minstri i niko nije ušao u proces reforme obrazovanja, reforme nisu uslovljene našim zahtevima, njih treba da sprovodi Vlada a ne sindikati, naravno mi ćemo učestvovati sa svoje stručne strane“, rekao je Slović.
„Imamo podršku roditelja kojima smo jako zahvalni što prepoznaju da njihova deca zaslužuju bolje školstvo, imamo decu koja razumeju da ih ovo neće odvesti nigde i imamo veliki broj zaposlenih u školama koji su jako nezadovoljni svim ovim što nam se dešava“, kaže Romandić.
Iako složni u tome da su im interesi ugroženi, kao i interesi učenika, došlo je do razilaženja među sindikatima.
„Način na koji reprezentativni sindikati vode ovu situaciju je postao sraman. Nisu u stanju da formulišu zahtev da svi razumemo. Naravno da svako od nas kao prosvetni radnik razmišlja o detetu ali ako pričamo kao sindikati mi moramo da se izborimo za drugačije pozicije. na kraju krajeva te pozicije će samo dobro učiniti učeniku“, poručio je Dušan Kokot iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
„Mislim da će učenici i celo društvo imati posledice upravo što nemamo reformu obrazovanja“, kaže Slović.
Reprezentativni sindikati traže strože kazne za napade na nastavnike, odnosno da se takav napad tretira kao posebno krivično delo, zatim da se početna plata nastavnika izjednači sa prosečnom zaradom u Srbiji i da se do kraja ove godine izmeni Uredbe o koeficijentima za obračun plata zaposlenih u javnim službama.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Dušan Kokot iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije: Treba pričati o razlozima „belog štrajka“, ne o zaključnim ocenama