Nemačka kancelarka pokazala je da je jedna u milion zatraživši oproštaj zbog haosa koji je izazvao njen propali plan da se zemlja zatvori za Uskrs.
Ko je znao da su Angela Merkel i Muhamed Ali srodne duše? Saterana u kovid ugao, vidno iscrpljena nemačka kancelarka je zbunila protivnike svojoj verzijom Alijeve finte: „Merkel kulpa“.
„Greška je moja i samo moja“, rekla je Merkel Bundestagu u sredu. „Tražim od javnosti i vas, drage kolege, oproštaj“.
Merkel je pojasnila da se izvinjava zbog odluke (koja je kasnije promenjena) da zatvori zemlju na pet dana tokom uskršnjih praznika kako bi usporila širenje koronavirusa.
Iste sekunde kada je Merkel ustala i zatražila oproštaj, razlog njenog izvinjenja više nije bitan. Naredna 24 časa, u medijima je dominirala samo jedna tema – izvinjenje. Iskoristivši to, Merkel je pristala na redak intervju jedan na jedan na nemačkom javnom servisu i ponovo se izvinila.
Ovako se služi demokratija – i Angela Merkel
Od Pariza do Madrida i Berlina, njeno izvinjenje izazvalo je salve pohvala i zahvalnosti, čak i među njenim političkim protivnicima. „Ovako se služi demokratija“, rekla je Katrin Gering Ekard, jedna od vođa Zelenih u parlamentu.
Politički naučnici mogu kasnije da razmatraju koliko je to tačna izjava, ali nema sumnje da je Merkel učinila uslugu sebi i svojoj stranci, piše Politiko. Jednim potezom, Merkel je skrenula pažnju sa nepopularnog poteza a istovremeno zaštitila svoje političke saveznike preuzevši krivicu na sebe.
Njeno pojavljivanje u parlamentu – što je jedna od retkih prilika kada poslanici tokom godine mogu direktno da joj postave pitanje – bilo je prilika za opoziciju da se žestoko obruši na nju zbog načina na koji je rešavala problem pandemije. Umesto toga, ostali su bez teksta.
Čak i pre nego što je ušla u skupštinu, Merkel je ublažila bes poslanika izvinivši se najpre na konferenciji za novinare. Kada je ušla u Bundestag, vest se već pročula. Kancelarka je onda slušala, kamenog lica, kritike poslanika koji su je napadali za ono za šta se već izvinila. Za prosečnog gledaoca, opozicija se pokazala u najgorem svetlu.
Bilo je, ipak, onih koji su shvatili očigledno – Merkel ne samo da je dobila bitku već i rat.
Taktičar
Angela Merkel odavno je poznata kao neverovatan taktičar. Ono što je ove sedmice pokazala je da je čak i posle 16 godina na vlasti, klasa za sebe. No i pored toga, što je neizbežno za svakog ko godinama preživljava u ringu, pokazala je i vidljive znake umora i poneku sumnjivu odluku.
Merkel se možda izvinila zbog predlaganja nepopularne mere zatvaranja za Uskrs, ali je njena prava greška bila ta što nije predvidela kakva će biti reakcija javnosti.
Kancelarkino objašnjenje za ovaj pogrešan korak – da je zatvaranje za Uskrs zbrzano posle 15-časovnih pregovora sa regionalnim liderima – je nategnuto, u najboljem slučaju. Svi koji znaju kako funkcioniše Angela Merkel znaju i koliko je u stanju da pregovara satima dok ne iscrpi protivnike i tako ih natera da popuste, bez obzira da li je reč o Briselu ili Berlinu. Retki su oni sa Merkelinom snagom i odlučnošću da postignu dogovor pre svitanja.
Za Merkel, maratonski pregovori nisu izuzetak već pravilo.
Nemoguća misija
Njen cilj ove sedmice bio je da postigne dogovor sa 16 razjedinjenih regiona oko mera koje bi mogle da zaustave ono što lekari zovu treći talas korone. Sa stanovništvom koje već peni zbog postojećih restrikcija koje su mesecima na snazi, postizanje konsenzusa o novim restrikcijama je bila nemoguća misija.
Pa ipak, Merkel je uspela u tome forsirajući uskršnje zatvaranje tokom produženog, petodnevnog vikenda. Iako je taj vikend tek nešto duži od tradicionalnih trodnevnih ili četvorodnevnih praznika, stručnjaci za pravo i poreze su odmah postavili pitanje kako će se klasifikovati dodatni neradni dani, kao federalni praznik ili kao „dan odmora“.
Još važije od ovog birokratskog detalja je da je Nemcima jednostavno dosta svega. Spora vakcinacija i korupcionaška afera prilikom nabavki zaštitnih maski u kojoj su učestvovali istaknuti članovi Merkeline stranke razbesnela je mnoge kojima je potom ideja da provedu pet dana zatvoreni u kuću bila previše.
Merkel treba da služi na čast što je shvatila šta se dešava i momentalno delala. Ali, iako nije uobičajeno da političari tako otvoreno traže oprost, treba se setiti da Merkel nema šta da izgubi. Za šest meseci, napustiće mesto kancelarke Nemačke.
Merkel – Najveća
A u poređenju sa nekim njenim prethodnim greškama poput načina na koji je tretirala Grčku u vreme dužničke krize ili pitanja izbegličke krize u Evropi – za koje se inače, navodi Politiko, nije izvinila – njena uskršnja greška je relativno mala.
Ali baš u tome je genijalnost Merkelove. U budućnosti, retki će se sećati zašto se izvinila, ali će se svi sećati da je imala hrabrosti i ponizno i bez rezervi kaže: „Pogrešila sam“.
Zbog tog političkog instinkta Merkelovu će, kao Alija u svetu boksa, pamtiti samo kao „Najveća“.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare