Već drugi put zakazana javna rasprava o građevinskom projektu EXPO 2027 i nacionalnom stadionu se odlaže. javnu raspravu iziskuje zakon, samo što se ovde radi o objektu koji se uveliko gradi bez ikakve rasprave, i za koje se bez ikakve jasne računice i transparentsnoti samo nagađa i preptostavlja koliko će koštati i kako ć biti finanssiran. Vlast EXPO predtavlja kao kapitalni projekat od koristi za celu Srbiju, kritička javnost i opizicija naglašavajud da korist ima samo korumpirana vlast i njihova klijentela koji će imati profit, do građani i zemlja imaju druge prioritete. Nastavlja Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.
Sve u vezi projekta EXPO 2027 i Nacionalnog stadiona je ubrzano. Sem novca koji se sliva po kratkom postupku i zakone koji su to pomogli, ekspresno se zakazuju i održavaju javne rasprave. Poslednja koja je oglašena kod Agencije za prostorno planiranje, osvanula je na internet strani ove ustanove uz samo 48 sati ostavljenih za pripremu za raspravu o investiciji koja treba da promeni budućnost Srbije. Dovoljno da poziv na protest građana, odloži javnu raspravu.
„Ova javna rasprava se zakazuje dva puta. Očigledno je da Agencija za prostorno planiranje ne može da sprovede ovu javnu raspravu. Ja mislim da je jasan uzrok toga, a to je što se nalazimo u velikoj društveno političkoj krizi. Što se tiče javne rasprave i što mislim da je jako bitno jeste da se radi o projektu koji nama SNS predstavlja kao projekat od nacionalnog značaja. Ustvari je to projekat samo od značaja za SNS, gde bi korupcionaškim aferama samo dobili više novca“, kaže Natalija Stojmenović, odbornica ZLF u skupštini grada Beograda.
„To je apsolutno nelegitimno, onda je i protivzakonito. Dakle svako ko je uložio primedbu ima prava da tu primedbu obrazloži pred komisijom za planove, a oni su to pravo hteli građanima da uskrate. Plan niti ima planski osnov, dakle ono na šta se oni pozivaju, prostorni plan RS, strategije itd, njima je istekao rok trajanja, dakle to ne postoji“, kaže Iva Čukić, iz kolektiva „Ministarstvo prostora“.
Zbog plana da se projekat EXPO proširi za dodatnih 250 hektara i da se poljoprivredno zemljište prenameni u građevinsko za potrebe tzv. tematskog parka, u koji nije ucrtana nijedna saobraćajnica, ni objekat, te da se gradi u zoni vodoizvorišta i vodozaštite, na adresu Agencije za prostorno planiranje stiglo je rekordnih 700 primedbi.
Mene zaista i ne iznenađuju sve ove serijski odlagane jevne prezentacije i javne konsultacije jer javnost, stručna javnost pre svega, se očigledno ovde posmatra kao neki remetilački faktor i kamen spoticanja koji pošto poto treba zaobići. Nisam siguran kojim manevrom planiraju da zaobiđu tu javnost jer pritisak nikada nije bio jači i nikada nismo svedočili ovakvoj svesti o štetnim uticajima nekog projekta“, kaže Dragomir Ristanović, arhitekta i urbanista u Institutu „RERI“
„Niko ne zna zašto će se proširiti, na osnovu čega, gde koriste labave procedure, a izbegavaju javnu raspravu, kako bi se suočili sa građanima. Ako je ovo stvarno od nacionalnog značaja, kako je moguće da ova vlast ne želi da čuje šta građani misle o tome“, kaže Stojmenović.
Postavlja se pitanje kako je moguće i da izrađujete dodatne planove za EXPO, kad je to projekat koji se već uveliko gradi?
„Vi plan ili radite odjednom, pa znate šta radite, ili ga ne radite. Ovo sad može da ide u nedogled. I to je problem, zato što se on sad fazno širi, ali zapravo je pametno osmišljeno da se onda ustvari ti javni uvidi smanje. I umesto nekih ukupnih 45 dana koliko bi to trebalo da traje, mi smo sada imali priliku da taj plan imamo na uvid javnosti 15 dana. Dakle, ako je ovo stvarno projekat od najvećeg nacionalnog značaja trenutno, onda se svi pitamo i svi imamo mišljenje o njemu i treba nam više od 15 dana da svu tu dokumentaciju obradimo, posložimo, spojimo i razumemo šta tu piše“, ističe Čukić.
Nije naš EXPO unikat samo po netransparentnosti. On i svojom površinom i trajanjem izlazi iz okvira svih svetskih izložbi i međunarodnih propisa koje definiše Pariska konvencija iz 1928. godine.
„I tako prva naredna i svaka prethodna do ove naše izložbe se uklopila u te kriterijume. Trajale su po tri meseca i zauzele su površine od 25 ha. Međutim, kada smo mi došli na red, gledajući ove prostorne planove, možemo zaključiti da je za potrebe samo izložbenog kompleksa rezervisano otprilike nekih 85 hektara“, upozorava Ristanović.
Da bi bilo jasnije o kakvom se megalomanskom projektu našeg, a evropskog tigra radi, dovoljno je reći da će prostor na kom se planira izgradnja sajma EXPO 2027, zajedno sa nacionalnim stadionom, stanovima i svim pratećim sadržajima zauzeti 800 hektara ili 1600 fudbalskih terena. Pametnom dosta.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Nema novca za prosvetu i zdravstvo, ima za EXPO 2027?