Foto: Shutterstock

Ukorenjeno mišljenje da vožnja na što nižim obrtajima donosi brojne dobrobiti, uključujući manju potrošnju, nije baš tačno.

Ne samo da nećete ostvariti nižu potrošnju goriva nego ćete drastično skratiti vek motora, posebno ako vozite pri preniskim obrtajima pod opterećenjem, prenosi N1.

Pri (pre)niskim obrtajima u motoru se dešava otežano hlađenje i podmazivanje, a može se dogoditi i da tanki uljni film na mestima pukne. Sve to donosi pojačano habanje delova motora praćeno većim vibracijama.

Kritični uslovi u kojima nikako ne treba voziti pri niskim obrtajima su povećana opterećenja. Najočitiji primer je vožnja uzbrdo nakrcanog automobila, recimo pri odlasku na godišnji odmor. Mnogi se tada vozeći u koloni zaborave i ostanu u visokom stepenu prenosa pri nižim brzinama.

U tim slučajevima nikako ne valja ići ispod 2.000 o/min kod benzinaca, odnosno nekih 1.600-1.700 o/min kod dizelaša. Imajte na umu da u takvim uslovima čak zna grešiti i pokazivač optimalnog termina prebacivanja stepena prenosa kojima su opremljena novija vozila. Stoga pripazite kada vam na nižim obrtajima auto „preporuči” viši stepen, a pred vama je još i neka manja uzbrdica.

Kako piše Index.hr, nije dobro ubrzavati iz niskih obrtaja, nego je bolje ubaciti u niži stepen i onda dati po gasu. U protivnom će se uz iste inercijske sile usled rotacije radilice i kretanja klipova pojaviti povećanje sila gasova od izgaranja. Posledica je nebalansirani rad motora, što uz vibracije i preslabo podmazivanje uzrokuje pojačano habanje.

U optimalnom području rada motor najbolje vuče i najmanje troši, opterećenje je najmanje, a dobro podmazivanje i hlađenje je zagarantovano. Stoga možete voziti pri niskim obrtajima motora samo ako auto „krstari” na ravnom putu ili nizbrdo.

Bonus video: Vozili smo Ford EcoSport – Jeftiniji od konkurencije i u full opremi

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook Twitter Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare