Najneobičnija kampanja za izbor američkog predsednika ulazi u finiš. Neobična po tome što se donedavno nije tačno znalo ko će bivšem predsedniku na megdan. Neobična i po već dva neuspela atentata na tog izazivača, ali od kada su se Demokrate konsolidovale i ubedile Bajdena da mesto u trci ustupi Kamali Haris, kampanja i izbori kao da dobijaju na neizvesnosti. Do sad prilično uzdržana srpska javna scena poslednjih dana takođe počinje da se opredeljuje. Drzavni vrh ovog puta ne daje procene,a ni donacije, makar javno i ne demostrira svoju pamet kao 2016. Međutim jedan događaj i jedno saopštenje pokazuju da se i među Srbima već zna ko u kom taboru čeka 5.novembar. O biznismenima koji su dočekali Trampa juniora i o ženama Balkana koje su pisale Kamali, priču nam donosi Nikola Pavlović, reporter Dnevnika na TV Nova.
U završnici predsedničke kampanje i kada je rano glasanje već započelo, sa Balkana stiže podrška Kamali Haris. Pismo podrške koje je poslato iz organizacije Akademije ženskog liderstva do sada je podržalo više od 80 žena iz svih zemalja Zapadnog Balkana. Akademija koja je inicirala podršku stvrorena je, kažu, da bi podržala žene u politici, pre svega u Srbiji, ali i širom regiona, a sada i preko okeana.
„Odlučili smo se za ovu podršku Kamali Haris zato što mislimo da je krajnje vreme pre svega da jedna od najmoćnijih zemalja sveta konačno ima predsednicu, na svom čelu. Nažalost, to se vrlo retko događa kad su velike sile u pitanju“, kaže Sonja Liht iz Beogradskog fond za političku izuzetnost.
Motivacija za podršku došla je posle Kamalinog govora na Naiconalnoj demokratskoj konvenciji, gde je rekla da je spremna da ostvari novu viziju američke politike, kako unutrašnje, tako i spoljne. Žene Balkana nadaju se njenoj pobedi, ne samo zato što je istog pola.
„Zbog toga što očekujemo od nje pre svega da se ozbiljno i odgovorno založi za mir, za kraj svih ratova, naročito ova dva“, kaže Liht.
Pored primirja u Ukrajini i Bliskom Istoku, očekuju borbu protiv klimatskih promena, promociju demokratskih vrednosti i nenasilan doprinos sprečavanju dolaska na vlast ekstremista, širom planete, kao i prava žena na obrazovanje i druge teme iz kapanje.
„Mislimo, bez obzira što je u ovom trenutku, sigurna sam, Balkan za nju vrlo daleko, verujem da će podrška žena širom sveta u stvari joj pomoći da se još jače bori u kampanji da uspe da pobedi“, rekla je Liht.
U razmaku od nekoliko dana pošto je pismo podrške poslato, u Beograd je doputovao sin republikanskog kandidata Donalda Trampa – Donald Tramp Mlađi, koji je organizovao večeru za grupu biznismena u centru Beograda. Upućeni kažu da država poput Srbije mora da investira napore da osigura podršku oba kandidata, što rade i druge, ozbiljnije države.
„Problem je što mi to ovde radimo na jedan način koji vrlo priliči Trampovoj porodici, a to je jedan koruptivan način. On je zapravo čovek koji je nama vrlo nekako blizak. S jedne strane Tramp Džunior i njegova žena dolaze ovde, a sa druge strane, setite se, Džared Kušner, Trampov zet će da gradi hotel na mestu uništenog generalštaba koji su isti ti Amerikanci uništili 99 godine“, rekao je Marko Milanović, profesor na Univerzitetu u Redingu.
Iako večeri nije prisustvovao niko od predstavnika Vlade Srbije, to je sigurno bila neka vrsta kontakta između Trampovog unutrašnjeg kruga i vlasti u Srbiji, ocenjuje Milanović.
„Dok je Tramp bio predsednik usred Vašingtona on ima veliki Hotel u kojem su razne državne delegacije plaćale milione dolara za sobe, koje su direktno išle Trampu u Džep, dakle to je jedan takav čovek, njegova familija je jedna takva familija. Ceo posao sa Kušnerom je upravo takav, to je vrlo blisko SNS ekipi. Oni su zapravo vrlo jedna slična grupa ljudi, tako da mene to ništa ne čudi“, ističe Milanović.
A podrška Beograda u prethodna dva izborna ciklusa nije išla na račun budućeg pobednika.
Amerika glasa 5.novembra, na terenu su promene procenata još moguće. Sa kim bi nam bilo bolje, moći ćemo da nagađamo do 20. januara kad novi američki predsednik položi svoju prvu ili drugu predsedničku zakletvu.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Vukašin Zorić: Koliko je bitan strani faktor u predsedničkim izborima u SAD-u?