nega lepote kod kuće
Foto: Mariia Boiko / Alamy / Alamy / Profimedia

I godinu dana nakon početka pandemije život nije kao pre korone, pa tako ovih dana ne možemo u frizerske i kozmetičke salone. Zato smo od frizera i kozmetičara potražili savete kako da budemo lepe od glave do pete, a da sve izvedemo same, kod kuće.

KOSA

Šta činiti sa suvim krajevima ako ne možemo frizeru, ali i šta ako je došlo vreme za farbanje? Savete nam je dao Boban Ćirić, vlasnik salona „Sotto Sopra“ iz Beograda.

„Ako baš morate da se farbate kad ne rade saloni, kad birate boju, a niste sigurni, bolje je da uzmete jedan ton tamniju. Tako će sve delovati pristojnije ukoliko slučajno napravite grešku. Koren kose se neće mnogo razlikovati kao što može biti ako uzmete farbu ton svetliju. Vrlo je bitno i da farbu na glavi držite najviše pola sata, nikako duže, mada na svakoj farbi stoji i upustvo proizvođača. A što se tiče suvih ispucalih krajeva, možete koristiti ista pakovanja za negu koja ste koristili i ranije, s tim što u slobodno vreme možete i eksperimentisati – napravite domaće pakovanje od žumanceta i maslinovog ulja za suve krajeve”, kaže Boban.

RUKE I NOKTI

Gel-lak ste uradile poodavno, već deluje prilično neuredno, ali kako ga skinuti?

„U ovakvim vanrednim uslovima biće najbolje da se gel-lak rastvori u acetonu. Dakle, natopite nokat acetonom, obmotajte folijom i držite neko vreme, a potom lagano skinite i po potrebi nokat vrlo pažljivo sastružite turpijom“, kažu iz beogradskog kozmetičkog salona „Jasna“.

Pročitajte još:

A pošto zbog epidemije koronavirusa već neko vreme mnogo više ribamo sve oko sebe, ruke stradaju, suše se i pucaju.

„Zbog silnog čišćenja i svakodnevnih poslova preko dana ne možemo alajno da negujemo ruke jer se sve što stavimo na njih lepi svuda. Zato uveče ruke treba natopiti omijenom kremom“, kaže Svetlana Đorđević iz kozmetičkog salona „Madmoiselle Nina“.

DEPLACIJA

Ne znate šta vam je činiti jer ste navikle da se neželjenih dlačica rešite u salonu? U kućnoj varijanti na raspolaganju su vam trake s voskom koje možete kupiti u drogerijama, zatim električni epilatori i brijači za jednokratnu upotrebu.

„Žene koje su i ranije povremeno koristile depilator mogu da nastave s tim. Ipak, epilator često vraća dlaku u koren, pa ona onda urasta, te zato one žene koje ga ranije nisu koristile ni sada ne treba to da rade jer će im dlake verovatno urastati i stvoriće se upale na koži. Tada je bolje brijanje. A trake s voskom iz prodavnica preporučljive su samo za one sa slabijim dlakama, za one sa jakim trake nemaju smisla“, kaže kozmetičar Svetlana Đorđević i dodaje da je iritiranu kožu potom dobro namazati kokosovim uljem.

S druge strane, svima onima koji bi da eksperimentišu usled viška slobodnog vremena, iz kozmetičkog salona „Jasna“ predlažu nešto drugačije.

„Tu je domaća smesa od šećera, limuntusa i vode, koja se nekada koristila. Moguće je napraviti takav domaći vosak, ali treba paziti da ne bude previše vruć, da se ne odere koža. Uz to, smesa treba da bude u tankom sloju, da se nanosi drvenom špahtlom, a potom treba zalepiti krpu od jače tkanine da se ne bi razvlačila i poderala“, kažu iz salona „Jasna“ i upozoravaju na moguće podlive.

PETE

Petama uvek treba nega, pa i u ove dane.

„Svakog drugog dana posle tuširanja isturpijajte pete. Potom pred spavanje stopala namažite kremom s glicerinom ili parafinom, da bude što masnija i obujte čarape preko noći. Takođe, slobodno možete dva-tri puta nedeljno da radite piling s maslinovim uljem i šećerom. Vrlo je važno i da nokte na nogama sečete ravno”, kaže kozmetičar Svetlana Đorđević.

Savet plus je i da stopala stavite u kupku kako bi zadebljala koža sasvim omekšala. Biće dovoljno da tri kašike sode bikarbone rastvorite u četiri litra tople vode i u to potopite stopala na 20 minuta.

LICE

Lice i te kako može da bude blistavo i jedro i bez odlaska u salon.

„Izbegavajte kućne pilinge sa sodom bikarbonom da ne biste isušili kožu, a piling je i inače stresan za kožu. U salonu vam posle njega nečim nahrane kožu, a u kući možete da uklonite i epiderm, pa onda koža bude dodatno izložena. Stoga je bolje izbegavati ih. Za zaštitu lica dobra preporuka su biljne maske. Možete pomešati kamilicu ili žalfiju sa mlevenim lanenim semenom i malo vode. To će oterati bakterije i omekšaće kožu. Takođe, izbegavajte maske s toplom vodom da ne biste otvorili pore i napravili više štete nego koristi, već koristite hladnu vodu“, kažu iz salona „Jasna“.

Pročitajte još:

Svetlana Đorđević se slaže da su maske preporučljive, ali napominje da čišćenje lica zaboravimo.

„Higijenu svakako treba održavati, ali lice nikako ne sme da se čačka. Dakle, nipošto ne čistite lice u kućnoj radinosti, ne cedite mitesere. Takođe, masna koža je posebno ugrožena. Ne koristite preparate na bazi alkohola, već, recimo, micelarnu vodu koju ste i ranije koristili, prema svom tipu kože.

KOŽA CELOG TELA

Koža celog tela ne traži mnogo nege kao, recimo, lice, te će nam biti zahvalna ako joj se samo malo posvetimo.

„Da bi koža bila baršunasta, jednom nedeljno možete uraditi domaći piling. Vrlo je važno da se posle dobro namažete mlekom za telo koje inače koristite“, savetuje kozmetičar Svetlana Đorđević.

Takođe, pošto ćete verovatno češće biti kod kuće, možete ugoditi sebi i jednom dobrom kupkom. Predlažemo vam jednu mlečnu, koja je odlična za suvu kožu: Zagrejte litar i po mleka, pomešajte ga s kašikom meda i sipajte u kadu s toplom vodom i opustite se. Nemojte ispirati kupku sapunom jer ćete tako sprati i zaštitni film koji mleko ostavlja na koži. Biće dovoljno da se na kraju samo lagano obrišete peškirom i namažite mlekom za telo. I bićete kao novi.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar